شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۷/۰۵/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 2nd فوریه 2016
10:03 ب.ظ

“تریفه کریمیان” به همراه “عیشا” در فرانسه

trifakarimiyan94

نمایشنامه “عیشا” از تریفه کریمیان در جشنواره لیون فرانسه – که یکی از معترترین رویداد های فرهنگی اروپا ست – پذیرفته شد.

وی به خبرنگار شارنیوز گفت: این فستیوال هردوسال یک باردر شهر لیون فرانسه برگذارمیشود و نمایشنامه عیشا هم در بخش نمایشنامه نویسی این جشنواره با موضوع ‘مبارزه باتروریسم’ پذیرفته شده و قرار است که در بهار 95 این رویداد برگزار شود.

وی در خصوص ” عیشا” گفت: نمایشنامه عیشا روایت زندگی دختر 20ساله ی کرد ایزدیست که با غارت و ویرانی شهرسنجار به حوالی شهرحلب برده می شود و در راستای جهادالنکاح به عقد مرد مجاهد داعش در می آید که در ادامه با توجه به اینکه آن مرد دورگه کرد وعرب و اهل کرکوک است عیشا به این واسطه درپی ارتباطی بامجاهد است تا بتواند از کرد بودن مرد داعشی استفاده کرده و راه فراری بیابد.

کریمیان همچنین گفت: زبان مقصد برای ارسال آثر بایستی زبان انگلیسی یافرانسه میبود که پس ازترجمه “عیشا”به زبان فرانسه توسط خانم الیکا زارعی و ویراستاری مجدد توسط دکتر اصغر نوری، به جشنواره ارسال و درنهایت نیز پذیرفته شد.

وی در خصوص فعالیت های اخیرش نیز گفت: من فعلا دانشجوی ادبیات نمایشی درتهران هستم و یکی دوسال گذشته در چندکاراجرایی ازجمله تئاتر پرفورمنس” عزیزشنگال” نمایش بدون کلام که پایه گذاراولین اپرای بومی کردی با موضوع شنگال ورنج کردهای ایزدی بود حضور داشتم و همچنین کارنگارش نمایشنامه عیشا دریک سال اخیر به اتمام رسید که توسط دوگروه اجرایی در استان کردستان ویک گروه در سلیمانیه عراق به نمایش درآمده است.

تریفه کریمیان دریافت عناوین برتر در جشنواره های مختلف طی چند سال اخیر به یکی از شاخص ترین هنرمندان کردستان در این عرصه تبدیل شده است،

کد خبر: 17886