شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۰/۰۵/۱۴۰۱
یکشنبه، 10th ژانویه 2016
1:02 ق.ظ
به بهانه اجرای کنسرت استاد اردشیرکامکار سقز دی ماه 94

رونق باغ می رسد چشم و چراغ می رسد

زانیار خوش پیام

چند روزی ست چشم انتظاریم تا نوای دل انگیز کمانچه استاد اردشیر کامکار و کمانچه لری استاد فرج علی پور با همراهی گروهی جوان در شهرمان طنین انداز شود.اتفاقی که در سرمای دی بهانه ایست برای دلگرمی.

گفتن و نوشتن از اصالت موسیقی خانواده کامکار کاری بیهوده است، چرا که در وصف این گروه 40 ساله و نوابغی چون ارسلان، اردوان و اردشیر کامکار سخن بسیار به میان امده، اما ذکر این نکته که فقط کمانچه اردشیر جزو سازهای زهی-آرشه ای و سازهای بقیه همه زهی-مضرابی اند خالی از لطف نیست؛ چرا که همین تفاوت بار محوریت گروه را بر شانه ی استاد می اندازد.

picbox110

ساز زدن اردشیر تنها نوازندگی نیست، پیوند تکنیک و احساس است. نواختن کسی است که با نو آوری در تکنیک، به تعبیر روح الله خالقی صدای “تودماغی” کمانچه را به صدایی خوش آهنگ و بدون پارازیت های معمول بدل کرد و جايگاهي در خور را در اركسترهايي كه بيشتر ميل به استفاده از ويلون داشتند ازان كمانچه كرد.

سوای اشارات قبلی، توانایی بزرگی چون اردشیر کامکار در اهنگسازی و نواختن را در همکاری با گروه “عارف” به سرپرستی زنده یاد پرویز مشکاتیان و همنوایی با خسرو آواز ایران در اثری چون “دستان” و در همنوایی آثار ماندگاری چون بیداد، نوا، مژده بهار، لاله بهار، صبح مشتاقان، افشاری مرکب و افق باید جست.

چیره دستی استاد در اثری چون “بر تارک سپیده” نیز به خوبی به چشم می خورد. اثری ماندگار که قابلیت های ساز کمانچه را به خوبی به تصویر کشید.از دیگر اثار فاخر استاد می توان از “تال” -که در گویش لری به معنای کمانچه است – همکاری استاد اردشیر کامکار با فرج علی پور نام برد.

فرج علی پور هم که در این کنسرت بیاد ماندنی دوشادوش اردشیر می نوازد، خود نوازنده ی بی بدیل کمانچه پشت باز لری است و اثار ماندگاری با خانم سیمابینا و موسیقی لر ی دارد.

54d9c98a-673e-451a-bb79-204fc35399d9

دیگر چهره های شاخص حاضر در کنسرت برادرزاده های اردشیر کامکار نیریز (تار) و سیاوش(سنتور) __فرزندان استاد پشنگ کامکار _ هستند، که چند سالی است به همراه پدر و عموهایشان بر صحنه حضور دارند و خود دلیل موجهی برتداوم و ادامه حیات گروه بزرگ خانواده کامکار توسط نسلی بعد به شمار می روند.

آمدن چنین هنرمندانی به شهر کوچک ما اتفاق کوچکی نیست، دلیل بزرگیست که به خود و شهرمان ببالیم و امیدوار باشیم در این فرصت اندک از هر آنچه در این سالیان دراز دوخته اند بهره ای ببریم…

رونق باغ می رسد چشم و چراغ می رسد

غم به کناره می رود مه به کنار می رسد.

کد خبر: 17626۳ دیدگاه

 • ایرج
  ایرج: 1-10-2016 . 8:19 ق.ظ :

  بسیار مفید و مختصر نوشته اید زانیار خان ممنون

  پاسخ دهید

  • کریمی
   کریمی: 1-10-2016 . 1:02 ب.ظ :

   یا سلام
   بسیار خوشحالیم که خانواده کامکار گاه گاهی شهر ما را نیز روشن می کنند اما متاسفانه هزینه بلیط کنسرت ایشان گران است و برای شهر سقز سنگین
   چه بسیارند کسانی که به خاطر ناتوانی در تهیه بلیط این فرصت زیبا را از دست می دهند .

   پاسخ دهید

   • فرهاد
    فرهاد: 1-11-2016 . 12:02 ب.ظ :

    با سپاس از حضور گروه کامکار واقعا شبی به یاد ماندنی بود اما هزینه تهیه بلیط و تاخیر در اجرا که متاسفانه درسقز مد شده است و این بی احترامی به تماشاپیان است شیرینی این شب را به کام خیلی ها تلخ کرد

    پاسخ دهید