شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۴/۰۴/۱۴۰۱
یکشنبه، 20th مارس 2016
4:55 ب.ظ
گفتگو با کویستان خسروی

دختر پر افتخار فوتبال ایران

یکی از مهمترین بازیکنان تیم ملی فوتبال بانوان ایران همشهری خودمان است. این را البته خیلی ها می دانند  و به اندازه کافی هم در محافل ورزشی ایران مشهور photo_2016-03-06_11-32-21است. کاپیتان دوم تیم ملی، گرانقیمت ترین بازیکن فوتبال بانوان، بازیکنی با بیش از ۱۰۰ بازی ملی بدون یک دقیقه نیمکت نشینی  و هشت گل زده و… از جمله ویژگی هایی است که کویستان خسروی را تا حد یک سلربریتی ورزشی بالا برده است. او با مشقت و پشت کار فراوان خود را به عنوان یکی از بهترین بازیکنان فوتبال بانوان ایران مطرح کرده و هم یکی از سرمایه های انسانی سقز به شمار می آید که در آینده از او بیشتر هم خواهیم شنید. گفتگوی نوروزی او با شارنیوز خواندنی از آب درآمد.

کویستان خسروی اهل سقز و ساکن خیابان سعدی است، ۲۹ سال سن دارد، وی دارای مدرک دیپلم کامپیوتر است، بانوی فوتبالیستی که سابقه حضور در تیم های فوتسال و فوتبال از جمله ده سال عضویت در تیم ملی فوتبال بانوان ایران را در کارنامه ی خود دارد.

چطور شد که به فوتبال علاقمند شدید و سراغ فوتبال رفتید؟

من از دوران بچگی به فوتبال علاقمند بودم و از همان ابتدا به جای دیگر بازی هایی که بین بچه های محله مرسوم بود من سراغ فوتبال می رفتم وخیلی وقت ها کلاس های درس را رها می کردم و به بازی فوتبال می پرداختم.

فوتبال زنان در ایران تا حدی تابو باقی مانده مانده است چه رسد به سقز و ساختار سنتی آن به ویژه زمانی که شما شروع کردید.

شروع هر کاری مشکلات خاص خودش را دارد. خانوادۀ من نیز فوق العاده سنتی هستند، طوری که حتی برای مسابقات استانی نیز مربی با حضور در خانۀ پدری ام از وی اجازه می گرفت. بعد از دعوت به اردوی تیم ملی نیز، در دو سال اول پدرم در همۀ رفت و آمدها همراهم بود اما بعد از مدتی با این شرایط کنار آمده وحتی مشوق من نیز بودند، اما در این میان بیشترین تشویقات از سوی برادران و خواهرانم نسبت به من صورت گرفت.

چطور شد که حرفه ای تر فوتبال را پیگیری کردید؟

در سال ۷۹ و ۸۰ فوتسال بانوان وارد سقز شد و من آنموقع که دانش آموز بودم از درس و مدرسه ام می زدم و در سالن فوتسال بازی می کردم. اولین شانس ورزشی ام به مسابقات فوتسال هلال احمر در تبریز برمی گردد.  مربی یکی از باشگاه های تهران در آنجا از بازی من خوشش آمد و برای تست دادن از من دعوت کرد و به نوعی از میان تیم کردستان تنها مرا انتخاب کرد. آنموقع خانم امیر تومانی که مربی ام بود این کار را ریسک می دانست و حتی گفت که اگر  به آن تیم بروم دیگر در تیم او جایی نخواهم داشت ولی من این ریسک را قبول کردم. حدود یک ماه در اردوی تیم باشگاه پیکان در تهران بودم و از سال ۸۴ که بعد از آن عضو ثابت تیم پیکان تهران شدم که این عضویت تا ۲ سال ادامه داشت.

اولین حضورتان در تیم ملی کی بود؟

در همان سال ۸۴ اولین اردوی تیم ملی در اسفند ماه تشکیل شد که من نیز در آن اردو حضور داشتم. سال ۸۴ هنوز لیگ فوتبال تشکیل نشده بود. در همان سال اولین مسابقات غرب آسیا نیز شروع شد. فدراسیون خواست تیمی برای فوتبال نیز اعزام کند اما چون بازیکنی نداشت ناچار شد از میان تیم های فوتسال انتخاب کند. بعد از بازگشت از آن مسابقات بود  که لیگ فوتبال تشکیل شد.

سال ۸۶ در راه آهن بودم، یک سال در عقاب مازندران بودم، الآ نیز پنج سال است که برای تیم شهرداری بم بازی می کنم که چهار سال پشت سر هم توانست به عنوان قهرمانی دست پیدا کند. من در این تیم کاپیتان و در تیم ملی نیز کاپیتان دوم هستم.

photo_2016-03-06_11-31-58

در مقطع نوجوانی نیز عضو تیم ملی بوده اید؟

آنموقع تیمی به اسم تیم ملی نوجوانان وجود نداشت و تنها یک تیم بود به اسم تیم بزرگسالان، اما نزدیک به سه سال است که تیم نوجوانان و تیم  جوانان نیز شروع به کار کرده است  و به صورت پایه ای کار می کنند.

 میزان پذیرش شما به عنوان کسی که از شهری کوچک و دور از مرکز به تیم ملی دعوت شدید چقدر بود؟ ایا برخورد مناسبی با شما داشتند؟

تمام دوستان به من می گویند که فوق العاده خوش شانس هستم. از همان سال اول که وارد فوتبال شدم خانم شهرزاد مظفر عاشق کُردها بود. در روز اول نماز جماعت برگزار شد و من در صف اول با حفظ اعتقادات نمازم را ادا کردم، خانم مظفر بعد از نماز به بچه ها گفت من به این بازیکن افتخار می کنم چرا که انتظار نداشتم که اینگونه محکم پای اعتقاداتش بأیستد. علاوه برا این در طول ده سال بازی پیش نیامده است که حتی یکبار نیز نیمکت نشین باشم و همیشه پای ثابت تیم بوده ام و همین نشان از این است که اگر سنگ اندازی هایی نیز بوده باشد نتوانسته در عزم من خللی وارد کند.

چند ماه در سال در اردوی تیم ملی هستید؟

بستگی به مسابقاتی دارد که در آن سال برگزار می شود اما ما در یک سال حدود پنج تا شش ماه در اردوی تیم ملی به سر می بریم.

photo_2016-03-06_11-32-06

در کدام پست ها در زمین بازی کردید؟

چون در طول این هشت سال، هر دو سال یکبار مربی عوض شده است بسته به نظر آنها پست من هم تغییر می کرد. در ابتدا یک مربی چینی مرا در دفاع چپ قرار داد، مربی پرتغالی مرا در هافبک راست قرار داد و در این سه سال اخیر نیز دفاع وسط بوده ام. در کل سلیقه مربی ها متفاوت بوده است.

 آیا فوتبال توانسته است نقطه اتکایی برای شما در زمینه مالی باشد؟ درآمد مشخصی داشته اید؟

در مورد درآمد تا حدودی راضی هستم. من از سال اول با سیصد هزار تومان قراردادم را شروع کردم که هم اکنون این مبلغ به بیست و پنج میلیون تومان رسیده است که البته باید گفت فصل فوتبال بانوان نه یکسال بلکه شش ماه است.

تحلیل شما از وضعیت فوتسال و فوتبال سقز چگونه است؟

در سقز ما یک تیم فوتسال داشتیم که آن هم به دلیل نبود مربی نتوانست سرپا بماند و هم اکنون هیچ تیم منسجم و منظمی در سقز وجود ندارد و کسانی که هستند نیز به دلیل یک سری مشکلات کاری و… حاضر به همکاری نیستند. از سوی دیگر خود بازیکنان نیز تنبلی زیادی به خرج می دهند و اینگونه است که من هیج عزمی برای فوتسال و فوتبال این شهر نمی بینم و هیچ چشم اندازی نیز برای آن متصور نیستم مگر اینکه اتفاق خاصی بیفتد.

 با توجه به اینکه جایگاه مهمی در تیم ملی دارید، از این جایگاه تا چه اندازه برای تقویت فوتبال در سقز استفاده کرده اید؟

من چون اینجا نبوده ام زیاد در جریان امور فوتبال سقز نیستم اما می دانم که برای شروع هر کاری یک سری امکانات لازم است. همین یک تیمی که قرار است تشکیل شود یک مربی می خواهد که باید با ایده ها و تمرینات به روز تیم را هدایت کند چرا که بازیکنان خوب و مطرحی هم اکنون در سقز وجود دارد اما نبود امکانات راه را بر پیشرفت این افراد بسته است.

هیچوقت به فکرتان نرسیده است که برای پیشرفت از این شهر و استان به استان دیگری نقل مکان کنید تا به واسطۀ آن بیشتر مورد توجه و حمایت قرار بگیرید؟

نه. هیچوقت به این مورد فکر نکرده ام و از طرفی هم چون فوتبال یک رشته گروهی و کار جمعی است و باید عضو یک تیم باشگاهی شوی و به تناسب از مزایای آن بهره مند خواهی شد پس برخلاف بعضی رشته های ورزشی دیگر از جمله کشتی، لزومی به این کار دیده نمی شود.

 پیشنهادی از باشگاه های خارجی داشته اید؟

به هیچکدام از بانوان تا کنون هیچ پیشنهادی ارائه نشده است. نه به خاطر عدم توانایی، بلکه به خاطر مسأله ی حجاب بوده است. وقتی پای این مسأله پیش می آید قید کار با بانوان ایرانی را می زنند و در غیر این صورت ما باید قید ایران را بزنیم که تا به حال هیچ موردی اتفاق نیفتاده است.

اگر حق انتخاب داشتید که فوتبال با حجاب و فوتبال بدون حجاب را انتخاب کنید، کدامیک را انتخاب می کردید؟ و نظر اکثریت تیم ملی در این مورد چیست؟

ما خیلی دوست داشتیم در مسابقات غرب آسیا که شرح آن گذشت شرکت کنیم، اما فیفا گفته بود شکل مقنعه به گونه ایست که اگر یک بازیکن از پشت مقنعه بازیکن ایرانی را بکشد ممکن است باعث خفگی او شود چون مقنعه به لباس متصل بود تا اطمینان حاصل شود که در طول بازی از روی سر نمی افتد. در آخر نیز بازیکنان حاضر بودند با شرایطی که فیفا اعلام کرده بود بازی کنند، اما چون در تمام طول دوره حراست با ما بود ما در نهایت نتوانستیم در این مسابقات بازی کنیم.

مهمترین موفقیتتان در همۀ این مسابقات کدام بوده است؟ و تلخ ترین خاطره ای که داشته اید کدام است؟

مسابقات مقدماتی جام ملت های آسیا در سال ۸۶ که باعث شد به جام ملت های آسیا برویم.

تلخ ترین خاطره نیز این بود که در مسابقات غرب آسیا به خاطر حجاب مان نگذاشتند بازی کنیم، طوریکه کاملا آماده وارد زمین شدیم اما همان ابتدا سوت پایان بازی زده شد و ما نتوانستیم بازی کنیم. اما اکنون با فیفا توافق شده که خانم های ایرانی با حجاب می توانند بازی کنند.

چرا تحصیل را ادامه ندادید؟

راستش اصلا علاقه نداشتم و تا حدی عدم تحصیلات آکادمیک به فوتبالم لطمه زده است چراکه جزو کاندیداهای مربیگری تیم نوجوانان بودم اما یکی از دوستانم که مدرک کارشناسی ارشد تربیت بدنی داشت را به جای من انتخاب کردند.

photo_2016-03-06_11-32-45

 ازدواج کرده اید؟

بله. البته هنوز نامزد هستم.

طرفدار کدام تیم هستید؟ و کدام بازیکن ها؟

در داخل پرسپولیس و از تیم های خارجی هم بارسلونا. از میان بازیکنان نیز خارجی نیمار و داخلی خسرو حیدری.

 بحث قرمز و آبی که در میان آقایان هست در میان تیم های بانوان نیز اینگونه رقابت بین تیم هی خاصی وجو دارد؟

بله بین دو تیم شهرداری بم و ملوان بندر انزلی.

چند بازی ملی داشته داشته اید؟

حضور ذهن ندارم. اما مطمئنم بالای صد بازی بوده است.

چند گل ملی دارید؟

۸ گل که همه با ضربه ی سر بوده.

 چند کشور خارجی رفته اید؟

برای مسابقات رسمی حدود ۱۵ کشور و این جدا از اردوهایی بوده است که در خارج از کشور برگزار شده اند.

 مسابقاتی که اشاره کردید چه عناوینی داشته اند؟

مسابقات جام ملت های آسیا که هر دو سال یکبار برگزار می شود، مقدماتی المپیک ریو، مقدمات المپیک لندن، مسابقات چهاجانبه در چین تایپه، مسابقات دانشجویی و…

 هیچوقت شده در میان بازی به سراغ داور رفته و به داوری او اعتراضی داشته باشید؟

خیر. همیشه بازیکن آرامی بوده ام ولی چندبار کارت قرمز گرفته ام اما هیچ نوع درگیری در داخل زمین نداشته ام.

و سخن آخر:

فوتبال در ابتدا سختی های زیادی برای من داشت، اما باید بگویم که سراسر فوتبال برای من خاطره انگیز و شادی آور بوده است طوری که با وجود آن شیرینی زندگی ام چند برابر شده و از طرف دیگر هم هیچوقت دچار دردسر و حاشیه سازی نشده ام.

در آخر لازم است از حمایت ها و همراهی های خانواده ام تشکر کنم. همچنین از خانم امیرتومانی، کژال امیری و ریاست ادارۀ ورزش و جوانان شهرستان که حمایت ها و توجهات ویژه ای به استعدادهای این شهر داشته اند و همیشه حامی و همراه ورزشکاران بوده اند تشکر و قدردانی ویژ دارم.

کد خبر: 18375


یک دیدگاه

 • وریا
  وریا: 3-23-2016 . 12:33 ق.ظ :

  ان شالله همواره سرافراز و سربلند باشند
  خانم خسروی در محیطی که تمام معادلات به سود پسرها بوده سر برآورده اند و نشان داده اند که تلاش و پشتکار ایشان همه چیز را مجبور کرده که در مقابلشان سر خم کنند
  درود بر شما و تمام زنان شهرمان

  پاسخ دهید