شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۷/۰۵/۱۴۰۱
جمعه، 19th فوریه 2016
12:21 ب.ظ

منشور اخلاقی انتخابات مجلس دهم سقز تدوین شد

فرماندار ویژه سقز از تدوین منشور اخلاقی انتخابات توسط کمیته اطلاع رسانی انتخابات این شهرستان خبر داد و گفت: این منشور در اختیار نامزدهای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی شهرستان های سقز و بانه نیز قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا، علی اکبر ورمقانی روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران افزود: این منشور حاوی آیه هایی از قرآن کریم، حدیث، فرمایشاتی از حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و بخش هایی از قانون تبلیغات انتخابات مجلس پیرامون اهمیت مسئولیت پذیری و ضرورت رعایت اخلاق در انتخابات است.

وی با بیان اینکه انتخابات سالم در جمهوری اسلامی ایران، تابع اصول وارزش های اخلاقی برآمده از متن فرهنگ دینی وهنجارهای پذیرفته شده اسلامی و ملی است اضافه کرد: بخشی از این منشور شامل ۲۲ بند اصول و ارزش های اخلاقی انتخابات است.

او اظهار کرد: اساسی ترین اصولی که سلامت اخلاقی انتخابات را تضمین می کنند در این منشور آمده و شامل مواردی از جمله احترام به ارزشهای دینی، معنویت خواهی ، تسلیم در برابر اراده الهی، احترام به ارزش های نظام ایران اسلامی، توجه به ابعاد کرامت انسانی ، عزت نفس ، دوری از هرگونه تهدید ، تطمیع و وام دار شدن به صاحبان ثروت وتوجه به فضائل اخلاقی است.

رئیس هیات اجرایی انتخابات شهرستان سقز ادامه داد: قانون محوری ، قانون گرایی و رعایت موازین والزامات قانونی انتخابات به منظور حفظ حریم اجتماعی وافراد وگروههای جامعه،وفای به عهد وامانت داری در همه ارکان انتخابات،احساس تعلق ومسئولیت جمعی در مقابل وجدان خود ومردم ، احساس تعلق به جامعه ودستاوردهای ارزشی ایران اسلامی وترجیع مصالح عمومی وملی بر منافع شخصی وگروهی از جمله اصول وارزش های اخلاقی انتخابات است که باید نامزدها رعایت کنند.

ورمقانی عنوان کرد:پاسخگویی ونقد پذیری، صداقت در اندیشه ، گفتار و رفتار برای تضمین سلامت هر چه تمامتر انتخابات، حق محوری وانصاف در اندیشه وعمل به ارکان قانونی مرتبط با انتخابات وپرهیز از تعبیر وتفسیرهای خود خواهانه، مشارکت حداکثری و حضور مسئولانه در عرصه سرنوشت جمعی از دیگر مواردی است که در این منشور به آن اشاره شده است.

رئیس حوزه انتخابیه سقز وبانه بیان کرد:توجه به همبستگی، استقلال واقتدار ملی به عنوان ضامن استمرار اجتماع وهویت ملی ونظام سیاسی کشور، پاک دستی وپرهیزکاری مالی به عنوان نقطه آغازین ارزش های اخلاقی، رعایت اعتدال وپرهیز از اسراف در هزینه ها،حفظ منافع ملی ومصالح اسلامی واحترام به آنها،رشد وتعالی فرهنگ مناسب سیاسی ،اجتماعی در راستای تربیت سیاسی وتمرین فرهنگ پذیری واراده جمعی امور جامعه،نگاه وظیفه گرایانه وخداپسندانه به ثبت نام وقرارگرفتن در معرض انتخاب مردم وپرهیز از انگیزه های مادی مورد توجه دست اندرکاران تدوین این منشور بوده است.

فرماندار سقز همچنین عنوان کرد: پرهیز از آلودگی های محیطی در تبلیغات،حفظ هوشیاری تبلیغاتی و پرهیز از اتکا واعتماد به بیگانگان و رسانه های معاند نظام یا افشای اسرار نظام،رعایت انصاف در تبلیغات و دوری کردن از زیر سوال بردن دستاوردهای نظام اسلامی و نایده گرفتن زحمات وخدمات دولت ها از دیگر موارد مطرح شده در این منشور است.

به گفته وی تعهد به برنامه محوری در تبلیغات انتخاباتی وپرهیز از کلی گویی وفریب افکار عمومی،همکاری صمیمانه وسازنده با برگزار کنندگان در جهت برگزاری هرچه سالم تر انتخابات،پذیرفتن نتیجه انتخابات وپیگیری اعتراض ها یا شکایت های احتمالی از طریق نهادهای قانونی و تبدیل فضای رقابت به فضای همکاری سازنده با جریان پیروز در انتخابات از دیگر مواردی است که در این منشور بیان شده است.

رئیس هیات اجرایی انتخابات شهرستان سقز همچنین یادآور شد :در بخشی از این منشور، نمونه ای از جرایم انتخاباتی و جدول عنوان های مجاز و غیر مجاز تبلیغات انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و مستندات قانونی آن درج شده است.

صلاحیت ۱۲ نفر برای مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه سقز و بانه تایید شده است که دو نفر از آنها انصراف داده اند.

کردستان دارای شش کرسی در مجلس شورای اسلامی است که سهم شهرستان های سقز و بانه یک نماینده در مجلس شورای اسلامی است.

دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و هفتمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری، هفتم اسفند همزمان در سراسر کشور برگزار می شود.

کد خبر: 18133