شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۹/۰۲/۱۴۰۱
یکشنبه، 7th فوریه 2016
9:59 ب.ظ

شهرداری، بانک شهر و ماجرا های ادامه دار شورای شهر سقز

ماجرای بانک شهر و شهرداری سقز اگر برای سقز عایدی نداشت و موجب بلوکه شدن بخشی از دارایی های این شهر در حساب بانک شد اما برای اعضای شورای شهر چندان بی حاصل نبود و در نهایت به حساب ۸ عضو شورای شهر سقز هرکدام ۳۰ میلیون تومان وام کم بهره واریز شد.

براساس گزارش هایی که به شارنیوز رسیده است، شهرداری نتوانسته است تعهداتش را در قبال پرداخت سود اوراق مشارکت انجام دهد که مجموع اصل سود و جرائم عدم بازپرداخت این تعهدات به مبلغی بالغ بر ۱۸ میلیارد تومان رسیده است. همین مسئله موجب شد حساب های شهرداری در این بانک مسدود شود که با تلاش مجموعه شورا، شهرداری و نهادهای دیگر موقتا این مشکل رفع شده است.

اما مشکل چگونه رفع شده است؟

اخبار رسیده به تحریریه شارنیوز نشان می دهد که این ۱۸ میلیارد تومان قرار است تبدیل به وامی ۵ ساله با سود ۲۰ درصد شود و من بعد شهرداری ماهیانه حدود ۵۰۰ میلیون تومان قسط به بانک شهر بازپرداخت کند. البته این راه حل در دست بررسی و محتمل ترین گزینه موجود است. در ضمن اصل ۲۰ میلیارد تعهد ناشی از فروش اوراق مشارکت نیز باید در اسفند ماه امسال بازپرداخت شود مگر اینکه راه حل جایگزینی پیدا شود. شهرداری لطف دیگری هم در حق بانک شهر انجام داده است و آن انتقال چند صد میلیون تومان به حساب جاری شهرداری در این بانک است که این مبلغ از حساب”عوارض کسری پارکینگ” از سقز به جاری شهرداری در بانک شهر منتقل شده است. مبلغ این حساب از جریمه کسری پارکینگ شهروندان تامین می شود و بر اساس قانون باید برای تامین پارکینگ در شهر استفاده شود.

بانک شهر برنده این دادوستد است و در پایان سال سودترازنامه ای خوبی برای خود تضمین می کند. طرف برنده این ماجرا چندان هم ناسپاس نبود به اعضای شورای شهر سقز، وام ۳۰ میلیون تومانی با بهره ۴ درصد پیشنهاد می کند و ۸ نفر از اعضای شورا نیز با این پیشنهاد سخاوت مندانه موافقت کرده و به صورت ضربدری همدیگر را هم ضمانت می کنند و ماجرا برای عده ای ختم به خیر می شود.

کسانی که با معاملات بانکی آشنا هستند می دانند که وامی با این مبلغ به صورت قرض الحسنه در تاریخ سیستم بانکی اگر نه بی سابقه که بسیار به ندرت اتفاق افتاده است. اما در عوض این پیشنهاد سخاوت مندانه مبلغ چند صد میلیون تومان از پول شهروندان در حسابی که هیچ سودی هم به آن تعلق نمی گیرد بلوکه می شود و به جمع سپرده های بانک شهر اضافه می گردد.

اعضای شورای شهر نمی بایست از جایگاه خود برای استفاده از این نوع امکانات استفاده می کردند اما نگاهی به چند ماه قبل هم نشان می دهد که آنها با آغوشی باز از این نوع پیشنهادها استقبال می کنند. شارنیوز مطلع شده است که شرکت تعاونی مسکن شهرداری سقز طبق روال همیشگی زمین هایی را خریداری کرده و بعد از تفکیک، بین اعضای خود تقسیم می کند. شهرداری پیشنهاد می دهد که به اعضای شورای شهر هر کدام یک پلاک از این زمین ها تعلق گیرد که بی درنگ این پیشنهاد نیز مورد قبول واقع می شود و طبق شنیده ها برخی از اعضای شورای شهر که نه کارمند شهرداری هستند که عضو شرکت تعاونی به حساب آیند و نه شرایط دریافت این زمین ها را دارند و کمتر از دو سال هم از ارتباطشان با این مجموعه باقی مانده است، از این خان نعمت بهره مند می شوند. در تحلیلی ساده می توان گفت سهم کارگران تنظیف، موتوری، فضای سبز و دیگر کارکنان شهرداری به برخی از اعضای شورای شهر تعلق گرفته است در ضمن این اعضای شورا مدیون و وام دار شهرداری هم شده اند و همین مسئله ممکن است از نظارت دقیق شورا بر شهرداری بکاهد. این گونه معاملات با وظایف شورای شهر در تضاد است و قانون اجازه چنین کار هایی را به آنها نداده است.

دریافت وام های چند ده میلیونی با شرایطی آسان، دریافت زمین های که شرایط دریافت آن را ندارند، رسوایی استخر سالن کاوه که یکی از اعضای شورا در آن دخیل بود و شاید سفری به آلمان که اگر شارنیوز بازی را بر هم نزده بود آن هم تصویب می شد و … ممکن است شهروندان را از هدف اعضا برای حضور در جایگاه شورای شهر به شک بیندازد.

کد خبر: 17962
  مطالب مرتبط:


۸ دیدگاه

 • خودم
  خودم: 2-8-2016 . 6:44 ق.ظ :

  به به چه زیبا
  به قول شاعر :هر دم از این باغ بری می رسد تازه تر از تازه تری می رسد.

  پاسخ دهید

  • حیران
   حیران: 2-8-2016 . 7:11 ق.ظ :

   شارنیوز عزیز لطفاً به این بزرگواران تهمت نزنیدبنده خودم شاهدم بلند مرتبه ترین عضو شورا چگونه بزرگوارانه برای تدریس درهنرستان ازجان مایه می گذارد واغلب جلسات مهم دولتی را به خاطر خدمت به دانش آموز تعطیل می کنه .حتی اخیراً وامی را که از طریق قرعه به نامش درآمده بود به دانش آموزان بی بضاعت قراره هدیه کردنه.

   پاسخ دهید

   • یک شهروند سقزی
    یک شهروند سقزی: 2-8-2016 . 8:15 ق.ظ :

    با تشکر از شار نیوز- اگه میتوانست گفته های خود را مستند به اطلاع مردم شریف و فهیم سقز می رساند خیلی بهتر میشد . طبق شنیده ها نمیشه به کسی تهمت زد. باز هم ممنون از اطلاع رسانیتون.

    پاسخ دهید

    • آوای بانه
     آوای بانه: 2-8-2016 . 9:18 ق.ظ :

     آفرین به اعضای شورایی که حداقل به فکر خودشونند.
     لازم است به عرض برسانم گه شورای شهر بانه نیز در دوره دوم از فرصت غنیمتی دریافت زمین که حق مسلم اعضای تعاونی رفاه شهرداری بانه بود استفاده کردند و هر کدام بدون داشتن سهم مفتخر به دریافت قطعه ای زمین شدند!!!!!

     پاسخ دهید

     • همشهری
      همشهری: 2-8-2016 . 9:25 ق.ظ :

      گل بود و به سبزه نیز آراست شد

      پاسخ دهید

      • صابر
       صابر: 2-8-2016 . 1:04 ب.ظ :

       این هنوز از نتایج سحراست . قبل از انتخابات شوراهای اسلامی شهر چیزهای بسیاری هست که خواهیم شنید

       پاسخ دهید

       • محمد
        محمد: 2-8-2016 . 2:22 ب.ظ :

        واقعا شورای شهر و شهرداری، برای این تخلفات عجیب و بی سابقه باید استعفا بدن و در برابر مردم و قانون پاسخگو باشند.

        پاسخ دهید

        • سلێمان عه‌بدی
         سلێمان عه‌بدی: 2-10-2016 . 12:08 ق.ظ :

         به‌ ڕاستی بیستنی هه‌واڵی له‌م چه‌شنه‌ ته‌ز به‌ جه‌سته‌ی مرۆڤدا دێنێ.پرسیار ئه‌مه‌یه‌ :ئایا ئێمه‌ له‌ هه‌ڵبژاردنه‌که‌مانا به‌ هه‌ڵه‌ چووین؟/یا ئه‌و به‌ڕێزانه‌ له‌ بانگه‌شه‌و به‌ڵێنه‌کانیان پاشگه‌ز بوونه‌ته‌وه‌؟!
         جێی خۆیه‌تی به‌رپرسانی پێوه‌ندی دار بێنه‌ سه‌ر هێڵ و سه‌باره‌ت به‌م کردارانه‌ وڵام بده‌نه‌وه‌،هه‌ست ناکه‌م چی دی هۆکارێک مابێت بۆ لێنه‌پرسینه‌وه‌ له‌م چه‌شنه‌ هه‌ڵس و که‌وتانه‌ ئه‌ویش هه‌ڵس وکه‌وتێک که‌ نه‌ به‌ ناوی تاکه‌ که‌س بگره‌ به‌ ناو نوێنه‌رانی هه‌ڵبژێردراوی شارێکه‌وه‌ ئه‌نجام درا بێت.من وه‌ک شارۆمه‌ندێک لێکۆڵینه‌وه‌ له‌م بابه‌ته‌ به‌ مافی خۆم ده‌زانم هه‌ر وه‌ها شه‌فاف سازی و وه‌جواب هاتنی تێکڕای ئه‌ندامانی شؤڕا ( به‌شدار یا نابه‌شدار له‌و وام گرتنه‌) به‌ مافی تاک به‌ تاکی شارۆمه‌ندانی سه‌قز ده‌زانم چاوڕێین به‌ زووترین کات شؤڕای شار له‌ سه‌ر ئه‌م بابه‌ته‌ ڕوون کردنه‌وه‌ بدات و دانیشتنی گشتی بۆ وڵام دانه‌وه‌ به‌ تێکڕای بڕیار و هه‌ڵس و که‌وته‌کانیان ساز بکات.

         پاسخ دهید