شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۳/۰۷/۱۴۰۱
Saturday، 5th March 2016
9:15 pm
اعتراض به روند تملک اراضی محوطه سد چراغ ویس

“به له جه ر” را تخلیه نمی کنیم+ جوابیه روند ارزیابی املاک روستای بله جر

یکی از مخاطبین شارنیوز از اهالی روستای “به له جه ر” مطلبی در خصوص این روستا و سد چراغ ویس ارسال کرده است. وی در این یادداشت از وضعیت تملک اراضی این روستا که قرار است بعد از آبگیری سد به زیر آب برود، گلایه کرده و از سوی اهالی این روستا اعلام کرده که اگر روال چنین ادامه یابد، آنها “به له جه ر” را  تخلیه نخواهند کرد. این یادداشت را در زیر بخوانید:

در مهر ماه سال جاری  درخواستی را در خصوص انجام کارشناسی های خلاف قانونی منابع آب شهرستان  سقز به منظور تملک اراضی واملاک مسکونی وسایر مسیر سد چراغ ویس تقدیم به وزارت نیرو نموده و پس از بررسی های لازم ،کارشناسی های غیر قانونی ابطال وموکدا”دستور انجام کارشناسی وفق مقررات ماده ۴ لایحه قانونی نحوه ی خرید  تملک اراضی واملاک برای اجرای برنامه های عمومی،عمرانی ونظامی دولت مصوب ۱۳۵۸/۱۱/۱۷راصادر و اعلام نمودند . برهمین اساس اخیرا”از طرف اداره منابع آب شهرستان سقز ،لیست اسامی ۱۰ نفر کارشناس   بدین جهت ارایه شده و اهالی روستا از ۱۰نفر کارشناس پیشنهادی منابع آب ،مهندس بختیار رستمی را به عنوان کارشناس منتخب خود وآقای نورالدین صبوری را به عنوان کارشناس مرضی الطرفین معرفی نمودیم .لیکن در حین انجام کارشناسی متاسفانه منابع آب سقز با ارایه لیست قیمتی به کارشناس منتخب این جانبان ونیز کارشناس مرضی الطرفین ،ایشان را تحت فشار قرار داده تا قیمت کارشناسی را بر اساس قیمت پیشنهادی آنان تعین نماید ؛که با توجه به این امر کارشناس منتخب نیز از تایید قیمت تعیین شده خوداری به عمل آوردندوکارشناس مرضی الطرفین به بهانه محدودیت اعتبارات شرکت امور آب و عدم تایید قیمت توسط کارشناس مردم انصراف خود را اعلام نمود .متعاقب این امر منابع آب سقز از دادگاه در خواست نموده تا آقای حامد رشیدی را به عنوان کارشناس مرضی الطرفین معرفی کنند در صورتی که مردم به هیچ عنوان این کارشناس را به عنوان مرضی الطرفین قبول نداریم وچندین بار روی این پروندها اظهار نظر کرده ، موفق نبوده  وبا این ترفند جدید در صددند کارشناسی وفق مراد آنان صورت پذیرفته وبا حکم دو کارشناس تحت نظر خودشون ، کماکان حقوق مسلم این قشر محروم را با اجحاف تضییع نمایند  متاسفانه بدون هیچ گونه اطلاع رسانی به کارشناس منتخب مردم ،املاک روستای بله جر را ارزیابی کرده اند که مورد قبول مردم نمی باشد و روستا را تا زمانی که حق وحقوق  خودمان نگیریم تخلیه نخواهیم کرد.

جوابیه روند ارزیابی املاک روستای بله جر.

باسلام و عرض ادب ،چند روز پیش در سایت و کانال این خبر رسان یکی از مخاطبین عزیز اهل روستای بله جر (  از توابع شهرستان سقز ) خودرا معرفی ؟!  مطلبی در خصوص ارزیابی املاک روستای فوق که در آینده بدلیل آب گیری سد چراغ ویس زیر آب خواهد رفت پخش گردید و لازم دانسته باستحضار عموم برساند:

قبل از هر توضیحی  برای اینجانبان جای سوال می باشد آیا مسئولین محترم سایت شارنیوز آیا هر ادعا و اخباری را قبل از صحت  و راستی آزمایی با ذکر نام و بدون دریافت مدرک پخش می نمایند؟ شاید مدارکی ارائه شده ما خبرنداریم، پس جهت اثبات ادعا مدارک ذیل را ارائه گردد:

 ۱-  نحوه دخالت  و قیمت پیشنهادی امورآب به کارشناسان  چگونه  و چقدر بوده که ارزیابها تحت فشار قرارگرفته اند؟

۲- مدرک پیشنهاد امور آب به دادگستری محترم برای تعیین کارشناس خاص  ( مرضی الاطرفین )

۳- بهای عادله مد نظر کارشناس منتخب ( صاحبین املاکها ) چقدر بوده و بهای اکثریت کارشناسان  چقدر و چند درصد اختلاف دارند؟

  ۵- آیا جای سوال نیست چطور شرکت آب منطقه ای کردستان و یا هیئت کارشناسان بدون جلسات – هماهنگی  و مکاتبات لازم  یک طرفه اقدام نموده اند؟

حال اصل موضوع به اطلاع عموم مردم عزیز می رساند:

    ۱- نحوه خرید و تملک اراضی و املاک براساس لایحه قانونی مصوب ۱۷/۱۱/۵۸ اشاره شده بوده و می باشد . که قانون گذار محترم در ماده ۴ (اصلاحیه ۲۸/۸/۱۳۸۰ ) اعلام نموده در صورت توافق حاصل نشدن نسبت به تعیین بهای عادله اراضی و املاک ، بهای عادله ( مجددا تکرار میگردد بهای عادله ) توسط  هیئت مرکب از سه نفر کارشناس رسمی دادگستری تعیین می گردد. یک کارشناس به انتخاب دستگاه اجرائی و یک نفر منتخب مالک یا صاحب حق و نفر سوم بعنوان مرضی الطرفین ( شخص بیطرف ) به انتخاب طرفین و در صورت عدم توافق توسط دادگاه صالحه محل انتخاب و رای اکثریت هیئت مزبور قطعی و لازم الاجراء است. ** در نتیجه هیچ دستگاه اجرائی یا فرد حق دخالت و یا پیشنهاد در امور دادگستری را نداشته ( متاسفانه اظهار شده به پیشنهاد امور آب کارشناس انتخاب گردیده ، این اهانت به قوه قضائیه محترم می باشد

۲- در ماده ۵ و تبصره یک همین لایحه صراحتا” امر نموده : ملاک تعیین قیمت عبارت است از : بهای عادله روز تقویم اراضی و ابنیه و … در حوزه عملیات طرح بدون در نظر گرفتن تاثیر طرح در قیمت آنها  ** در نتیجه ارزیاب باید ارزش و بهای وضع موجود و حال را برآورد و تعیین نماید. کارشناس صلاحیت اظهارنظر  در امور حقوقی و قضایی ندارد.  فقط ابعاد فنی موضوع را کارشناسی می نماید. و انجام هر کارشناسی  در صورت عدم پرداخت  ۶ ماه اعتبار دارد ، که باید بعداز مدت فوق مجددا  توسط همان ارزیابها  یا  نفرات دیگر  تعیین بهای  روز گردد.

۳- کارشناسان رسمی دادگستر ی با توجه به دوره های متعدد آموزشی گذرانده و سوگند کاری   . هیچ دستگاه اجرائی – نهاد و فردی در نحوه کاری وی نمی توانند اثر گذار باشد. ** پیشنهاد قیمت و تحت فشار قراردادن ارزیابها به هیچ وجه صحت ندارد.

۴- برای رسدن به نتیجه معقول و واقعی هیئت منتخب موظف به شور و تبادل نظرات و ارائه محاسبات لازم می باشد. که در خصوص امر ارزیابی فوق کارشناسان محترم آقای مهندس م – ا ( منتخب دستگاه اجرائی) – آقای  مهندس ب – ر ( انتخاب صاحبین حق ) و آقای مهندس ن –  ص ( بعنوان مرضی الطرفین ) بعداز حدود یک ماه بررسی و مطالعه دقیق تک تک املاک و اراضی روستا ء  به نتیجه و بهای  واحد برای تک تک املاک رسیدند ، اما  کارشناس منتخب روستا بعداز اعلام بهای ارزیابی به روستاییان و  قبول ننمودن توسط  صاحبین  املاک  کارشناس محترم  از تایید و امضائ  گزارش بدست آورده خودداری  و  کارشناس محترم مرضی الطرفین هم  مجبور به انصراف شد.

 **مجددا لازم بذکر است  در کارشناسی های هیئتی رای بر اکثریت می باشد ، حال اگر کارشناس  نماینده روستائیان

و مرضی الاطرفین  بر قیمت عا دله  و معقول روستائیان هم رای و هم نظر می بودن در صورت  ارائه گزارشات کارشناسی رای  بر اکثریت می بود . اما موقتا  زیرا ارائه گزارشات  نا معقول و غیرعادله از طریق کانون کارشناسان رسمی دادگستری و امور قضایی پیگرد و منجر به محکومیت و جریمه می شد.

   ۵- آب منطقه ای کردستان جهت به نتیجه رسیدن و جلوگیری از تاخیر بیش از حد بوجود آمده در خصوص آب گیری سد مجددا” از دادگستری محترم تقاضای کارشناس نموده که  طبق نامه ۹۰۳۸/۳۴۱۱/۲۸۰۰۱ مورخ ۲۰/۱۰/۹۴ آقای مهندس حامد رشیدی بعنوان یک فرد بیطرف انتخاب و معرفی گردید.

همچنیین جلسه ای با حضور نماینده گان  مدیریت منابع آب ایران  – آب منطقه ای کردستان – آقای مهندس بیگلری  ( نماینده محترم سقزو بانه در مجلس )   –  جمعی از اهالی روستا   و کارشناسان منتخب در مورخ ۱۱/۱۱/۹۴ در اداره منابع آب شهرستان سقز برگزار و کلیه موارد و مشکلات مطرح و بررسی گردید .( تصویر پیوست )

 و  در  مورخ ۱۸/۱۱/۹۴ کارشناسان  جلسه ای مجدد جهت باز نگری مجدد ارزیابی ها برگزار و  کارشناس منتخب روستا ئیان  گزارش بدست آمده را معقول دانسته و اظهار نمود  جداگانه اعلام نظر کارشناسی می نماید. ( تصویر پیوست ).

                                                                                                                                                                                                     **نتیجتا” کارشناس منتخب  اهالی روستای بله جر کاملا ” در جریان ارزیابیها بوده و با  هماهنگی ایشان  گزارش نهایی تهیه و  ارائه شده. اما چون بهای مد نظر مالکین عادله نیست ( از لحاظ فنی و قیمت تقویم )  کارشناس منتخب از اظهار نظر و ارائه  قیمت   ( بدلیل انتخاب شده صاحبین املاک می باشد )  تا این لحظه خوداری نموده . مع الاوصف  به هیج وجه مطالب پخش شده   واقعی  و  صحت ندارد.

ومن الله التوفیق ۱۶/۱۲/۱۳۹۴

از طرف کارشناسان مزبور

کد خبر: 18283


نظرات:

 1. سلام به تمام دوستان
  فبل از همه از شارنیوز خواهش می کنم مانند سابق نظرات را منتشر و داعیه بی طرفی و استقلال خود را ثابت نماید
  من به عنوان یک شهروند درک نمی کنم که به چه دلیل اهالی محترم روستای بله جر قیمتی را برای املاک خشت و گل و بعضاً حتی بدتر خود تقاضا میکنند که همتراز با برخی نواحی مرکز شهر می باشد؟
  با توجه به اینکه در هیچ یک از متن های منتشر شده توسط شار نیوز نامی از مبلغ برده نشده من هم اشاره ای نمی کنم ولی یادآوری می کنم طویله رادر روستایی مثل بله جر نمی باید به ارزش املاک مرکز شهر سقز قیمت گزاری کرد
  اینکه فلان شخص و فلان کس هم با اندیشه های پوپولیستی سعی در محروم و فقیر نشان دادن روستائیان دارد تا در آینده از آن به نفع خود بهره ببرد هم خیانتی است بس بزرگ
  از طرف دیگر در امر عدم آبگیری به موقع سد چراغ ویس به نظر من همه چیز عدم مدیریت صحیح توسط مدیریت آی منطقه ای نشات می گیرد
  اصلاً چرا یک نفر به صورت همزمان باید ریاست آب منطقه ای دو شهر سقز و بانه را بر عهده بگیرد؟
  مگر چه توانایی خارق العاده ای دارد؟
  روی سخن من با شخص مربوطه نیست با اجحافگرانی است که هر کاری را برای در قدرت ماندن نزدیکان خود می کنند
  امیدوارم ماجرای آبگیری سد چراغ ویس که بنا است بعد از سال ها به عنوان پروژه ای مفید برای مردمان منطقه نویدبخش ایجاد تغییرات مفید در سایه دولت کریمه ایران اسلامی باشد هر چه زودتر و با عقلانیت اسلامی اجرا شده و مستوجب کسب رضای پروردگار و شادی روح شهدای گرانقدر منطقه و مردم محروم انقلابی و ایرانی گردد.

 2. جای تعجب داره که یک سایت رسمی نظر بدون سند و مدرک رو پخش میکنه و بعدا مجبور به اصلاحش میشه متاسفم واسه سایت شارنیوز، امیدوارم هرچه زودتر این تکلیف سد مشخص بشه و آبگیری شروع بشه , ای کاش سایت قبل پخش نظر یکی از اهالی روستا… نظر کارشناسان زحمت کش رو هم میپرسید. و ای کاش همیشه انصاف رعایت میشد چه از جانب فروشنده چ از جانب خریدار

 3. سلام . مسول محترم سایت در خصوص نشر مسایل حکومتی و ملی جهت جلوگیری از نشر اکاذیب بهتر بود با بنده تناس و ملاقاتی داشته و صحت ادعا دا جویا می شدید نمی توان هر مطلبی را نشر داد