شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۷/۰۵/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 1st مارس 2016
10:20 ب.ظ

رواج خودکشی در بین زنان و دختران سقزی

امروز دریافت یک خبر مبنی بر مرگ  یک دختر ۱۹ ساله در اثر خودکشی , بر آمار تعداد خودکشی در شهر اضافه کرد.

چند روز پیش و درهیاهوی کسب کرسی مجلس , مرگ یکی دیگراز شهروندان بر اثر خودکشی خبرساز شده بود  . خبری که در بلوای تبلیغات , اثری از نگرانی برجایی نگذاشت و جمع کثیری از شهروندان بی تفاوت از کنار آن گذشتند . هیچکدام از کاندیداها نسبت به این خبر عکس العملی نشان نداده و برنامه ای برای امنیت اجتماعی ارائه نکردند.

مطابق آمار بهداشت جهانی هر ۴۰ ثانیه یک نفر در دنیا بر اثر خودکشی جان خود را از دست می دهد و بر اساس همین گزارش اوایل فصل بهار بیشترین میزان خودکشی اتفاق خواهد افتاد  . نرخ خودکشی در ایران ۵-۶ نفر به ازای هر صد هزار نفر است . بیشترین آمار خودکشی در ایران بین سنین ۲۰ تا ۳۰ سال بوده که خودکشی با انگیزه اختلافات خانوادگی با ۴۱ درصد بیشترین علت این آسیب اجتماعی است . آمار خودکشی در کردستان دو برابر شاخص کشوری بوده که برای افراد زیر ۳۰سال این میزان بالاتر از میانگین کشوری است .

 در جامعه سنتی ما به دلیل اعتقادات دینی و حرام بودن چنین عملی , این اتفاق نادر و مطرود بوده و درج چنین خبرهایی تاثیر بسزایی در روحیات مردم بجا خواهد گذاشت . فقدان آمار صحیح از میزان خودکشی توسط دستگاههای ذیربط از مشکلات عمده مواجه با این آسیب اجتماعی است .

در طول یک ماه , این دومین زن جوانی است که اقدام به خودکشی کرده و منجر به مرگ شده است . آمار خودکشی ۳ نفر از شهروندان در طول ۳ ماه گذشته , نگرانی بابت شیوع این عمل در سطح شهر را افزایش داده است . تحلیل علل این آسیب در حوزه علوم اجتماعی است که می طلبد با درک واقع بینانه از شرایط موجود , دستگاههای متولی اقدامات لازمه را جهت علت یابی و پیشگیری از این آسیب خطرناک به انجام برسانند .

کد خبر: 18270


۵ دیدگاه

 • shahin
  shahin: 3-1-2016 . 10:36 ب.ظ :

  یعنی چی زیر ۳۰ سال بالاتر از میانگین کشوریه؟ قبلش که گفتی در کل دو برابره. یعنی آمار برای زیر ۳۰ سال در استان وضعیت بهتری نسبت به بالای ۳۰ سال به طور نسبی داره؟

  پاسخ دهید

  • chiya
   chiya: 3-1-2016 . 10:41 ب.ظ :

   شارنیوز محترم,درسته که باید به دنبال دلایل ریشه ای وجلوگیری از عدم تکرار این اتفاقات ناگوار به این گونه باشیم,ولی بایدم کمی منصف باشیم وقبول کنیم که با حضور وسایل ارتباطی امروزه و حضور اکثر افراد در دنیای مجازی سرعت انتشار ودهن به دهن چرخیدن این اخبار حتی مثل پارسال هم نیست,چه برسه به سالیان دور,وچه بسا رسانه شما ناخواستهوبدون کسب اطلاعات واقعی رخ دادن چنین وقعایعی رو به عنوان اختلاف خانوادگی بیان کنه,ولی هیچ نگاهی به بیماریهای روانی مثل اختلال شخصیت,افسردگی ,اسکیزوفرنی وجنون انی ,وشخصیتهای چن قطبی در نظر نداشته باشه وباذکر همین جمله اختلاف خانوادگی ,

   پاسخ دهید

   • محمد
    محمد: 3-2-2016 . 11:18 ق.ظ :

    با درود و سلام
    میخواستم از توجه آن رسانه محترم سپاسگذاری کنم همچنین از بیان صحیح در مورد عنوانها ،خدا خیرتان بدهد.

    پاسخ دهید

    • محمد احمدپناه
     محمد احمدپناه: 3-4-2016 . 8:54 ب.ظ :

     سلام امار ارایه شده اشتباه است
     نرخ در جهان ۹ نفر در هر صد هزار نفر است
     در ایران ۱۵ در هر صد هزار

     پاسخ دهید

     • کمال
      کمال: 3-5-2016 . 12:43 ق.ظ :

      فکر می کنم ریشه بسیاری از این موارد در مشکلات اقتصادی نهفته است والبته بی تدبیری مسولان بی تدبیر در حل مشکلات خانواده ها

      پاسخ دهید