شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۸/۱۱/۱۴۰۰
دوشنبه، 4th ژانویه 2016
12:25 ق.ظ

رئیس اداره ورزش و جوانان سقز در برابر پرسش های شارنیوز

فرزاد خاکی در این شهر بار مسئولیت سنگینی را به دوش می کشد. در وهله اول او فرزند یکی از خوشنام ترین چهره های تاریخ ورزش سقز -مرحوم عباس خاکی- است که خیلی ها ورزش این شهر را مدیون تلاش های وی میدانند و در مرتبه بعد چند سالی است به مسلک پدر، ناخدای کشتی ورزش این شهر است و جمع زیادی از شهروندان به شکلی با او در ارتباط اند یا بهتر بگوییم از او توقعاتی دارند. تخصص ورزشی وی رشته والیبال است که دوره های مربیگری این رشته را نیز گذرانده است. از دیگر سوابق ورزشی وی می توان به مواردی همچون هفت سال ریاست هیأت ورزش های همگانی سقز، نزدیک به یک سال ریاست هیأت کشتی، شانزده سال کار در اداره ورزش و جوانان اشاره کرد.

با فرزاد خاکی به گفتگو می نشینیم تا ارزیابی ای داشته باشیم از وضعیت ورزش و حوزه جوانان شهرستان سقزfarzadkhaki

این اواخر “پلمپ “شدن استخر سالن کاوه و حواشی آن مهمترین رویداد در حوزۀ ورزش است که ذهن بسیاری از شهروندان و ورزشکاران را به خود مشغول کرده است، قضیه از چه قرار بود؟

خاکی: از آنجا که شنا یک رشته تفریحی ورزشی است، عموم مردم و از هر طیفی از استخر شنا استفاده می کنند. سال 1378 همزمان دو استخر در سقز آغاز به کار کردند، اولی استخر ادارۀ تربیت بدنی وقت و دیگری استخر شینه ای. در آن زمان استفاده از استخر به شیوۀ امروزی مرسوم نبود و حتی پس از پنج سال از آغاز به کار نیز، افراد کمی از استخر استفاده میکردند. پس ازگذشت چند سال طبق قوانین موجود ” استخر ادارۀ تربیت بدنی” از طریق مزایده به بخش خصوصی واگذار شد که کار واگذاری نیز برعهده اداره کل تربیت بدنی بود. هم اکنون 17 سال از فعالیت استخر می گذرد. در زمان ریاست چند مسئول قبلی نیز بحث اختصاص اعتبار به استخر در کمیته برنامه ریزی شهرستان مطرح بوده است و من هم که در طول فعالیت دو فرماندار سقز مسئول اداره بوده ام، درخواستی مبنی بر تخصیص اعتبار جهت تعمیر قسمت تأسیسات و برق استخر که کاملا فرسوده شده و نیز تعمیر و جایگزینی وسایل موجود در استخر که مردم از آن استفاده می کنند را مطرح کردم.

از آنجا که در سال های اخیراستخر “شینه ای” بنا به دلایل شخصی و خانوادگی تعطیل شد و استخر سالن کاوه تنها ارائه دهنده خدمات بود تعمیر و تجهیز آن بیش از پیش ضروری می نمود اما به دلیل کمبود اعتبارات این امر هرگز محقق نشد. مراجعه ی بیش از ظرفیت به استخر از سوی علاقمندان به شنا، طبیعتا نگهداری و مراقبت بیش از پیش را می طلبید که شخصا چندین بار تذکراتی را به مسئولین استخر یاداور شدم اما عدم توجه کافی به تذکرات وایضا مشکلاتی که خود استخر داشت باعث شد تا مسئولین شبکه بهداشت تصمیم به “پلمپ” استخر بگیرند، اتفاقی که اگر”هماهنگی اولیه” بین اداره ی ورزش و جوانان و شبکه ی بهداشت وجود داشت، نمی افتاد.

در تیرماه امسال طی نامه ای به اداره کل و فرمانداری اعلام شده بودکه از تاریخ 20/6/94 بدلیل مشکلات مطرح شده قبلی تعطیل خواهد شد و با توجه به حساسیت های این اداره و همچنین تأکید بر سلامت عموم شهروندان و تاکیدات مرکز بهداشت مبنی بر رفع برخی نواقص در ابنیه و تأسیسات، هرچه سریعتر باید در استخر تعمیرات اساسی انجام شود. سرانجام بعد از برگزاری مزایده و برنده شدن نفر بعدی، در اواخر آبان ماه با مساعدت فرماندار محترم 700 میلیون تومان از ماده 180 اعتبار اختصاص داده شد. که طی روزهای آینده موافقت نامۀ آن به اداره کل ابلاغ خواهد شد. این نکته را هم اضافه کنم که همه این اتفاقات باعث شد تا چند متقاضی از سوی بخش خصوصی برای احداث استخر مراجعه کنند که مجوز احداث یکی از این استخرها که در کنار مجتمع زوزان صادر شده و قرار است طی یکسال آینده آماده شود.

زمانی کشتی سقز در اوج شکوفایی قرار داشت اما هم اکنون وضعیت کشتی حتی نگران کننده نیز هست، دلیل این امر را چه می دانید؟

زمانی که کشتی سقز در اوج بود ده رشته ورزشی در سقز فعال بود و مرحوم پدرم که بنیانگذار کشتی نونهالان در دنیا نیز بودند، اولین دوره مسابقات کشوری کشتی نونهالان درسال 72 و اولین مسابقه بین المللی سال 73 را در سقز برگزار کردند. نونهالان پایه و اساس هر رشته ورزشی را شکل می دهند. آن زمان مدیریت واحد در هیات کشتی و وحدت رویه بین دست اندرکاران رشته موجب این پیشرفت شده بود. متأسفانه پس از آن به دلایل مختلف از جمله اختلاف سلیقه مشکلاتی به وجود آمد. از سوی دیگر تنوع و تعدد رشته های ورزشی از جمله ورزش های رزمی و بدن سازی مزید بر علت شده اند. این تعدد رشته در شهرهایی از جمله سقز که رشته های بنیه دار همچون کشتی دارند بیشتر خود را نشان داده است به طوری که فدراسیون ورزش های رزمی بیش از 50 رشته رزمی را در خود جای داده است. از سوی دیگر ورزشکارانی هستند که وارد رشته های ورزشی غیر رسمی شده اند؛ زیرا از نظر اداره ورزش و جوانان رشته های المپیکی و آسیایی و بازی های رسمی قاره ای (آسیایی) رسمی هستند.

بحث دیگر در این مورد این است که در گذشته اعضای تیم کشتی استان غیراز یک یا دو نفر مابقی از سقز بودند اما اکنون شهرهای دیگر نیز در این راه قدم گذاشته اند. همه این ها در حالی است که با توجه به اهمیت رشته کشتی در سقز، به نظر بنده بواسطه علاقمندی مردم و پیشینه رشته کشتی در میان آحاد مردم تمامی رشته های ورزشی از یک سو و رشته کشتی باید در سوی دیگر قضیه قرار گیرد و نباید فراموش شود.

3. در مورد ضعف کشتی آیا می توان کمبود فضای لازم برای این رشته و به حاشیه راندن مربیان خوشنام و حواشی خاص کشتی را نیز مد نظر قرار داد؟

از نظر فضا مخالف این سخن هستم، مقایسه ای با گذشته نشان می دهد که بحث فضا منتفی است چراکه در گذشته تنها یک سالن کشتی وجود داشت و طبق اسناد و دست نوشته هایی که از پدرم به جا مانده است، ورزش کاران روی تُشک های کاهی تمرین می کردند و پس از آن در سالن کاوه و بر روی یک تشک 10*10 تمرینات لازم را انجام می دادند اما هم اکنون خانه کشتی جدید دارای سه تخته تشک، سالن کشتی دخانیات وسالن کشتی 22 بهمن فراهم است و برخلاف رشته های دیگر خانۀ کشتی از صبح تا شب هنگام در اختیار هیأت کشتی است. انتخاب مربی نیز برعهدۀ هیأت است و رئیس هیأت این اختیارات را دارد که خود کادر هیأت، مربی و… را انتخاب کند اما در مقابل باید نسبت به نتایج پاسخگو باشد. پس قضیه نفوذ مربی در اینجا منتفی است. راجع به سایر حواشی نیز یکی از دلایل اصلی آن ورزشکار محوری این رشته و تعدادی از رشته های ورزشی می باشد. لازم است عنوان کنم که جدیدا هیات کشتی در حال برنامه ریزی در رده سنی پایه بمنظور پشتوانه سازی در این رشته ورزشی می باشد که بایستی مدت زمانی مربیان و دست اندرکاران مربوطه در این زمینه فعالیت های خود را به اجرا بگذارند تا بتوانند نتیجه لازم را بگیرند.

سرانه فضای ورزشی در سقز در چه وضعیتی است؟

استاندارد سرانه فضای ورزشی جهانی 2 متر است و در ایران 1 متر. در شهرستان سقز نیز این مقدار 40 سانتیمتر است که اصلا مطلوب نمی باشد هرچند در استان این سرانه 29 سانتیمتر است.

آیا برای گسترش فضاهای ورزشی پیشنهاد خاصی از سوی اداره ورزش و جوانان به ارگان های مختلف مثل شهرداری داده شده است تا هم به فضای ورزشی اضافه شود و هم فضای ورزشی مختص به خود داشته باشند؟

ما توانایی ملزم کردن هیچ دستگاهی را مبنی بر اینکه سالن ورزشی اختصاصی داشته باشند نداریم، اما در چارت سازمانی بسیاری از این ادارات تعریف شده است که هر اداره ای که دارای واحد تربیت بدنی است الزاما بایستی سالن و محیط ورزشی داشته باشند همچون نیروی انتظامی، ارتش، سپاه، دانشگاه ها، آموزش و پرورش، دخانیات، بنیاد شهید، شهرداری و… که از این ادارات دخانیات، آموزش و پرورش، دانشگاه های پیام نور و آزاد اسلامی و سپاه پاسداران دارای سالن ورزشی هستند اما سایر ادارات سطح شهر فاقد سالن ورزشی اختصاصی می باشند

از آنجا که شهرداری موظف به اختصاص بخشی از درآمد خود به حوزۀ ورزش است، میزان تعامل شما در این مورد با شهرداری چگونه است؟

در تمام دنیا ورزش در چهار حوزه اداره می شود که شامل حوزه های قهرمانی، همگانی، حرفه ای و قهرمانیِ حرفه ایست. حوزۀ همگانی ورزش در تمام دنیا بر عهدۀ شهرداری هاست که هم اکنون در ایران تمامی شهرداری ها در کلان شهرها این امر را برعهده گرفته اند. در دوره های قبل هم به تناسب توانایی خود کمک می کردند. در دوره اخیر طبق هماهنگی های بعمل آمده مقرر شد که در پارک ها فضاهایی به رشته های تفریحی اختصاص داده شود.از جمله اسکیت، بدمینتون،پینگ پنگ، شطرنج و… که پارک مولوی و پارک کوثر چنین فضاهایی در اختیار دارند. در مجموع عملکرد شهرداری در مورد کمک به هیأت های ورزشی، اعزام به مسابقات و کمک های نقدی قابل قبول بوده است اما هنوز آن کار اساسی که باید صورت گیرد محقق نشده است.

در همین راستا کار پیست اسکیت که به شهرداری ارتباط دارد به کجا رسیده است؟

سال 91 طی نامه ای از شهرداری درخواست شد تا مکان دیگری را جایگزین مکان پیست اسکیت کنند چرا که آنجا به نمازخانه پارک اختصاص یافته بود. در نهایت و پس از کش و قوس های فراوان قرار بر این شده که پیست اسکیت جدید که فضای جنب شهربازی پارک مولوی است و هم اکنون به اسکیت و فوتسال به صورت نوبتی اختصاص داده شده است و البته فعلا اجرایی نشده است از طرف شهرداری در اختیارهیات اسکیت قرار گیرد. 8. پیست اسکی وزنه در چه حالی است؟

مجوز فعالیت پیست را ما گرفته ایم، هرچند زمین مربوط به پیست در حوزۀ منابع طبیعی است و موانع قانونی آن که می بایست رفع شود به پایان رسیده است اما به صورت غیر رسمی و تحت نظر هیأت اسکی شهرستان و در دست بخش خصوصی مشغول به فعالیت هستند.

با توجه به عنوان وزارتخانه ورزش و جوانان و ادارۀ تحت مدیریت آن در سقز، شاهد این هستیم که حوزۀ جوانان به طور قابل توجهی نادیده گرفته شده است، چه اقداماتی در این راستا قرار است صورت گیرد؟

در ابتدا باید این نکته را عنوان کرد که بزرگترین اشتباهی که در این مورد صورت گرفت ادغام دو حوزۀ ورزش و جوانان بود. چرا که ورزش یکی از نیازهای جوانان است که در اولویت های بعد از کار، مسکن و ازدواج قرار می گیرد، دراین مورد ساز و کارهای مشخصی تا سال گذشته وجود نداشت و صرفا به یک سری مراسم همچون ازدواج آسان، مبارزه با طلاق و… اکتفا می شد، اما سال گذشته با تشکیل کمیته های 9 گانه از سوی وزارت کشور و وزارت ورزش و جوانان با مسئولیت ادارات متولی موافقت شد از جمله کمیته مسکن در راه و شهرسازی، کمیته اشتغال در اداره کار، اوقات فراغت در آموزش و پرورش، کمیته فضای مجازی در فرهنگ و ارشاد اسلامی و…تا کارهای اساسی در این مورد صورت گیرد، اما با این وجود جدا شدن این دو حوزه از یکدیگر در ابتدای هر راه حلی لازم است.

در تعدادی از رشته های ورزشی شاهد پیشرفت چشمگیر ورزشکاران از لحاظ کیفی در رده های سنی نونهالان و نوجوانان بودیم، اما این روند پس از مدتی متوقف شده و ورزشکاران نوجوان امیدی به ادامه این راه در دوران جوانی ندارند دلیل این امر چیست؟

به این نوع قضایا باید به صورت ریشه ای نگاه کرد. در بعضی از رشته ها از جمله ژیمناستیک مسأله متفاوت است چرا که از اساس فدراسیون ژیمناستیک قادر به پرورش قهرمان حتی در رده های ملی نیست. ضعف فدراسیون ها عامل اصلی این امر است از جمله فدراسیون ژیمناستیک، شنا، قایق رانی، تیر اندازی و … .البته این رشته ها رشته های پر مدالی نیز هستند که خوشبختانه در 2 سال گذشته به موفقیت های بسیارچشمگیری در این زمینه دست یافته ایم.

رشته هایی وجود دارند که به فراموشی سپرده شده بودند اما سنگ بنای محکمی داشتند از جمله وزنه برداری، دو میدانی، شطرنج، پینگ پنگ و… . این قبیل رشته ها با اینکه نزدیک بود به فراموشی سپرده شوند اما با همت ورزشکاران علاقمند دوباره زنده شدند و با اختصاص مکان و سالن های اختصاصی هم اکنون بسیاری از این رشته ها در کشور و حتی در سطح فرا ملی حرفی برای گفتن دارند. از جمله ورزش بوکس که حتی یکی از سالن های ورزشی ریاست جمهوری به رشته های رینگی از جمله موی تای، بوکس، کیک بوکسینگ و … اختصاص یافته که در اختیار هیأت بوکس قرار گرفته است.

در مورد فعالیت سازمان های مردم نهاد اجتماعی، فرهنگی و یا سیاسی که از ارکان اصلی شکل گیری یک جامعه مدنی هستند در حوزۀ جوانان و یا تسهیل این امور چه اقداماتی به عمل آمده است؟

در حوزه جوانان رده های سنی 14 تا 29 سال برای تشکیل سمن ها در نظر گرفته شده اند، اما تا کنون سازمان مردم نهاد مجوز داری نداشته ایم اما مدارک دو سازمان ارسال شده است که سمن “کوشا” در حوزه معلولین مجوز آن طی هفته آینده صادر خواهد شد و مدارک سمن “انجمن روستایی” نیز آماده ارسال است. غیر از این موارد مجوز دو سمن که از سوی آموزش و پرورش معرفی شده اند و در حوزه فعالیت های دینی و قرآنی فعالیت خواهند داشت آمادۀ صدور است.

با توجه به محدود بودن فعالیت های سیاسی از جمله برگزاری همایش، سخنرانی و جلسات پرسش و پاسخ در شهرستان آیا شما از چنین فعالیت هایی با حفظ خطوط قرمز و در چارچوب قانون حمایت و موافقت خواهید کرد؟

با توجه به حوزه های تعیین شده در کمیته های 9 گانه اگر چنین درخواستی نزد ما بیاید، با ارسال مدارک به وزارت کشور اقدام خواهیم کرد اما در چنین مواردی مجوز را باید وزارت کشور در صورت صلاحدید تأیید و صادر کند.

در مورد ورزش بانوان با توجه به پیشرفت هایی که این اواخر داشته اند، عوامل این پیشرفت و یا موانعی که برسر راه شان وجود دارد کدام است؟

در طول سال های گذشته ورزش بانوان در استان پایین ترین رده را در کشور داشته است. مشکلات بسیاری در این راه وجود داشت تا جایی که حتی برای ایاب و ذهاب ورزشکاران مشکل مالی داشتیم. اما در سال های اخیر برنامه ریزی و حرکاتی صورت گرفت تا بانوان نیز از این پیشرفت باز نمانند. به طوریکه از چهل هیأت ورزشی فعال در شهرستان ، بیست و سه هیأت بانوان که زیر مجموعۀ این چهل هیأت هستند مشغول به فعالیت هستند و نزدیک به پنج هزار نفر ورزشکار سازماندهی شده دربین بانوان داریم. در خصوص فضاهای ورزشی مختص بانوان نیز، هم در بخش دولتی و هم در بخش خصوصی پیشرفت چشمگیری داشته ایم و در کل با توجه به فضای حاکم بر جامعه تا جایی که قانون اجازه بدهد فعالیت های ورزشی بانوان را تسهیل کرده ایم هرچند برخی موانع و مشکلات نیاز به فرهنگ سازی ویژه دارد. ورزش بانوان در حال حاضر ملی پوشان بسیاری در رشته های ورزشی تکواندو، فوتبال و کاراته دارد که موفق به کسب عنوان در میادین کشوری و بین المللی شده اند.

هر رشته ورزشی مستلزم دو زیربناست، یک: فضای ورزشی و دوم: نیروی انسانی آموزش دهنده و متخصص در آن رشته ورزشی. هم اکنون در تعدادی از رشته ها با کمبود مربی مواجه هستیم اما با این وجود رشته های دو میدانی و دوچرخه سواری بانوان نیز شکل گرفته و مکان مناسب نیز به آنها اختصاص داده شده است از جمله استادیوم تختی جهت دومیدانی بانوان در ساعات و روزهای مشخص.

گاهی تعدادی از رشته های ورزشی همچون مسابقات آفرود و دوچرخه سواری ممکن است آسیب هایی به محیط زیست وارد کنند، آیا در چنین مواردی برخوردهای لازم صورت گرفته است؟

دست هیأت های ورزشی برای ورزش در هرمکانی باز گذاشته شده است، اما این به منزلۀ آزاد گذاشتن آنان در آسیب رساندن به محیط زیست و یا زمین های زراعی نیست و تمامی مسابقات در چنین مناطقی با هماهنگی اداره منابع طبیعی صورت می گیرد. غیر از این موارد هرکاری در این راستا صورت گیرد خارج از مجموعه ورزشی و امری شخصی است.

پروژه های عمرانی در حوزۀ ورزش شهرستان در چه وضعیتی هستند؟

سال 91 بالاترین آمار پروژه های عمرانی نیمه کاره در استان مربوط به سقز بود، با وجود محدودیت هایی که در حوزه ی اعتبارات وجود داشت کارهایی انجام شد به گونه ای که اواخر سال 93 هیچ پروژۀ نیمه کاره ای باقی نماند. هدف اصلی نیز در این راه تخصصی کردن سالن های ورزشی بوده و این کار به خاطر پیشرفت ورزش های قهرمانی صورت گرفته است و در این راستا خانه ژیمناستیک، خانه شطرنج، خانه کشتی، خانه پینگ پنگ، خانه ورزش های رزمی، وزنه برداری و… افتتاح شده اند. سالن سقف بلند و چند منظورۀ روستای قهرآباد که حدود 15 آبادی را پوشش می دهد، تهیۀ زمین های استاندارد در تعدادی از روستاهای سقز نیز در دست اقدام است.

مهمترین و فوری ترین نیاز عمرانی جامعه ورزشی سقز خوابگاه ورزشکاران بوده است که طرحش پس از همکاری ها و هماهنگی های لازم بین ادارات استانی و شهرستانی از تیرماه امسال استارت خورده است و هتل ورزش سقز در حد هتل سه ستاره در مجموعه ورزشی شهید آبدرم مشغول به کار است که شامل خوابگاه دویست نفره، یک طبقه غذاخوری، مهمانسرا و سالن آمفی تئاتر است. همچنین زمین چمن مصنوعی استاندارد در بلوار تربیت در حال انجام است. همزمان در شهر صاحب در حال ساخت سالن سقف بلند هستیم و زمین های روباز در روستاهای مرخز،چاغلو و تموغه در دست احداث هستند.

از برنامه های آینده که برای ورزش و جوانان در نظر گرفته اید بگویید؟

فعال سازی شورای ورزشی شهرستان با مسئولیت فرماندار، فعال کردن مجمع خیرین ورزشی به منظور حمایت از مجموعه ورزش و قهرمانان ورزشی، برنامه ریزی برای فعال نمودن رشته هایی که در سطح شهرستان فعال نیستند اما پتانسیل و استعداد لازم را برای فعالیت دارند و تشکیل مجمع پیشکسوتان در راستای ارائه ی راهکارهایی در حوزه ورزش از مهم ترین برنامه هاست. همچنین سه حوزه ی همگانی و سلامت، قهرمانی و زیر ساخت ها را در ورزش تفکیک کرده ایم. در حوزۀ زیرساخت ها تلاش داریم نیازمندی های ورزشی از ابتدا تعریف شوند که احداث خوابگاه ورزشی در این راستا است. تخصصی کردن فضاهای ورزشی و احداث و فعال سازی پایگاه قهرمانی که از اولویت های ورزش های قهرمانی در هر شهری است، همچنین بها دادن به رشته های ورزشی اصلی که دارای جایگاه رسمی در بازی های آسیایی و المپیک هستند، ارتقای وضعیت ورزش هایی همچون کشتی با آسیب شناسی و برنامه ریزی بهتر که مورد قبول مردم است و نیز ارتقای وضعیت ورزش همگانی و بیمه های ورزشی که در حال حاضر حدود 2800 نفر از مجموع چهارده هزار ورزشکار بیمه هستند از جمله سیاست های پیش روست.

و سخن آخر..؟

در پایان ضمن تقدیر و تشکر از عموم شهروندان و جامعه ورزشی که با سعه صدر تعطیلی استخر را تحمل نموده و همچنین عذرخواهی از وقفه ای که در فعالیت محل مزبور به وجود آمده، امیدواریم بتوانیم با انجام تعمیرات لازم، استخر و سونای مطلوب و درخور شان را در اختیار مردم شریف و عزیز شهرستان سقز قرار دهیم. همچنین از دست اندرکاران سایت شارنیوز بابت فرصتی که در اختیار مجموعه قرار دادند سپاسگذاری می کنم.کد خبر: 17517


یک دیدگاه

 • ناشناس
  ناشناس: 1-12-2016 . 1:26 ق.ظ :

  یکی از ناکارآمدترین مدیران شهرستان
  من له عنوان یک ورزشکار همه ی امور ورزشی را از شورای شهر مطالبه کرده ام و ضمن تقدیر جواب هم گرفته ام
  اما این آقا فقط نامه روی درخواست میزند و به شورای شهر مکاتبه می کند.کوچکترین حرکتی از ایشان ندیده ایم

  پاسخ دهید