شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۹/۰۵/۱۴۰۱
جمعه، 15th ژانویه 2016
11:08 ب.ظ

‘وحشت در سقز’ تجدید چاپ شد

چاپ سوم کتاب نایاب ‘وحشت در سقز’ با موضوع اوضاع کردستان در جنگ جهانی اول به کوشش پژوهشگر سقزی منتشر شد.

به گزارش ایرنا، پژوهشگر سقزی با بیان این مطلب به خبرنگار ایرنا گفت: این کتاب که اولین بار در سال 1332 شمسی و دومین بار در سال 1380 توسط نشر شیرازه منتشر شد اثر مرحوم مصطفی تیمور زاده است.

دکتر شهباز محسنی که مقدمه ای بر کتاب نوشته و آن را ویرایش کرده است افزود:در چاپ سوم غلط های آن حذف، پاورقی هایی بر آن افزوده ام و کاوه بیات از محققان تاریخ معاصر هم مقدمه ای در ابتدای کتاب نوشته است.

او با بیان اینکه این اثر در آستانه یکصدمین سال جنگ جهانی اول، منتشر شده آن را دارای اطلاعات ارزشمند درباره حوادث و اتفاقات کردستان حد فاصل جنگ اول جهانی و فروپاشی نظام سیاسی اجتماعی ایران به ویژه غرب کشور برشمرد.

وی در خصوص ضرورت مطالعه این کتاب بیان کرد:نویسنده مشاهدات مستقیم وعینی خود را به نگارش در آورده و به خوبی و به طور گویا، اوضاع نابسامان سیاسی و اجتماعی ایران در اواخر قاجار و اوایل پهلوی اول را در شرایط اشغال غرب کشور توسط عثمانی، روس تزاری و انگلیس و رقابت این قوا با هم و همچنین تاخت وتازهای نیروهای عشایر منطقه بازگو می کند.

دکتر محسنی پیرامون شخصیت نویسنده کتاب اظهار کرد: تیمور زاده از بزرگان خوشنام و معروف و با سواد سقزی بود که به کار روزنامه نگاری و قایع نگاری هم می پرداخت و در سال 1370 در سن 104 سالگی در گذشت.

وی یادآور شد: این کتاب به زبان کُردی هم به نام’سل و ترسی سه قز’ با ترجمه نافع مظهر در سال 1394 توسط انتشارات کوله پشتی تهران چاپ و منتشر شده است.

کد خبر: 17691