شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۶/۰۲/۱۴۰۱
شنبه، 2nd ژانویه 2016
10:55 ب.ظ

قطار اصلاحات

نویسنده ی مقاله
محمد نافع علایی نیا

1 – نقل است که پیامبر اکرم (ص) در اوایل دعوت خود این دعا را بارها برلب می راند که : پروردگارا دین اسلام را با ایمان آوردن یکی از دو نفر : عمر ابن خطاب و عمرو ابن هشام (ابوجهل) یاری بفرما . واین در حالی بود که آن دو نفر از سرسخت ترین و تواناترین دشمنان اسلام بودند . و پرواضح است که این دعا در حق حضرت عمر ابن خطاب مستجاب گردید و این دشمن سرسخت دین بعدها بانی گسترش فوق العاده اسلام شد ، و جالب اینکه سابقون اسلام از ایمان آوردن وی نه تنها ناراحت نشدند ، بلکه از صمیم قلب خوشحال گردیدند . و البته ایشان نیز هیچگاه خود را برتر از سابقون اسلام ندانست و سابقون اسلام نیز هیچگاه توانائیهای وی را به علت تاخیر در ورود به دین اسلام به نسبت آنها ، بلا اثر نگذاشتند .

2 – در زمان صلح حدیبیه که مسلمانی روندی رو به رشد داشت ، خالد ابن ولید از قهرمانان قریش و کسی که با شجاعت بالا و استراتژی صحیح خود پیروزی مسلمانان در جنگ احد را تبدیل به شکستی سخت نمود ، و بانی شهادت تعداد کثیری از اصحاب و بزرگان اسلام شد ، به نزد رسول خدا مشرف شد و ایمان آورد ، و آنگونه که در فیلم الرساله مرحوم مصطفی عقاد به تصویر کشیده شده است ، به همراه جواهرات خود اقدام به تحویل شمشیرش ، که بارزترین وجه وی بود نمود ، لیکن رسول الله نه تنها وی را خلع سلاح نکرد بلکه به وی لقب ” سیف الله ” داد و خالد ابن ولید همان شمشیر را در قامت یک فرمانده توانا در فتوحات اسلامی به کار گرفت . و جالب اینکه هیچکدام از سابقون اسلام از ایمان آوردن خالد مکدر نشدند و فکر نکردند که با اسلام وی جای آنها تنگ شده و یا از میدان به در می شوند . و صد البته خالد نیز هیچگاه خود را برتر از سابقون اسلام ندانست . !!!!

3 – اصولا هر حزب ، تفکر ، مکتب و مسلکی که پدید می آید هدف غایی خود را این می داند که تعداد پیروانش روز به روز افزایش یابند ، و چه بهتر که رویش هواداران از محل ریزش رقبا باشد ، و چنانچه بانیان احزاب و مکاتب و ایده ها دارای طبع سالم و صحیحی باشند ، قطعا از این رویشها و ریزشها شادمان شده و خود را در رسیدن به اهداف تعریف شده موفق خواهند دانست .

4 – گفتمان اصلاح طلبی در حالی غالب شد که سران جناح مقابل که دست وسیعی در قدرت داشتند ، هر روزه نسبت به کوچکتر کردن قطار حامل ملت اقدام می کردند و در هر ایستگاهی به بهانه ای عده ای از ملت را پیاده می کردند ، و بر همین اساس بود که یکی از مهمترین استراتژیهای مد نظر اصلاحات و لیدر آن ، تبدیل دشمن به مخالف ، و تبدیل مخالف به دوست ، و افزودن بر تعداد مسافران قطار انقلاب با سوار کردن اقشار مختلف ملت در ایستگاههای مختلف بود .

5 – بر همه کسانی که داعیه اندیشه اصلاح طلبی دارند ، و البته تعداد آنها نیز بسیار زیاد است ، لازم است که این طرز تفکر اصلاح طلبانه را پاس بدارند ، و منیت ها و انگشت نما بودن ها را بر هدف غایی اصلاحات مقدم ندانند ، و برای تنگ کردن دایره اصلاح طلبی و تبدیل قطار اصلاحات به ” وانت اصلاحات ” تلاش ننمایند ، و در حرفها و نوشته ها و موضع گیری هایشان مراقب باشند که به عنوان عوامل شکست و یا عدم گسترش اندیشه اصلاح طلبی شهره نگردند ، و اجازه دهند تا اشتراکات – ولو محدود – مبنای عمل قرار گیرند وافتراقات اندک ، باعث بزرگ شدن فاصله ها نگردد . چرا که در مجموعه جریان اصلاحات کسی خط کش آنها را مامور و مقیاس شمولیت و عدم شمولیت افراد در دایره اصلاح طلبی ننموده است ، و خط کشی های خود خوانده نیز قطعا مشروعیت لازم را برای این کار نخواهند داشت .

آنچه مسلم است حداقل ظرفیت دایره اصلاح طلبی در شهرستان ما بر مبنای انتخابات ریاست جمهوری سال 92 می تواند هفتاد و دو درصد رای دهندگان باشد که قطعا در یک فضای مناسب و پرشور این رقم و عدد جبری حاصل از آن می تواند بسیار فراتر از این بوده ، و آنچه جای افتخار دارد این است که این عدد و رقم افزایش یافته و یا حداقل حفظ گردند ، و نه تنها باید از افزایش تعداد اصلاح طلبانی که علاوه بر عقیده درونی حاضر به فعالیتهای ظاهری نیز هستند نهراسید ، بلکه باید آنرا به فال نیک گرفته و نشانه ای از مقبولیت اصل تفکر ، و عملکرد صحیح بانیان آن پنداشت . خصوصا اگر ورود کنندگان جدید ، زمانی در جریان مقابل بوده باشند .

نکته ای که در اینجا می تواند قابل توجه باشد این است که بگوئیم احیانا این روند موجب سوء استفاده ، و یا توجیه ایادی حزب باد و آفتاب پرست صفتان گردد ، اما آنچه قابل توجه است این است که مگر در حال و هوای سیاسی حال و گذشته کشور ، داخل شدن در جریان اصلاحات برای افرادی در سطح ما چه منافعی را در پی داشته و دارد ، که ما از بی بهره شدن خود ، و خورده شدن سهممان توسط تازه واردها بهراسیم ؟

6 – راستش را بخواهید اینجانب شخصا در آرزوی روزی هستم که سرسخت ترین دشمنان و منتقدان اصلاحات نیز جبهه خود را ترک نموده و با همان انرژی فعلی از حقانیت اصلاح طلبی دفاع نمایند .

آیا آن زمانی که طیفی از ما آقای هاشمی رفسنجانی را عالیجناب سرخپوش نامیدیم ، و وی را که در نماز جمعه منتهی به دوم خرداد هفتاد و شش ، زمزمه های تقلب در انتخابات را بر باد داد ، سود بردیم یا امروز که آقای هاشمی گوشه چشمی به جریان اصلاحات دارد واز حقوق مردم با همان ادبیات اصلاح طلبی دفاع میکند ؟ تازه به فرض اینکه مواضع آن زمان ایشان مطلوب نبوده باشد و اینک در مواضعش تجدید نظر کرده باشد ، آیا می بایست به جرم مواضع ناصواب قبلی ، ازمواضع صحیح و موثر فعلی وی نیز روی بگردانیم ؟

آیا ترک نسبی مواضع آقای علی مطهری پس از انتخابات سال 88 به سود اصلاح طلبی بوده است یا به ضرر آن ؟

آیا تغییرات حادث شده در دیدگاههای آقای محمد نوریزاد ، که زمانی در نوشته ها و سریالهای خود آن همه توهین را نثار جریان اصلاحات و سران آن می نمود ، به سود جریان اصلاح طلبی و به زیان جریان مقابل نیست ؟ و…..

دوستان ارجمند ، دیدگاه مضیق و ترس از گسترش مشارکت مردم ، شایسته همان جریانیست که بزرگان آنها از مشارکت گرم و استقبال گسترده از ثبت نام در انتخابات مجلس دهم و خبرگان پنجم بیمناک شده اند ، واین امر را که یک حق بدیهی ملت است ، و آرزوی هر حکومتی می باشد ، یک توطئه می پندارند ، و اصلاح طلبی ، که بر پایه محق بودن ملت ، اصل برائت ، اصل تنوع ، تکثر ، ومشارکت گسترده و …. بنا شده است ، هیچ قرابتی با اینگونه دگم اندیشی ها و ترس از رویش های جدید ندارد .

در پایان تاکید می نمایم که کسی این نوشتار را پاسخی به مواضع احتمالی خود تلقی نکند ، بلکه مضمون این مطلب نیازیست که برای یاد آوری احساس می گردید ، و اولین مخاطب آن نیز شخص خودم است تا همواره به یاد داشته باشم که افق دیدم بلند باشد و نه تنها نباید از فزونی یافتن همفکرانم نگران باشم ، بلکه باید اضافه شدن تعداد آنها را یک هدف عالی برای خود تعریف کرده ، برای آن تلاش نمایم و با رسیدن به آن خدای بزرگ را ستایش نمایم .

“اذا جاء نصرالله و الفتح. و رأیت النّاس یدخلون فی دین الله افواجا. فسبّح بحمد ربّك و استغفره انّه كان توّابا”

مسلما در این پروسه حرمت پیشکسوتان نیز در جای خود باقیست . حرمتی که باید ابتدا توسط خود پیشکسوتان ، با رعایت شئونات پیشکسوتی ، و فراغت از حسادتها و کینه ها ، و با در پیش گرفتن تواضع و فروتنی حفظ گردد ، و سپس توسط لاحقین به طریق اولی ارج نهاده شود .

کد خبر: 17505
    مطالب مرتبط:


۳ دیدگاه