شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۹/۰۵/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 5th ژانویه 2016
5:02 ب.ظ
استاد دانشگاه کردستان عراق:

باید نسبت به تراژدی تفرقه مذهبی آگاه بود

یک استاد دانشگاه شهرهای اقلیم کردستان عراق گفت: امروز تراژدی تفرقه مذهبی در حال وقوع است و باید نسبت به توطئه های دشمنان اسلام آگاه بود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر صباح محمد برزنجی روز سه شنبه در سومین پیش کنگره امام شافعی(رض) در سالن آموزشکده فنی و مندسی سقز افزود: امام شافعی همواره نسبت به تفرقه مذهبی در زمانه خویش آگاه بود و با فکر، روش و اخلاق زیبا در مدرسه فکری خود در رفتار با مخالفان و موافقان نشان داد که مسلمانان باید به دنبال حقیقت و دلیل باشند.

وی اضافه کرد: پیروی از راه امام شافعی برای جهان اسلامی بسیار ضروری است و مذهب و تفکر ایشان، چتری برای تمام مسلمانان است. او با اشاره به تالیفات ایشان اظهار کرد: امام شافعی اعلام کرده است که باید مجتهدان، شاگرد قرآن باشند، از شیعه گری، سنی گری، طایفه گری، ملت پرستی و قوم گرایی دوری و به اصل اسلام که ربانی، نبوی و قرآنی است توجه کنند.

دکتر صباح محمد برزنجی برگزاری برنامه های مذهبی پیرامون شناخت شخصیت عالمان دینی از جمله امام شافعی را نقش مهمی در وحدت اسلامی برشمرد و عنوان کرد: ایشان، فردی مسلط در بحث فقه اسلامی، تصوف و عرفان بود و حلقه پیوندی بین تمام مذاهب اسلامی به شمار آمده است.

استاد دانشگاه شهرهای اقلیم کردستان با بیان اینکه امام شافعی، تکفیر کسی را نکرده است عنوان کرد: امروز تکفیر به اسلحه ای تبدیل شده است که مخالفان را با آن حذف خواهند کرد.

دکر ارکان حیدر عُمر استاد دانشگاه کرکوک نیز در این پیش کنگره، پیرامون فلسفه فقه امام شافعی به ایراد سخن پرداخت. از تعداد 14مقاله ارسالی به دبیرخانه پیش کنگره، ماموستا سید محی الدین قریشی پیرامون زندگینامه امام شافعی و ماموستا محمود ابن الخیاط نیز پیرامون مذهب امام شافعی مقاله ارائه کردند.

سومین پیش کنگره امام شافعی(رض) با حضور نماینده ولی فقیه در استان کردستان، نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری، امام جمعه سنندج، رئیس مرکز بزرگ اسلامی سنندج، نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرماندار، امام جمعه سقز، بانه و دیواندره و جمعی از روسای مرکز بزرگ شهرهای استان کردستان برگزار شد.

این پیش کنگره قبلا در بانه و دیواندره برگزار شده و کنگره بین المللی سال آینده در سنندج برگزار می شود. سقز در 190 کیلومتری شمال غربی سنندج واقع شده است.

کد خبر: 17573