شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
چهارشنبه، 27th ژانویه 2016
1:48 ب.ظ

کلاف سردرگم مسکن مهر کوهدشت

بدون شک تهیه ی مسکن یکی از دغدغه های مهم هر خانوار ایرانی است و دولتهای مختلف هنگام روی کار آمدنشان سیاستهای مختلفی را برای خانه دار کردن مردم بکار برده اند که نمونه ای از آن ساخت مسکن های مهر در دولت احمدی نژاد بود که به قصد خانه دار کردن خانوار های کم درآمد اجرا شد.

به گزارش شارنیوز در سقز نیز چند نقطه برای ساخت مجتمع های مسکونی مسکن مهر در نظر گرفته شد که عبارتند از مسکن مهر جاقل، پشت دانشگاه آزاد، شهرک دانشگاه و مسکن مهر 848 واحدی زاگرس کوهدشت که در محله سیلو (بلوار کردستان) واقع شده است که همه ی این مسکنها علی رغم دارا بودن ایرادهایی به مرحله واگذاری رسیدند، به جز مسکن مهر کوهدشت. شارنیوز قبلا در مورد مسکن مهر جاقل نیز گزارشی را به تفسیر ارائه کرده بود.

مسکن مهر کوهدشت از سال 87 اقدام به ثبت نام از متقاضیان کرده و طبق قرارداد هر متقاضی باید مبلغ 18میلیون و هفتصد هزار تومان به علاوه ی مبلغ 30 میلیون تومان به صورت وام، را پرداخت مینمود که این مبالغ پیشتر به پیمانکار تحویل داده شده اما هنوز هیچکدام از متقاضیان نتوانسته اند مسکنشان را تحویل بگیرند. شارنیوز با توجه به درخواست جمعی از متقاضیان مسکن مهر کوهدشت پای گلایه های آنها نشست که ماحصل این جلسه در بند های زیر به صورت اختصار مورد اشاره قرار می گیرد:

از جمله گلایه های مطرح در این رابطه عبارت است از:

-عمل نکردن پیمانکار به وعده های داده شده بابت زمان نهایی تحویل واحدها

-عدم پیگیری اداره راه و شهرسازی شهرستان و استان

-عدم همخوانی نقشه با واحدهایی که الان آماده شده ولی هنوز از سوی متقاضی تحویل گرفته نشده است.

-اخذ یک میلیون تومان بابت کپسول آتشنشانی که طبق اظهارات متقاضیان باید کمتر از 400هزار تومان پرداخت می شد.

-طبق قرارداد باید متراژ هر واحد 76/6 متر باشد اما طبق گفته ی متقاضیان این متراز به 59/02 کاهش یافته است.

-عدم مشخص بودن تکلیف متقاضیان با توجه به فرارسیدن زمان تمدید مسکنهای اجاره ایشان

-فرارسیدن موعد قسط وامها و همچنین با توجه به تاخیر، باید جریمه سود دوران مشارکت تا حدود 6 میلیون تومان نیز پرداخت گردد.

-طبق آخرین وعده ی پیمانکار باید در اول بهمن معایب بر طرف میشد که متاسفانه این وعده نیز عملی نشده است.

از جمله ی ایرادهای دیگر موارد مطرح شده توسط متقاضیان، بنگاه دارانی هستند که بعضا مالک بیش از چند واحد هستند که همین مسئله باعث شده که پیگیر روند اجرایی ساخت و تحویل واحد ها نباشند. موضوعی دیگر که از جمله نگرانی های این متقاضیان است به دو مورد از این واگذاریها بر می گردد که واحد ها به بیش از یک مالک فروخته شده است.

همچنین طبق مستندات ارائه شده توسط متقاضیان شرکت پیمانکار در تاریخ 12/10/94 طی نامه ای به اداره راه و شهرسازی مدعی شده که واحدها آماده تحویل است تا متقاضیان پس از تکمیل موجودی و تسویه حساب با بانک عامل معرفی شوند که پس از بازدید کارشناسان آن اداره ، طی نامه ای که نسخه ای از آن در اختیار شارنیوز قرار گرفته است، موارد زیر را به شرکت کوهدشت متذکر می شود.

-علارغم ادعای آن شرکت رفع نقص واحدها به صورت کامل انجام نشده، واحدهایی که از نظر آن شرکت آماده ی تحویل هستند دارای نواقص جدی بوده و عملا هیچکدام از واحدها قابل سکونت نمی باشند.

-نصب پنجره 2 بلوک هنوز انجام نشده است

-نصب آسانسورها انجام نشده است.

-نصب پکیج اجرا نشده و هیچکدام از واحدها دارای انشعاب گاز نمی باشند.

-ترمیم محلهای تخریب شده مربوط به لوله کشی گاز در کف دیوار واحدها و فضاهای مشاع انجام نشده است.

-نصب درب واحدها واتاقها هنوز انجام نشده است.

-نقاشی واحدها و فضاهای مشاع انجام نشده است

-نصب کفشور در منتهی الیه شیب ورودی پارکینگها و وصل آن به فاضلاب هنوز اجرا نشده که در ایام یخبندان و بارندگی باعث مسدود شدن ورودی می شوند.

در اظهارات متقاضیان مشخض است که مهمترین نگرانی آنها علی رغم اهمیت تمامی موارد، تفاوت متراژ مسکنها طبق قرارداد با متراژ واحدهای ساخته شده است که جبران آن امکان پذیر نیست.

کد خبر: 17813


۳ دیدگاه

 • محمد
  محمد: 1-27-2016 . 3:47 ب.ظ :

  باسلام
  این جای تاسف داره که این همه مشکلات وجود داره متاسفانه مشکل مردم وحتی خودم همچنان حل نشده یکی ازاین مشکلات این است که دلالها مشکل رو بیشتر کرده اند وحتی جای تا سف داره حوزه معاونت عمران در فرمانداری نادیده گرفته هیچ پیگیری نمی کنه بی خیال هستند شاید نبود تخصص در زمینه رشته راه وساختمان است متاسفانه حوزه معاونت عمران بارشته شهرسازی می چرخه که 10درصد ان حوزه رو شامل میشه بقیه به رشته راه وساختمان ربط داره ضعف بزرگی است همچنیین راه وشهرسازی باید پیمانکار رو بازخواست بکنه

  پاسخ دهید

  • هیمن
   هیمن: 1-30-2016 . 12:57 ق.ظ :

   با سلام اگر واقعا این همه تخلف صورت گرفته با توجه به اینکه طبق قرار داد اداره راه و شهر سازی ناظر پروژه بوده مسولیت به طور غیر مستقیم متوجه آنهاست و فکر میکنم با هماهنگی با اعضاء میتوان مسئله را رسانه ای کرد.

   پاسخ دهید

   • آزاد
    آزاد: 2-4-2016 . 7:24 ب.ظ :

    با سلام خدمت همه ی دوستان.خواستم خدمت نویسنده ی محترم این مقاله و برخی از دوستان دیگر در سطح شهر عرض کنم که آیا دیواری از دیوار بنگاه داران کوتاهتر نمیبینید که راست و چپ اسم بنگاه دار رو میارید.آیا در سطح شهر اشخاص دیگری مالک چندین نوع زمین و آپارتمان و ویلا و املاک میلیاردی نیستن؟

    پاسخ دهید