شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
دوشنبه، 15th فوریه 2016
8:32 ب.ظ

رنج فرودگاه سقز و رویای ۱۷ ساله مردم منطقه

نام فرودگاه سقز به عنوان یکی از اساسی ترین طرح های توسعه کردستان و استان های همجوار ۱۷ سال است که بر سر زبان مردم منطقه است، طرحی که در سال های ۷۶ و ۷۷ مطرح و در سال ۸۰ وارد فاز اجرایی شد.

به گزارش ایرنا، این طرح که در سال های گذشته می توانست با اعتباری مناسب و به صرفه مورد بهره برداری قرار گیرد امروز بیش از یک هزار میلیارد ریال برای اتمام آن پول نیاز است که در سال گذشته این رقم ۶۰۰ میلیارد ریال بود.

فرودگاه سقز که برای مردم استانی که از نظر کم برخورداری از بزرگراه و جاده و راه مناسب ، گزینه ای بسیار مناسب است، امروز به رویای مردم شهرستان های سقز ،بانه، بوکان، دیواندره، شاهین دژ و …که آمار جمعیتی افزون بر یک میلیون نفر را شامل می شود، تبدیل شده است.

پیرامون اهمیت فرودگاه سقز، معاون فنی و عمرانی فرمانداری ویژه شهرستان سقز بر این باور است که این طرح، مهمترین طرح اجرایی و توسعه ای شهرستان است و باید در اولویت کاری تمامی ادارات شهرستان قرار گیرد.

صابر زارعی روز شنبه با بیان این مطلب در جلسه مشکلات و دورنمای فرودگاه سقز در سالن اجتماعات فرمانداری، این طرح را اصلی ترین طرح عمرانی و توسعه سقز و شهرهای اطراف آن توصیف و اظهار کرد: پیگیری تسریع در ساخت فرودگاه به جد از طریق استان و تهران در دست پیگیری است و مدیران کل استان به مدیران شهرستان اختیار تام داده اند که برای اجرای این طرح همکاری لازم انجام دهند.

***برای بهره برداری از فرودگاه سقز یک هزار میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است

وی اظهار کرد: تاکنون افزون بر ۱۰۰ میلیارد ریال برای عملیات عمرانی فرودگاه هزینه شده و یک هزار و ۴۰۰ متر باند فرودگاه به عرض ۶۰ متر آماده و آسفالت شده که برای بهره برداری از آن یک هزار میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است.

او عنوان کرد: بررسی ملاحظات زیست محیطی، جابجایی خط های فشار قوی برق واقع در محدوده فرودگاه و زمینی نمودن آنها و تملک زمین برای تطویل باند بررسی شده است و مطالعه برای ارایه خدمات آب، برق، گاز ، تلفن و مخابرات توسط ادارات خدمات شهرستان سقز باید در اسرع وقت انجام شود.

معاون فنی فرماندار سقز اظهار امیدواری کرد بر اساس اعلام مسئولان مربوطه، ساخت ساختمان های جانبی و پایانه آن در اوایل سال ۹۵ وارد فاز اجرایی شود.

زارعی همچنین با بیان اینکه پرواز ایمن برای فرودگاه بسیار مهم است بیان کرد: رفع موانع طبیعی از جمله دو تپه در محدوده باند فرودگاه ضروری است و باید حجم قابل توجهی خاکبرداری انجام شود که باید در این زمینه نیز از تمامی امکانات موجود شهرستان استفاده شود.

وی با عنوان اینکه فرودگاه نقش مهم و بی بدیلی در توسعه همه جانبه منطقه دارد اظهار کرد: افزایش تمایل برای سرمایه گذاری در منطقه از جمله اهداف بلندمدت و مهم اتمام این طرح خواهد بود.

مشاور و نماینده شرکت ایمن راه و مشاور فرودگاه سقز هم که بیش از ۸۰ درصد از فرودگاه های کشور توسط شرکت آنها طراحی و نظارت شده است با بیان اینکه دورنمای فرودگاه سقز برای پرواز فوکر ۲۸ نیمه سنگین با ۷۰ تا ۸۰ مسافر در هر پرواز خواهد بود عنوان کرد: این هواپیماها از ناوگان هوایی حذف شده اند و برای فرودگاه سقز فوکر ۱۰۰ و هواپیماهای ایرباس در نظر گرفته شده است.

محمد محمدی خانقاه با بیان اینکه پرواز حجاج برای زیارت خانه خدا نیز برای فرودگاه سقز مطرح است عنوان کرد: در دورنمای فرودگاه، طرح های درآمدزایی از جمله ساخت مجموعه ورزشی و نمایشگاه نیز پیش بینی شده است.

او با مقایسه طرح مطالعاتی فرودگاه سقز با سایر فرودگاه ها تاکید کرد: استفاده از آخرین دانش فرودگاه سازی در ساخت فرودگاه سقز اعمال خواهد شد.

کد خبر: 18032


یک دیدگاه

 • عزیز شکارچی
  عزیز شکارچی: 2-16-2016 . 12:22 ق.ظ :

  سلام در خصوص مطالب فوق موادد زیر را جهت اطلاع عموم عرض میکنم
  ۱_ فرودگاه سقز در سال ۱۳۷۵ مطالعات ان انجام شده است
  ۲- شروع عملیات اجرایی از تیرماه ۱۳۸۶ بوده نه سال ۸۰
  اما وضعیت فعلی پروژه :
  قرارداد پیمانکار فعلی (شرکت هیوالرد) از لحاظ ریالی پر شده ودر حال انجام ۲۵ درصد مازادبر قرارداد میباشد که آنهم در نیمه اول سال ۹۵ باتمام خواهد رسید . لذا چنانچه مناقصه اتمام عملیات سیویل جهت تکمیل باند در ابتدای سال آتی برگزار نشود کار عملا متوقف وبه تعطیلی کامل کشیده خواهدشد. لازم بذکر است که قرارداد جاری تنها شامل باند وسطوح پروازی نظیر تاکسیوی واپرون میباشد وابنیه فنی وعیرفنی را در برنمیگیرد.
  چنانچه در ابتدای سال۹۵ مناقصه تکمیل باند وهمچنین مناقصه ساخت ابنیه برگزار وبه موازات هم تکمیل نگردد فرودگاه حتی با تکمیل شدن باند نمیتواند مورد بهره برداری کامل قرار گیرد.
  * نکته حایز اهمیت در این برهه تخصیص اعتباری در حدود حداقل ۷۰ میلیارد تومان برای انجام امور فوق در طی سه سال اتی است نه تهیه طرح جامع وصرف هزینه برای تملک زمینهای حاشیه فرودگاه که در حال حاضر هیچ نقشی در عملیاتی نمودن فرودگاه نداشته و به بورس بازی و زمینخواری در این محدوده دامن زده وکشاورزی دشت ککهریزه را مختل مینماید ودر عین حال تملک حدود ۲۰۰ هکتار برای طرح جامع هزینه ای حداقل بالع بر ۲۵ میلیارد تومان را به پروژه تحمیل وخود پروسه ای زمانبر وپیچیده است.
  با احترام عزیز شکارچی
  رییس کارگاه فرودگاه سقز

  پاسخ دهید