شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۱/۰۴/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 26th ژانویه 2016
2:30 ب.ظ
واکنش نماینده سقز و بانه به عدم تصویب منطقه آزاد بانه - مریوان

مردم از نمایندگان مجلس آزرده خاطر هستند

لایحه منطقه آزاد بانه – مریوان برای بار دوم به صحن علنی مجلس آمد و باز هم مورد تایید نمایندگان قرار نگرفت تا بخشی از تلاش های دولت برای توسعه استان کردستان ناکام بماند.

محسن بیگلری نماینده سقز و بانه در گفتگو با شارنیوز ضمن ابراز تاسف از به نتیجه نرسیدن این لایحه در مجلس گفت: در لایحه ای که روز دوشنبه به صحن علنی مجلس آمد جدای از 7 منطقه آزاد، 10 منطقه ویژه اقتصادی نیز لحاظ شده بود که تفاوت این لایحه با لایحه قبلی حذف 71 منطقه ویژه بود. وی تصریح کرد: نمایندگان آن 71 منطقه ویژه اقتصادی به شدت نسبت به این لایحه معترض بودند و موضع مخالف گرفتند و شاید بتوان این را به عنوان یکی از اصلی ترین دلایل عدم همراهی نمایندگان به شمار آورد.

مهندس بیگلری ابراز امیدواری کرد که این لایحه بعد از 6 ماه و با لحاظ کردن اصلاحاتی دوباره در صحن علنی مجلس مطرح شده و به تصویب برسد. banehvmarivanfarida

وی امروز هم در تذکری شفاهی در جلسه علنی مجلس، ضمن گلایه از نمایندگان در مجلس شورای اسلامی به دلیل عدم رأی به لایحه مناطق آزاد گفت: سال‌های متمادی مرزداران غیور این کشور پهناور شب و روز در ایام دفاع مقدس جان‌ها و جوانان عزیزی تقدیم انقلاب اسلامی ایران کردند.

نماینده مردم بانه و سقز در مجلس شورای اسلامی افزود: خانواده هایی که پیش از این بیش از 6 شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده اند باز هم پای انقلاب و پشت سر رهبری ایستاده اند.

بیگلری با بیان اینکه با ما سیاسی برخورد نکنید ادامه داد: ایجاد منطقه آزاد در بانه فرصتی است که تمام کشور از آن سود می برند اما کاری که دیروز در مجلس صورت گرفت امید بسیاری از مردمان سختکوش کردستان و سایر استان های مرزی را ناامید کرد.

وی اظهار داشت: این خانواده ها با وجود جوانان تحصیلکرده فقط با یارانه زندگی می کنند و پدران شرمنده سفره خالی فرزندانشان هستند.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه جوانان تحصیلکرده ما مجبور هستند در تهران به شغل کارگری بپردازند افزود: منطقه آزاد می توانست جوانان را به زادگاه و شهرستانشان برگرداند ولی متأسفانه موضوع مهم مناطق آزاد از دریچه سیاسی دیده شد و حق مسلم این مناطق نادیده گرفته شد.

بیگلری با بیان اینکه در مناطق دیگر به راحتی مناطق آزاد تصویب شد ادامه داد: اما زمانی که نوبت به این 7 منطقه رسید که بیشتر آنها مرزی بودند 80 منطقه ویژه به آن اضافه کردند که به دلیل سوء تدبیر تصویب نشد و زمانی که با پیگیری های فراوان برای بار دوم به مجلس آمد باز هم تصویب نشد.

وی با اشاره به اینکه بیشتر مناطقی که دیروز برای تأسیس مناطق آزاد رأی نیاوردند محروم بودند تصریح کرد: این در شرایط بیکاری و رکود و اوضاع نامناسب معیشتی باعث آزرده خاطری مردم منطقه کردستان شده است.

بیگلری افزود: برای دفعه بعد که این لایحه به مجلس آمد باید منطقه آزاد از ویژه اقتصادی جدا شود تا مشکل بیکاری حل شود.

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس از رئیس جمهور، معاون اول و وزیر کشور درخواست کرد که بازارچه های مرزی بانه، سقز، مریوان، ایلام، کرمانشاه که معاش هزاران خانواده از آن به دست می آید اقدام کند.

استاندار کردستان هم از مخالفت مجلس با کلیات لایحه ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی جدید در کشور از جمله ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی بانه و مریوان اظهار تاسف کرد و گفت: این نوع نگاه بی توجهی به توسعه متوازن در کشور است.

به گزارش خبرنگار ایرنا عبدالمحمد زاهدی روز دوشنبه در جلسه ستاد راهبردی اقتصاد مقاومتی در سنندج با اظهار گلایه از بی توجهی نمایندگان مجلس به مناطق کمتر برخوردار کشور افزود: این نوع نگاه به نفع منفعت ملی نیست و مجلس منافع ملی را در لایحه ایجاد مناطق آزاد رعایت نکرد و در نظر نگرفت.

او با اعلام اینکه اگر مناطق آزاد در کشور مشکل دارد باید قانون آن اصلاح شود و این ربطی به تعداد مناطق آزاد ندارد گفت: اگر مناطق آزاد در برخی از نقاط کشور با مشکل روبرو شده است دلیل نمی شود که دیگر نقاط کشور از داشتن مناطق آزاد بی بهره شوند.

وی با بیان اینکه از 290 نماینده مجلس 68 نفر آنها غایب و 20 نفر هم اصلا رای ندادند و معلوم نیست برای چه به مجلس رفته اند، ادامه داد: در جواب این بی توجهی نمایندگان در مورد مناطق کمتر توسعه یافته کشور از جمله کردستان تنها می توانم بگویم متاسفم.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی امروز (دوشنبه) مجلس با 98 رأی موافق، 79 رأی مخالف و 25رأی ممتنع از مجموع 221 نماینده حاضر در جلسه به کلیات لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری – صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی جدید رای منفی دادند.

کد خبر: 17796


۷ دیدگاه

 • شش نیش
  شش نیش: 1-26-2016 . 6:13 ب.ظ :

  اگر جناب بیگلری به جای مشغول شدن به دعوت ودعوت کاری جهت انتخاب مجدد لایحه خود را دنبال می کرد و با دیگر نمایندگان رایزنی می کرد شاید…

  پاسخ دهید

  • همشهری46
   همشهری46: 1-26-2016 . 7:42 ب.ظ :

   جناب آقای بیگلری نماینده محترم حوزه های انتخابیه ی سقز و بانه .
   1- قبل از هر چیز باید به اهمیت لابی گری در چنین فضاهایی پی برده شود تا با انجام لابی و هماهنگ ساختن سایرین با خواست های خود تا حدودی از بابت تصویب موضوعات آسایش خیال داشت.
   2-مشکل مردم منطقه در برخورداری یا محرومیت از چنین امتیازهایی دید و نگاه سیاسی نیست بلکه ناشی از نوع نگاه امنیتی است که پس از سه دهه و اندی سال از گذشت روزهای تنش و بحران و صدالبته به دلیل خودسری برخی هسته ها و مراکز بحران آفرین در منطقه هنوز پابرجاست .جادارد تا متولیان امور سیاسی در سطح منطقه نسبت به بروز کردن و ترمیم فرهنگ سیاسی منطقه تلاش کنندتا بلکه این نوع نگاه و نگرش زدوده شود.شاهداین ادعا سفر مقام رهبری به منطقه و علی الخصوص سقز بود که در بیانات خویش اظهارداشتند مشاورین ایشان تذکر داده بودند تا سفر به کردستان به دلایل امنیتی انجام نشود.
   3- توسعه و پیشرفت اقتصادی استان و شهرستان و رفع مشکل بیکاری تنها در گرو تصویب شدن منطقه ی ازاد تجاری نیست بلکه موقعیت ها و موضع هایی دیگر هم وجود دارند تا بلکه با اهتمام بر جذب سرمایه برای آن بتوان گرهی از کارفروبسته ی منطقه و شهرستان گشود.
   4-موفق ومؤید باشید.

   پاسخ دهید

   • سقزی
    سقزی: 1-26-2016 . 8:59 ب.ظ :

    اونوقت آقای بیگلری روز رأی گیری لایحه؛ در مجلس حضور داشتند؟!!

    پاسخ دهید

    • همشهری
     همشهری: 1-27-2016 . 8:00 ق.ظ :

     بار دیگر شاهد بودیم که این لایحه در مجلس رای نیاورد، جدای از هرگونه بحث دیگر این اتفاق به خوبی نشان می دهد نمایندگان ما در خانه ملت به اندازه ی کافی دارای نفوذ در بین همکاران خود نیستند. این طرح می بایستی پیش از آنکه به صحن علنی بیاید،مسیرآن هموار می شد اما متاسفانه نماینده ما ظاهرا این قدرت لابی گری را نداشته ونتوانسته به خوبی از آن دفاع کند ، حوزه ی انتخابیه سقز وبانه با جمعیتی نزدیک به 350000 نفر نماینده ی قدر قدرتی می خواهد که بتواند در سر چنین بزنگاههایی خودی نشان دهد اما فقط می توانم به این شعر شاعر اکتفا کنم وبس.
     خال محبوبان سیاه ودانه ی فلفل سیاه ————– هردو جانسوزند اما این کجا وآن کجا…..

     پاسخ دهید

    • حامد مولودی
     حامد مولودی: 1-31-2016 . 3:24 ب.ظ :

     از انجام کارهای کاملا راضیم

     پاسخ دهید