شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۱/۰۴/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 23rd فوریه 2016
7:50 ق.ظ

تجاوز به محیط زیست با شعار و پوسترهای انتخاباتی

نویسنده ی مقاله
حسین حسینی دولت قلعه

 تبلیغات کاندیداهای مجلس در اجرای ماده ‌۵۶ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و همچنین ماده ‌۴۰ آئین نامه اجرایی قانون، فعالیت تبلیغات انتخاباتی داوطلبان نمایندگی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار می شود. با آغاز تبلیغات انتخاباتی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی،ستادها و تشکل های سیاسی، با پرده نوشته ها، پلاکاردها و تصاویری که شعارهای تبلیغاتی آنها را به مردم عرضه می کند وارد میدان شده اند. با وجود هشدارهای قانونی و منع تبلیغات ناهنجار از جمله راه اندازی کارناوال های تبلیغاتی تعدادی از کاندیداها، متاسفانه برخی از ستادهای تبلیغاتی بدون توجه به سیما و منظر شهری، پوسترهای تبلیغاتی نامزد مورد علاقه خود را در هر کجا که امکان داشته اند نصب کرده اند. طرفداران این نامزدها با ایجاد کارناوال خیابانی در ساعت اولیه تبلیغات و بوق های ممتد نظم شهر را بر هم زده و در یک رقابت فشرده پوسترها و عکسهای نامزدهای خود را به ‌در و دیوار خیابانهای شهر می چسبانند.

 در ایام انتخابات مختلف اعم از انتخابات  گذشته و حال،  از مجلس شورای اسلامی گرفته تا شورای شهر و ریاست‌جمهوری؛ فضای شهرها و روستاها پر است  از تراکت، بنر و اعلامیه‌های بی‌شمار تبلیغاتی. آنان‌که در برگ‌برگ‌های این تبلیغات، قامت انبوه درختانی را می‌بینند که به سودای نشستن عده‌ای بر کرسی‌های مدیریت و نمایندگی، چگونه تیشه بر ریشه‌های آنها زده شده است، در اندوه عمیقی فرومی‌روند. این اندوه نه‌تنها برای آن تناور درختان، بلکه برای این ثروت ملی است که در عطش‌ پراکندن تصاویری از نامزدهای انتخابات، تمام منافذ شهرها از مواد شیمیایی چاپ که عامل آلودن بیشتر آب و خاک است، پر می‌شود.

 کاغذهایی که اگر با آن تصویرها پر نمی‌شد، چه بسا می‌توانست ابزار آموزش و تحصیل ‌هزاران کودک از خانواده‌هایی شود که برای تأمین آنها ناگزیرند از قوت و معیشت خود بکاهندامیدوار بودیم  که توسعه سیستم ارتباط الکترونیک، گسترش شبکه‌های اجتماعی و وجود ده‌ها رسانه، سایت و روزنامه‌ و… می‌توانست و بتواتد از رقابت برای تولید این آشفتگی و آلودگی بکاهد.

آیا واقعا جامعه ما و کشورمان برای گسترش نهادهای دموکراسی باید این‌گونه از منابع تجدیدناپذیر خود خرج کند؟ ‌ای کاش از این پس نامزدهایی که با دغدغه مصالح ملی گام در این عرصه رقابت می‌گزارند، تا می‌توانند به شیوه‌ای دیگر بر قلب و اراده انتخاب مردم بنشینند.

آیا واقعا جامعه ما و کشورمان برای گسترش نهادهای دموکراسی باید این‌گونه از منابع تجدیدناپذیر خود خرج کند؟ ‌ای کاش از این پس نامزدهایی که با دغدغه مصالح ملی گام در این عرصه رقابت می‌گزارند، تا می‌توانند به شیوه‌ای دیگر بر قلب و اراده انتخاب مردم بنشینند.

آنها باید باور کنند مردمی که از گذشته تصویر نمایندگان واقعی خود را نه بر دیوارهای شهر، بلکه بر دیوار قلبشان کوبیده‌اند هیچ وقت فریب یک مشت تراکت و عکس های متفکر نمایانه!! درنمی‌آیند. آنها در درون خویش، پس از این توفندهای تبلیغاتی، از هم خواهند پرسید در پی این همه اسراف آیا این نامزدها به جای درختانی که برای بالارفتن از پله های انتخابات در پای صندوق‌های رأی سرنگون می‌کنند،

در چهار سال احتمالی نشستن بر کرسی‌ها حداقل نهالانی نورس بر این سرزمین محروم خواهند نشاند؟ امیدواریم وزارت کشور با تدوین دستورالعمل و آیین‌نامه‌های انضباطی قاطع و استانداری و فرمانداری محترم برای برنامه‌های تبلیغات انتخابات های آینده و پیش رو شرایطی را فراهم آورند که ثروت‌های ملی و بستر حیات آسیب‌دیده کشورمان بیش از این هزینه رقابت‌های  لجام‌گسیخته نشود. گرچه برای ساماندهی شیوه‌های تبلیغاتی و به‌منظور جلوگیری از رفتار گذشته، درهفته دیگر خیلی دیر شده و تابلوها و دیوارها چه در داخل شهر و چه در روستاها همه از نقش دانشمند مأبانه¬ی کاندیداها پوشانده شده، اما باید برای سالها و نسل های آینده همت کرد. از آن سو مردم نیز با هر نوع گرایش سیاسی می‌توانند با روی‌گردانی از تبلیغات کاغذی و کارناوالی، طرف‌داران بعضی نامزد‌ها را متوجه مضرات افراط در تبلیغات کاغذی و محیط زیست نمایند.

مردمی که شیوه‌های غیربومی‌شده تبلیغاتی را نه‌تنها تحقیر شعور خود، بلکه در تضاد با توسعه مدنی می‌پندارند. موضوع قانون و قانون مداری نباید فقط شعاری برای سخنرانی ها باشد، کاندیدایی که با آلودگی صوتی باعث آزار و اذیت مردم می شود و قانون را زیر پا می گذارد نمی تواند در مجلس هم از حقوق با ارزش مردم دفاع کنند و در آینده هم این قانون گریزی را در دستور کار خود قرار خواهند داد.

کد خبر: 18208


۴ دیدگاه