شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۹/۰۵/۱۴۰۱
چهارشنبه، 20th ژانویه 2016
6:20 ق.ظ

کاهش موج فراگیری بیماری آنفولانزا در سقز

فراگیرشدن ویروس و شیوع بیماری آنفولانزا در سطح شهر سقز و نگرانی مردم از احتمال اپیدمی این بیماری جزو پرحاشیه ترین موضوعات این روزهای مرکز بهداشت و درمان سقز بود .

یکی از کارشناسان حوزه بهداشت شهرستان سقز در تماس با شارنیوز از کاهش موج اول فراگیری بیماری آنفلولانزا خبرداد و خاطر نشان کرد که اهمیت بیماری آنفولانزا در سرعت انتشار و همه گیر شدن بیماری است . وی افزود : این بیماری تمام رده های سنی را درگیر خواهد کرد که شکل شدید و کشنده این بیماری بیشتر برای سالمندان و افراد دارای بیماریهای قلبی , ریوی , کلیوی , کم خونی و نقص ایمنی بدن است . وی گفت : تشخیص قطعی این بیماری از طریق تهیه سواپ حلق و تایید مورد در آزمایشگاههای ویروس شناسی مرجع خواهد بود .

وی از احتمال فراگیر شدن موج دوم بیماری آنفولانزا خبرداد که احتمالا” میزان بسیارکمتری نسبت به موج قبلی دارد . وی گفت : لازم است هر فردی به منظور جلوگیری از انتشار بیماری، خود مراقبتی کند و موارد پیشگیری را رعایت کند. وی با اشاره به مکانهای اجتماع از جمله مدارس , مهد کودکها , بیمارستان و خانه سالمندان و مکانهای پرتردد ؛ لزوم تهویه هوای مناسب این مکانها را خواستار شد که نقش ویژه ای در پیشگیری از بیماری خواهند داشت . وی در پایان , اطلاع رسانی و آموزش را یکی از مهمترین اقدامات مراکز بهداشتی – درمانی دانست که مرکز بهداشت و درمان سقز در راستای برنامه های وزارت بهداشت و به منظور آموزش افراد جامعه و پیشگیری ازاین بیماری اقدامات ذیل را انجام داده است :

– آموزش گروههای مختلف جمعیتی در رابطه با علائم بیماری , روشهای انتقال و پیشگیری از بیماری آنفولانزا

– آموزش خانواده و اطرافیان بیمار در رابطه با اقدامات پیشگیری کننده از بیماری و شناسایی افراد پر خطر در تماس با بیماران

– آموزش بهورزان تحت پوشش شبکه بهداشت و درمان در رابطه با بیماری , جهت آموزش دادن جمعیت های روستایی

– آموزش پرسنل بیمارستان جهت نحوه برخورد با موارد مشکوک و پیشگیری از بروز و شیوع بیماری درمیان کارکنان بخش درمان

– تجهیز بیمارستان امام خمینی و تامین اجتماعی به داروی اسلتامیویر جهت موارد مثبت و محیط ترانسپورت جهت انتقال نمونه های مشکوک به آزمایشگاه مرجع واقع در استان کرمانشاه

– چاپ پوستر و برگه های آموزشی و توزیع آن در اماکن عمومی و اداری

کد خبر: 17719