شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۷/۰۵/۱۴۰۱
چهارشنبه، 20th ژانویه 2016
8:07 ب.ظ

کارگاه آموزشی زیست محیطی در سقز آغاز شد

کارگاه آموزشی زیست محیطی روز چهارشنبه با حضور کارشناسان و متخصصان حوزه محیط زیست در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سقز آغاز شد.

به گزارش ایرنا در آغاز به کار این دوره معاون فنی و عمرانی فرماندار ویژه شهرستان سقز با بیان اینکه در حفظ محیط زیست، فقط دولت ذینفع نیست گفت: باید در راستای نهادینه کردن و تحکیم پایه های فرهنگی برای فراگیر کردن مفهوم توسعه پایدار به گونه ای تلاش کرد که مردم خود مسئول نگهداری از محیط زیست شوند.

صابر زارعی با بیان اینکه توسعه، واژه ای چند بعدی و چند وجهی است و دولت تنها عامل و فاکتور تعیین کننده در زمینه توسعه نیست بر ضرورت مشارکت عمومی و نهادینه کردن مفهوم توسعه پایدار تاکید کرد.

وی با اشاره به سرانه مصرف آب در ایران و اعلام اینکه، این میزان در حوزه آب آشامیدنی یک ونیم برابر جهان و در بحث آب کشاورزی 20 درصد بیشتر از مصرف جهانی است،افزود:در صورت مصرف نامتعادل این نعمت الهی، کشور و منطقه وارد یک چرخه بی بازگشت خواهد شد که برای جلوگیری از این امر باید در صرفه جویی ، ترویج استفاده از شیوه های نوین آبیاری و کشت محصول هایی که آب کمتری مصرف می کنند بیشتر تلاش کرد.

او با اشاره به مشکلات ناشی از بحران خشکسالی، مهاجرت بی رویه به شهرها وخالی شدن روستاها از سکنه را از پیامدهای آن برشمرد و اظهار کرد: این امر ضمن بروز مشکلات زیاد در حوزه تولید و اقتصاد روستایی، منجر به ایجاد سکونت گاه های غیر رسمی و فشار بیشتر به امکانات محدود در شهرها و برهم خوردن روند تعادلی توسعه خواهد شد.

او در بخشی دیگر از سخنان خود به بحث دریاچه ارومیه و خطرات ناشی از خشکی احتمالی آن اشاره کرد و گفت: در صورتی که این پهنه آبی خشک شود، پیامدهای منفی این ضایعه زیست محیطی ، گردو غبار نمکی ، بیابان زایی و متاثر شدن پنج میلیون نفر جمعیت خواهد بود.

در این کارگاه که توسط انجمن’ ژینگه پاریزان’ و با همکاری اداره کل محیط زیست کردستان در حال برگزاری است، تعدادی از کارشناسان از جمله فرزاد بیدارپور، دکتر مهدی رضایی، دکتر ابراهیم همت بلند، عزیز مرزی، دکتر نبی احسنی، آزام محمدپور، دکتر محمد رضا کرمی و رضا رضوانی سخنرانی خواهند کرد.

اخلاق زیست محیطی، اصلاح الگوی مصرف آب، مدیریت آب در مصارف کشاورزی و خانگی، راهکارهای حفاظت از محیط زیست از جمله محورهایی است که در این کارگاه بحث وبررسی خواهد شد.

در این کارگاه بهورزان، روحانیان، معلمان، دهیاران، فعالان زیست محیطی حضور دارند و در پایان به شرکت کنندگان گواهی دوره اهدا می شود.

کد خبر: 17736