شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۵/۰۴/۱۴۰۱
دوشنبه، 25th ژانویه 2016
3:28 ب.ظ
برای بار دوم

مجلس سد راه تبدیل شدن بانه و مریوان به منطقه آزاد اقتصادی شد

علی رغم امیدواری های به وجود آمده بار دیگر کلیات لایحه منطقه آزاد تجاری بانه-مریوان در صحن علی مجلس تصویب نشد تا کار برای به نتیجه رسیدن این طرح مهم دولت برای توسعه استان کردستان سخت شود. به گزارش شارنیوز اگر در جلسه قبل عدم حضور نمایندگان استان کردستان به عنوان ناطق انتقادهایی را برانگیحته بود، انتظار می رفت این بار نمایندگان استان به ویژه شهرهای مریوان و بانه نقش پر رنگ تری را بازی کرده و در مقام دفاع از لایحه سخنرانی کنند تا با حضورشان نشان دهند که تمام تلاش خود را در این راه انجام داده اند اما باز هم اینگونه نشد و نمایندگانی به نسبت گمنام و کمتر تاثیر گذار به دفاع از لایحه پرداختند که در برابر مخالفان قوی سخنانشان راه به جایی نبرد.

جزیبات مذاکرات در مورد این لایحه را در ادامه بخوانید:

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروز (دوشنبه) مجلس با 98 رأی موافق، 79 رأی مخالف و 25 رأی ممتنع از مجموع 221 نماینده حاضر در جلسه به کلیات لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری – صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی جدید رای منفی دادند.

براساس این لایحه به دولت اجازه داده می شد در استان های هرمزگان (جاسک)، بوشهر (بوشهر)، ایلام (مهران)، اردبیل (اردبیل)، گلستان (اینچه برون)، کردستان (بانه – مریوان) و سیستان و بلوچستان (سیستان) در محدوده جغرافیایی منطقه آزاد تجاری – صنعتی ایجاد کند.

همچنین به دولت اجازه داده می شد در استان های آذربایجان غربی (سرو – ارومیه)، اصفهان (شاهین شهر)، البرز (دارویی برکت)، خراسان رضوی (خاف، قوچان)، زنجان (زنجان)، فارس (فسا)، قزوین (تاکستان)، کهگیلویه و بویراحمد (گچساران)، لرستان (خرم آباد) و یزد (ابرکوه، میبد) منطقه ویژه اقتصادی ایجاد کند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی 29 آذرماه نیز با ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی مهران، اروند، بانه و مربوان، اینچه برون، اردبیل، بوشهر و سیستان و مناطق دیگر ویژه اقتصادی مخالفت کردند.

لایحه ایجاد مناطق جدید آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی و اصلاح محدوده برخی از مناطق آزاد از تجمیع پنج لایحه دولت و نظرات نمایندگان مجلس در کمیسیون اقتصادی تهیه شده بود که مجلسی ها به دلیل مغایرت آن با برنامه پنج ساله پنجم توسعه با آن مخالفت کردند.

** مخالفان و موافقان لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری – صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی جدید

سعید حیدری طیب نماینده مردم کرمانشاه در مخالفت با کلیات این لایحه گفت: در این مناطق باید سرمایه گذاری های خارجی بیشتر شود تا رونق اقتصادی ایجاد شده و تولید افزایش یابد.

وی افزود: برای تحقق این اهداف باید توجه داشته باشیم که زیرساخت هایی را باید برای ایجاد مناطق اقتصادی فراهم کنیم و سپس به دنبال ایجاد این مناطق باشیم.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس با تاکید بر اینکه قرار دادن مناطق محروم در لیست مناطق ویژه اقتصادی ایده خوبی است، یادآور شد: اگر این اتفاق نیافتد مهاجرت مردم از این شهرها زیاد می شود.

حیدری طیب ادامه داد: نظر ما این است که دولت باید در این راستا عدالت را رعایت کند و به همه مناطق توجه کند.

در ادامه الیاس نادران نماینده مردم تهران از دیگر مخالفان کلیات این لایحه بود.

وی گفت: تاکنون کدام یک از مناطق آزادی که در کشور وجود دارد محقق شده اند و اقدامات لازم در آن انجام گرفته است چقدر سرمایه گذاری خارجی جذب کرده ایم.

علیرضا خسروی نماینده سمنان نیز در مخالفت با کلیات این لایحه گفت: رشد این مناطق در کشور چه توجیهی دارد اگر همین گونه پیش برویم تمام کشور به منطقه آزاد تبدیل می شود و این دردی را دوا نمی کند.

مصطفی افضلی فرد نماینده اردبیل نیز از موافقان کلیات لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری – صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی جدید بود.

وی گفت: تصویب این لایحه از خواسته های دیرینه مردم و نمایندگان است زیرا مناطقی که به عنوان مناطق ویژه اقتصادی مطرح می شوند مشمول معافیت های مالیاتی می شوند و اشتغال برای آنها فراهم می شوند.

وی با تاکید بر این که ایجاد این مناطق نقطه عطفی در رشد و توسعه اقتصاد است اظهار داشت: برخی مخالفان در این راستا آمار یک سویه می دهند که منطبق بر واقعیت نیست.

سلیمان عباسی نماینده گنبد کاووس نیز در موافقت با کلیات این لایحه گفت: این مناطق نقش اساسی در تولید و اقتصاد دارند و به خروج از رکود در کشور کمک ویژه ای می کنند.

وی افزود: درست است که این لایحه برخی نواقصات دارد ولی با اصلاح آن می توانیم به پیشرفت مناطف آزاد کمک کنیم.

احمد شوهانی نماینده ایلام نیز در موافقت با کلیات لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری – صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی جدید تصریح کرد: ما باید برای رونق و توسعه اقتصادی این مناطق را در کشور گسترش دهیم زیرا ایجاد مناطق آزدا در چارچوب اقتصاد مقاومتی مورد تاکید رهبری است و نگاه میلیون ها نفر از مرزنشینان کشور به آن دوخته شده است.

کد خبر: 17793


۳ دیدگاه

 • farhad
  farhad: 1-25-2016 . 7:12 ب.ظ :

  دست مریزاد جناب بیگلری، کردستانو وامدار خودت کردی!!!!!.
  و چه قشنگ بلدی بازی “باخت-باخت” رو تو مجلس.
  الیاس نادران(مخالف این لایحه) از همون لیدرهای جریان خاص بودن که به اتفاق هم امضا کردین طرح توقف مذاکرات ننگین!!!! رو، که نکنه مردم با رفع تحریم ها بهشون فشار بیاد!!!. و چه خوب هواتونو دارن نماینده هایی که می تازوننت. البته شما که ضرر نکردی!! شما تایید صلاحیتتون تو جیبتونه با همون کارااا
  حالا جناب بیگلری دو روز دیگه از همین تصویب نشدن لایحه هم به نفع خودش و تو تبلیغات انتخاباتیشون استفاده می کنن.

  پاسخ دهید

  • م
   م: 1-26-2016 . 8:06 ق.ظ :

   آقای بیگلری نماینده محترم جنابعالی در نماز جمعه بانه به قرآن قسم خوردی که منطقه آزاد بانه را درست می کنم من از اهالی محترم و روحانیون ارجمند می پرسم که قسم خوردن ایشان چه حکمی در پیشگاه خداوند دارد

   پاسخ دهید

   • وريا
    وريا: 1-27-2016 . 11:39 ق.ظ :

    مهندس كجا بود كه دو كلمه در اين باره تو مجلس فرمايش داشته باشند.
    شايد مشغول گرفتن عكس تبليغاتي با يكي بوده اند.

    پاسخ دهید