شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۷/۰۵/۱۴۰۱
دوشنبه، 25th ژانویه 2016
3:07 ب.ظ

46 شی عتیقه در سقز کشف شد

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سقز از کشف 46 شی عتیقه در این شهرستان به همت اداره آگاهی خبر داد.

به گزارش ایرنا ، حمید گلالی پور شامگاه یکشنبه در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب افزود: این اشیا مربوط به هزاره اول قبل از میلاد و قبل از حکومت مادها است.

وی با بیان اینکه این اشیا در شهر صاحب شهرستان سقز کشف و ضبط شده است اضافه کرد: همراه این آثار تعداد 83 اثر دیگر بدل هم وجود داشته است.

او با عنوان اینکه اشیای کشف شده دارای ارزش تاریخی است از تلاش و زحمات نیروهای انتظامی تشکر کرد.

گلالی پور یادآوری کرد: در دی ماه سال جاری نیز 20 شی عتیقه مروبط به دوره های سلوکیان، ساسانیان و دوره اسلامی در هنگام معامله آن در سقز توسط نیروهای انتظامی از قاچاقچیان کشف و ضبط شد.

وی به اهمیت اشیای تاریخی و فرهنگی به عنوان میراث گذشتگان اشاره کرد و از مردم خواست تا از حفاری های غیر مجاز در محدوده های تاریخی و باستانی پرهیز کنند و اگر افرادی را می شناسند که کالای فرهنگی را نزد خود نگداشته اند از آنها بخواهند آن را به اداره کل میراث فرهنگی جهت نگهداری در موزه سنندج تحویل دهند.

وی ادامه داد: این شهرستان دارای 350 اثر تاریخی، طبیعی و معنوی است که 150 مورد آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و 10 اثر دیگر نیز در نوبت ثبت قرار دارد.

کد خبر: 17791


یک دیدگاه

  • هیوا
    هیوا: 1-27-2016 . 7:57 ب.ظ :

    دوستان میراث فرهنگی آگاه باشند که اعلام این آمار تقریبا زیاد کشفیات در واقع بیان کننده ی این واقعیت تلخ است که محوطه های باستانی به حال خود رها شده اند و حفاران غیر مجاز آزادانه در حال جولان دادن در آنها هستند..کاش مسولین تمهیدی بیندیشند تا عرصه بر این سود جویان و غارتگران میراث فرهنگی تنگ شود و اینگونه آزادانه کار نکنند…

    پاسخ دهید