شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۶/۰۷/۱۴۰۱
Saturday، 6th February 2016
10:07 pm

در سقز سه برابر مصرف گوشت سفید تولید می شود

یک واحد مرغداری گوشتی 35 هزار قطعه ای امروز شنبه به مناسبت دهه فجر افتتاح شد و 43 هکتار از زمین های کشاورزی سقز به صورت آبیاری تحت فشار درآمد.

به گزارش ایرنا، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سقز در آئین افتتاح این طرح ها که در روستای ‘سرتکلتو’ بخش سرشیو سقز برگزار شد گفت: این واحد 108 مین مرغداری گوشتی شهرستان است و برای آماده سازی آن 10 میلیارد ریال هزینه شده است.

محمد پیشداد با بیان اینکه این مرغداری سالانه 236 تُن گوشت سفید تولید می کند و میزان اشتغالزایی آن هفت نفر است، افزود: سرمایه گذار دو میلیارد و 650 میلیون ریال سرمایه شخصی آورده و از محل اعتبارات توسعه بخش کشاورزی نیز هفت میلیارد و 350 میلیون ریال تسهیلات واگذار شده است.

مدیر جهاد کشاورزی سقز گفت: تولید گوشت سفید مرغ در شهرستان سقز سه برابر مصرف روزانه این شهرستان است.

پیشداد با بیان اینکه 108 مرغداری گوشتی در شهرستان سقز فعال است افزود: این مرغداری ها در هر دوره دو میلیون و 836 هزار قطعه تولید می کنند و سالانه 16 هزار و 100 تُن گوشت سفید تولید می شود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر در شهرستان سقز سه واحد مرغ تخمگذار با ظرفیت 85 هزار قطعه جوجه ریزی و یک هزار و 844 تُن تخم مرغ ، یک واحد مرغ مادر با ظرفیت 15 هزار قطعه و یک واحد مرغ مادر گوشتی با ظرفیت 15 هزار قطعه وجود دارد.

او همچنین اعلام کرد: از محل اعتبار اقتصاد مقاومتی سه واحد پرورش مرغ بلدرچین با ظرفیت 13 هزار و 55 قطعه و یک و نیم تُن گوشت و یک میلیون و 750 هزار تخم راه اندازی شده است.

مدیر جهاد سقز اظهار کرد: صنعت مرغداری به عنوان صنعتی فعال در شهرستان سقز دارای زیرساخت های مناسبی است که ساخت کشتارگاه مرغ نیز به جد پیگیری می شود.

او همچنین بیان کرد:سالانه 34 هزار و 580 تُن شیر، چهار هزار و 216 تُن گوشت قرمز و دو هزار و 400 تُن ماهی در شهرستان تولید می شود.

وی در مورد طرح های آبیاری تحت فشار نیز با بیان اینکه 31 هکتار به صورت آبیاری بارانی و 12 هکتار به صورت قطره ای بوده است اظهار کرد: برای اجرای طرح، سه میلیارد و 130میلیون ریال هزینه شده است.

او ادامه داد:مبلغ دو میلیارد و 330 میلیون ریال از این مبلغ به صورت کمک بلا عوض دولت بوده است و کشاورزان فقط 800 میلیون ریال هزینه کرده اند. مدیر جهاد کشاورزی سقز با بیان اینکه روش های جدید آبیاری برای صرفه جویی در آب کشاورزی جایگزین روش های قدیمی و سنتی خواهد شد عنوان کرد: دولت به ازای هر هکتار آبیاری بارانی 50 میلیون ریال و به ازای هر هکتار آبیاری قطره ای 70 میلیون ریال به کشاورزان تسهیلات بلاعوض پرداخت می کند.

کد خبر: 17936


نظر دهي بسته شده است.