شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۹/۰۵/۱۴۰۱
جمعه، 15th ژانویه 2016
7:35 ب.ظ
مصاحبه با چند تن از اعضای گروه اردشیر کامکار

روزهای خوبی که با گروه اردشیر کامکار گذشت

هفته گذشته را باید به نام اردشیر کامکار نامگذاری کرد. ابتدای هفته که شهر پر از بنرهای این هنرمند و گروهش شد و دو روز بعد وی در شهر حضور داشت و دو اجرای پرشور از موسیقی ایرانی – محلی برگزار کرد و چند روز بعد هم همه جا سخن از این کنسرت بود و لحظات خوشی که برای حاضران رقم خورد. اگرچه می بایست در حین ورود استقبال بهتری از گروه می شد اما حضور سقزی ها در هر دو شب دلگرمی فراوانی به مهمانان داد به شکلی که همه آنها در گفتگو با شارنیوز اجراهای سقز را متفاوت از دو شهر سنندج و الشتر دانستند. شب دوم کنسرت نه تنها تمام صندلی ها پر شده بود بلکه عده ای هم ایستاده در سالن حضار بودند و در ضمن علی طاهری، علا نباتی و آرش خورشیدی هم به نمایندگی از جامعه موسیقی سقز هدایایی به اعضای گروه تقدیم کردند تا همه چیز برای گروه اردشیر کامکار و مردم سقز عالی تمام شود.

زمستان سال گذشته استاد بیژن کامکار در سقز بود زمستان امسال استاد اردشیر کامکار و گروهش رخوت شبهای زمستان این شهر را شکستند و باید منتظر زمستان سال بعد بود و دید کدام عضو دیگر از خانواده کامکار راه سقز را در پیش می گیرد.

ardashirkamkarconert (8)

بعد از کنسرت شب دوم فرصتی دست داد تا با اعضای گروه گفتگو کنیم. ترجیح بند سخنان همه قدردانی از مردم سقز برای استقبالشان بود. حاصل را در ادامه بخوایند:

استاد فرج علیپور: اولین حضورم در سقز با خاطره ای خوش همراه شد

farajalipor

استاد فرج علی پور از مهمترین اساتید موسیقی لرستان و کمانچه نوازی تمام عیار است. حضور او در کنار اردشیر کامکار جذابیت مضاعفی به کنسرت بخشیده بود. او در حین تکنوازی هایش در کنسرت بارها به گرمی از سوی حاضران مورد تشویق گرفت.

استاد علی پور در مورد مجموعه کنسرت های گروه اردشیر کامکار به شارنیوز گفت: هرچند که من به عنوان نوازنده مهمان در این گروه حضور دارم و تنها چند جلسه با دیگر اعضا تمرین کرده ام اما می توانم بگویم که کارها بسیار خوب پیش رفته و من از کلیت کار راضی هستم. وی افزود: به نظرم کنسرت در شهرهای کوچک بازتاب بهتری دارد چون کمتر در این گونه شهرها برنامه برگزار می شود این موضوع را در این تور بخوبی احساس کردم. علی پور از کنسرت سقز اظهار رضایت کرد و گفت: از اجرای در الشتر که زادگاه خودم است تا سنندج و سقز مخاطبان بخوبی استقبال کرده اند. اما واقعیت این است که اعضای گروه از اجرا در سقز بیشتر راضی هستند چون وقتی که شنونده با تمام وجود دارد گوش می دهد قطعا نوازنده هم بهتر ساز می زند.

وی در مورد تجربه همکاری با کامکارها گفت: این اولین کنسرت من با یکی از اعضای گروه کامکار است اگرچه در کاست های مختلف با هم همکار بوده ایم اما تجربه کنسرت مشترک نداشتیم. وی افزود: همه هنرمندان حاضر در این گروه خوب و حرفه ای هستند و مطمئنم که آینده روشنی دارند اما نکته بارز در این کنسرت احترامی است که در گروه نسبت به همدیگر و به ویژه به پیشکسوت ها گذاشته می شود به شکلی دوستان جوان حتی اجازه نمی دهند سازهایمان را خودمان برداریم.

استاد علی پور در خصوص شهر سقز نیز گفت: اول بار است که به سقز سفر می کنم و هیچ شناختی از این شهر نداشتم. و خوشحالم که اولین حضورم در سقز با خاطره ای به این خوبی همراه بود.

اردشیر کامکار : سقزی ها در صفا و صمیمیت میان کردها شهره هستندardashairkamkar1

استاد اردشیر کامکار چنانچه پیش بینی می شد بسیار متواضع و صمیمی بود. او بعد از کنسرت زمان زیادی را در سالن ماند تا با سقزی ها گفتگو کند و عکس یادگاری بیاندازد. بعد از پایان دومین شب کنسرت اردشیر کامکار با شارنیوز گفتگو کرد. وی گفت: کنسرت های این گروه از الشتر شروع شد و بعد از دو شب اجرا در سنندج به سقز ختم شد که در مجموع استقبال بسیار خوب بود که جا دارد از کسانی که از این برنامه ها حمایت کردند تشکر کنم. اما من و تمامی اعضای گروه بر این اعتقادیم که کنسرت سقز بسیار بهتر و از دو کنسرت قبلی بود و تماشاگران همراهی خوبی با ما داشتند. وی در خصوص عملکرد گروه نیز گفت: ما کامکارها عادت کرده ایم که با هم باشیم و در کنار هم اجرا داشته باشیم و می دانید که هرکدام از اعضای این خانواده از بهترین های موسیقی ایران هستند اما به نظرم این گروه جوان هم توانستند خوب و حرفه ای عمل کنند ضمن اینکه با عشق و علاقه کار هم می کنند بنابراین از نتیجه کار راضی هستم و اگر مردم و اسپانسرها حمایت کنند قطعا این گروه به کار خود ادامه می دهد و در آینده هم خیلی موفق تر هم خواهد بود.

اردشیر کامکار خبر از انتشار این کنسرت داد و گفت: تصمیم داریم این کنسرت را به صورت صوتی و اگر ممکن بود به صورت تصویری منتشر کنیم. وی در مورد تجربه حضور خود در سقز گفت: مردم کردستان به خونگرمی شهرت دارند و در کردستان نیز مردم سقز به صفا و صمیمیت و خونگرمی شهره هستند. در حین اجرا هم با توجه به موج مثبتی که از مردم می گرفتیم، اعضای گروه با تمام وجودشان می نواختند. من در دوران کودکیم زیاد به سقز مسافرت کرده ام و خاطرات زیادی از این شهر دارم.

وی گفت: معمولا اولین چیزی که بعد از شنیدن نام سقز به ذهنم می رسد ” برادران زئ زئ” هستند. وی در پایان گفت: امیدوارم مشکلاتی مانند نبود سالن و امکانات متناسب و درخور این مردم با فرهنگ برطرف شود. در سقز نوازنده های خوبی وجود دارند که اگر حمایت کافی از آنها بعمل آید می توانند حرفهای زیادی برای گفتن داشته باشند و امیدوارم همین نوازنده ها بتوانند گروه های خوبی را تشکیل بدهند. در پایان جای دارد ضمن تشکر دوباره از مردم سقز از آقای سالمیانی هم بابت تمام زحماتی که متقبل شده اند تشکر کنم.

سیاوش کامکار: با تمام وجود نواختمsiyavashkamkar

سیاوش کامکار متولد سال 1368 و فرزند پشنگ کامکار از اساتید صاحب سبک سنتور است وی بهمراه برادرش نیریز در گروه اردشیر کامکار فعالیت می کند. سیاوش استعداد سنتورنوازی را از پدر و عمویش(اردوان) به ارث برده است. کامکارجوان در گفتگویی کوتاه با شارنیوز از اجرای برنامه در سقز راضی بود ودر این رابطه گفت: خیلی خوشحالم که در سرزمین پدریم اجرا داشتم و حضور در سقز و سنندج تجربه ی بسیار خوبی بود و به شخصه احساس دین می کردم و همین مسئله باعث شد که با تمام وجودم بنوازم.

سیاوش کامکار همچنین در مورد گروه اردشیر کامکار که تلفیقی از اساتید بنام موسیقی و جوانان است گفت: این گروه را استاد اردشیر تشکیل داده و فعالیت ما بیشتر روی موسیقی منطقه زاگرس است.همکاری با این گروه برای ما مثل دانشگاه است و از تجربه اساتید در گروه استفاده میکنیم.

سیاوش کامکار در جواب به این پرسش شارنیوز که آیا نسل جدید کامکارها هم مثل گروه اصلی کامکارها به فکر تشکیل گروهی هستند گفت: ما هر کدام فرزند یکی از برادران کامکار هستیم، با سلایق متفاوت تا به حال در این رابطه اقدامی نکرده ایم اما شاید در آینده همچنین برنامه ای را در نظر داشته باشیم.

وی همچنین خبر از کنسرت گروه کامکارها در بهمن ماه داد که در حاشیه جشنواره موسیقی فجر برگزار خواهد شد.

حشمت رجب زاده: خود و خانواده ام عاشقانه کردستان را دوست داریمheshmatrajabzadeh

حشمت رجب زاده یکی از دو خواننده ی گروه اردشیر کامکار است که آهنگهای کردی و لری را اجرا میکند. رجب زاده در این کنسرت چند آهنگ کردی را بدون لهجه خواند .وی در گفتگویی کوتاه چگونگی تسلطش را بر زبان کردی اینگونه عنوان کرد:

کردها و لرها پسر عموی هم هستند و ما از لحاظ فرهنگی، ادبی، لباس و زبان مشترکات زیادی داریم و جدای از این موضوع شخصا علاقه ی زیادی به موسیقی و زبان و فرهنگ کردی دارم و خودم اشعار کردی را که برای اجرا انتخاب میکنیم، استاد اردشیر کامکار و استاد چاوشی چند بار برایم تکرار میکنند تا بتوانم بدون لهجه تلفظ کلمه ها را یاد بگیرم و میتوانم بگویم که زبان کردی را از این اساتید یاد گرفته ام.

این خواننده دلیل دیگر علاقه اش به زبان کردی را اینگونه عنوان کرد: بجز خودم خانواده ام نیز به کردها و زبان کردی علاقمند هستند و برادر بزرگم بیشتر خود را کرد می داند تا لر!

وی خبر از همکاریش با گروه اصلی کامکارها در یک آلبوم داد که در آینده نزدیک روانه ی بازار خواهد شد و گفت:

در حال تهیه ی یک دی وی دی در هشت تراک تصویری هستیم که بجز بنده استاد شهرام ناظری هم در کنار گروه کامکارها حضور خواهند داشت واین چند قطعه آنقدر از لحاظ ملودی، کلام، موسیقی، شعر و محتوای شعر در سطح بالایی قرار دارد که به جرات میتوانم بگویم، در صد سال اخیر موسیقی کردی همچنین اتفاقی نیفتاده است.

حشمت رجب زاده در پایان ضمن تشکر از مردم سقز گفت: حضور و اجرا در شهرهای سقز و سنندج برایم بسیار جذاب بود.

ترگل خلیقی و حضور دوباره در سقزtargol

ترگل خليقي از ابتداي گردهم امدن گروه كه اكنون دو سال از تشكيل ان مي گذرد، گروه را همراهي كرده، تنها نوازده ي گروه است كه سال قبل هم دوشادوش بيژن كامكار در سقز به روي سن رفته و از اجراهايي كه در سقز داشته اند راضي است.

موسيقي اين تنها نوازنده ي زن گروه شور و دلبستگي و تاثير زيادي بر زندگي اش دارد. شوري كه بخشي را سازش مي گيرد و بخشي را از مخاطبي كه با علاقه و عشق، دل به نواي سازش مي سپارد.

به عنوان تنها عضوي از گروه كه در هر دو سالن اموزشكده ي فني و ارشاد به روي صحنه رفته از امكانات و فضاي سالن ارشاد رضايت بيشتري دارد و امكانات سقز را در مقايسه با شهرهاي مشابه مناسب تر ارزيابي مي كند.

به عنوان صحبت اخر از حس نوازنده روي صحنه سوال مي كنيم، و اينكه در حس و حال نواختن غرق مي شود طوري كه از حال مخاطب بي خبر بماند؟، پاسخ مي دهد كه در نواختن بر روي صحنه هر حسي كه هست متاثر از شور و انرژي مثبت شنودگان است.

کد خبر: 17683