شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۱/۰۴/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 23rd فوریه 2016
10:53 ب.ظ

تیپ شناسی کاندیداهای انتخاباتی

نویسنده ی مقاله
ابراهیم ذبیحی

تغییرات بنیادی در جهت نیل به دموکراسی و تبدیل وضعیت پیشامدرن به مدرنیته در قالب چهار مرحله رشد – گذار – توسعه و تصادفی شدن قدرت ( انتخابات ) قابل تامل است . ورود جامعه ایرانی به دوران گذار در دوران پیش از وقوع انقلاب اسلامی و تبدیل اخلاق اجتماعی به اخلاق ایدیولوژیک , ساختارهای اجتماعی جامعه ایرانی را در مسیر دیگری قرار داد. عدم عبور جامعه ایرانی از مراحل یاد شده و تضادهای ایدئولوژیک با مدرنیته ؛ موجب تشکیل ساختار اجتماعی دیگری شد .حس تعاون و همکاری و نوع دوستی – خیر جمعی و کار گروهی اوایل انقلاب به تدریج جای خودرا به منفعت طلبی – خودمحوری و اقتدارگرایی داد و جایگاه نهاد بعنوان یکی از عوامل تاثیر گذار بر روند توسعه همه جانبه کم رنگ شد .  اقتدارگرایی فردی مانع از انجام کار گروهی شد و به تبع آن وجدان اجتماعی سیری نزولی پیداکرد . روند توسعه نیازمند آگاهی جمعی و و سطح بالای سواد در جامعه است که منجر به تجزیه تحلیل سیاسی مناسب آحاد جامعه نسبت به مسایل پیرامونی خواهد شد . برگزاری انتخابات بعنوان یکی از الزامات توسعه و دستیابی احزاب و گروهها به قدرت درایران همواره با چالشهایی همراه بوده است . انتخابات مجلس شورای اسلامی از جمله انتخاباتی است که انتخاب کاندیدای مورد نظر را با چالش و سازو کار خاصی همراه کرده است .  در این یادداشت کوتاه  به چهار نوع  کاندیدای انتخاباتی اشاره خواهد شد . این مبحث بنا بر وضع موجود و براساس تحلیل انتخابات پیش رو صورت پذیرفته است .

 کاندیدای متوهم

 این دسته از افراد دارای برنامه انتخاباتی مشخصی نبوده و از قدرت تحلیل بسیار پایینی برخوردارند . ورود آنها براساس پدر سالاری قدیم و تک محور بودن در خانواده شکل گرفته و همین وضعیت را نسبت به جامعه هدف تعمیم می دهند .اقتدارگرایی و فرد محوری از خصوصیات بارز این افراد بوده و به دلیل درک پایین جامعه شناختی , دچار توهم احتمال محبوبیت خواهند شد . معمولا” جماعت اندکی از اطرافیان , وی را به این سمت سوق خواهند داد و با تفکر محبوبیت در یک گروه کم جمعیت وارد انتخابات شده و منتظر پیروزی در رقابت خواهند ماند . اینگونه کاندیداها در دوران تبلیغات متوجه عدم تاثیر گذاری خود خواهند شد ولی به دلیل غرور کاذبی که دارند پذیرای وضع موجودشان نبوده و در نهایت آرای بسیار کمی نصیبشان خواهد شد .

کاندیدای کارناوالی و تبلیغاتی

شاخصه این افراد قدرت طلبی است . این افراد قبل از شروع تبلیغات رسمی , با دسته بندی  و جلسات گروهی مختلف  خود را مهیای ورود به رقابت انتخاباتی می کنند . دارای برنامه ای مدون و قابل دفاعی نبوده و معیار آنها جهت کالندیداتوری , رفع ظلم و بی عدالتی  و احقاق حقوق شهروندی بدون برنامه ای جامع و براساس شاخص عوام فریبی و پوپولیستی است . این کاندیداها و عوامل ستادی آنها در هنگام تبلیغات , با برگزاری کارناوالها و تبلیغات پر زرق و برق سعی در تحت تاثیر قرار دادن احساسات توده مردم داشته و با شعارهای فریبنده  در هنگام تبلیغات به رقابت خواهند پردخت . کارناوالهای ماشینی و برگزاری مراسمات شادی بخش در تالارها و گذاشتن آهنگهای فانتزی شاد از جمله اقدامات تبلیغی آنان خواهد بود. معمولن سخنرانیهایشان احساسی , بدون برنامه و پشتوانه فکری بوده و حاوی وعده های پوچ انتخاباتی است .

کاندیدای نهادی

این دسته از کاندیداها دارای برنامه ای مدون و از قبل تعیین شده بوده و با استراتژی مشخصی که زاییده کار گروهی , حزبی و نهادی است وارد عرصه انتخابات خواهند شد . از قدرت تجزیه تحلیل بالایی برخوردار بوده و بجای فرد محوری , منافع گروه را در نظر گرفته و نسبت به آن متعهد خواهند بود . اینگونه کاندیداها برآمده از ساختارهای حزبی و نهادی بوده و دارای شناسنامه و کد انتخاباتی مشخصی خواهند بود . شاخصه این افراد و عوامل ستادی آنها , برگزاری جلسات سخنرانی و پرسش و پاسخ و دعوت از دانشجویان , بازاریان و اقشار مختلف جهت تبیین برنامه های مورد نظر خود خواهد بود . اینگونه کاندیداها از شعارهای فریبنده بر حذر بوده و متعهد به اجرای شعارهای تبلیغاتی خواهند شد که مهمترین دلیل آن تعهد نسبت به گروه – حزب یا نهاد مربوطه خواهد بود .

کاندیدای ائتلافی

شاخصه این گروه از کاندیداها رسیدن به هدف در دو مسیر متفاوت است . برخی از کاندیداها که که فرصت کاندیداتوری را رسیدن به مناصب دولتی می دانند وارد عرصه رقابت شده و در صورتیکه امکان رای آوری خود را ضعیف بدانند با گرفتن وعده هایی , به نفع یکی از کاندیداهای مطرح کنار کشیده و از وی حمایت خواهد کرد . دسته ای دیگر از ائتلافیها , کاندیداهای حزبی یا نهادی هستند که بصورت گروهی از کاندیداها , وارد انتخابات شده و درنهایت با بررسی های میدانی , یکی از کاندیداها در عرصه رقابت خواهند ماند و دیگر کاندیداها با لحاظ منفعت گروهی از رقابت کناره گیری خواهد کرد. دسته اول از این کاندیداها بدون برنامه مشخص بوده و احتمالا” در گروه اول و دوم کاندیداهای مورد بحث قرار خواهند گرفت . اما دسته دوم دارای برنامه بوده و می توانند جزو کاندیداهای گروه چهارم قلمداد شوند .

توسعه سیاسی -اجتماعی نیازمند عناصر بهم پیوسته ای است که ماحصل خود را در انتخابات نشان خواهد داد . سطح آگاهی و میزان توسعه منطقه ای , نقش مهمی در انتخاب کاندیدا توسط مردم خواهد داشت . بالا بودن میزان باسوادی در جامعه , امکان تحلیل سیاسی – اجتماعی مردم را بالاتر برده و به همان نسبت توسعه سیاسی – اجتماعی افزایش پیدا خواهد کرد . در استان کردستان بدلیل رتبه پایین باسوادی نسبت به دیگر استانها , میزان تحلیل پایین بوده و به همان نسبت عوام فریبی و شعارهای پوپولیستی بیشتر نمود پیدا خواهد کرد .  در این صورت  احتمال پیروزی کاندیداهای گروه اول و دوم بیشتر خواهد بود .

کد خبر: 18236


۶ دیدگاه

 • لقمان حسني
  لقمان حسني: 2-24-2016 . 1:14 ق.ظ :

  بسیار زیبا و مفید بود . واقعا روش تبلیغ (mp3عروسی , فحاشی و تخریب همدیگر )بسیاری از کاندیداها توهین به شعور سیاسی شهروندان است . که امید به زندگی بهتر رو نابود میکنند

  پاسخ دهید

 • وريا
  وريا: 2-25-2016 . 10:15 ق.ظ :

  بسیار مطلب مفیدی بود
  احسنت آقای ذبیحی

  پاسخ دهید

  • ناشناس
   ناشناس: 2-25-2016 . 12:42 ب.ظ :

   تحلیل جالبی بود، ولی واقعاً در این دوره از انتخابات، حداقل در حوزه انتخابیه‌ی سقز و بانه جای کاندیداهای به قول شما «نهادی» خالی بود و در برکه‌ی بدون ماهی قورباغه‌‌ها ابوعطا خواندند.

   پاسخ دهید

   • صفر غریبی
    صفر غریبی: 2-25-2016 . 5:27 ب.ظ :

    دست مریزاد ؛دراین برهه از زمان مطالب مفیدی و ارزشمندی بیان نمودید .

    پاسخ دهید

    • فرزاد
     فرزاد: 2-28-2016 . 11:02 ب.ظ :

     سلام زور جوان بوو ده ستان خوش بیت ….

     پاسخ دهید