شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۰/۰۵/۱۴۰۱
پنج‌شنبه، 24th مارس 2016
5:19 ق.ظ

گفتگوی نوروزی شارنیوز با رئیس آموزش و پرورش سقز

مهمترین چالش هایی که طی این مدت به عنوان رئیس آموزش و پرورش با آن روبه رو بوده اید چه مواردی است؟ 

برای تبیین مطلب باید بگوییم که نیاز بنیادین آموزش و پرورش دو منبع نیروی انسانی و مالی است که هردوی این منابع به هم وابسته اند؛ در مورد چالش آموزش و پرورش bromand1سقز باید عرض کنم که از نظر نیروی انسانی در مقطع ابتدایی به ۱۳۰ آموزگار و در مقطع متوسطه دوره ی اول( راهنمایی) به ۱۰۰ دبیر و ۱۸۷ نفر کادر خدماتی نیاز داریم و از نظر مالی نیز سرانه ی هر دانش آموز تقریباً دو هزار تومان است که مخارج مدارس را تأمین نمی کند.

تغییر ایجاد شده در آموزش و پرورش سقز بر اساس خواست اکثریّت فرهنگیان سقز شکل گرفت. این میل را در مجموعه ی خود چطور لحاظ کرده اید و عمده ترین تغییرات چه بوده است؟ مشخصاً در مورد تغییر در ترکیب همکاران شاغل در اداره چه نظری دارید؟ 

ضمن تشکر از حمایتهای صادقانه ی همه ی دوستان و همکاران، همانطور که مستحضرید در سیستم آموزشی، تغییر و به روز کردن، یک امر اجتناب ناپذیر و طبیعی است و این تغییر باعث ایجاد نشاط و شادابی محیط های آموزشی می شود. همانطور که جابه جایی دبیران در طول یک سال تحصیلی برای معلمان و دانش آموزان خوشایند است و باعث نشاط و شادابی می شود؛ آموزش و پرورش نیز از این قاعده مستثنا نیست.  تغییر روش در فرایند آموزش و پرورش لزوماً منجر به تولید علم و اندیشه ی نوخواهد شد و این حق سیستم آموزشی است که تغییرات را تجربه کند. به زعم بنده همین تغییر باعث همدلی و همزبانی بیشتر شده است و در این میان میل به مشارکت معلمان در کلاس های فوق برنامه و کنکور و جبرانی نیز افزایش یافته است و از همه ی همکاران سپاسگزاریم. در مورد کادر اداری باید به عرض برسانم همه ی همکاران ما دارای ایده های خاصی هستند و با رویکردی مشخص می خواهند برنامه های آموزش و پرورش را هدایت کنند اما با توجه به وقت گیر بودن و خستگی بسیار کار اداری، بعضی از دوستان تمایل به ماندن در اداره را ندارند؛ از این رو برای جایگزینی کادر اداری و کمک گرفتن از همکاران مجربی که تمایل به همکاری اداری دارند اطلاع رسانی شد تا دوستانی که برنامه ی خاصی برای تحّول آموزشی دارند گام بردارند و از این طریق موتور محرکه ی آموزش را به لحاظ فکری و کاری تقویت کنیم که به فراخور شرایط و به مرور زمان تغییرات لازم انجام شود.

 سرانه ی اندک مدارس از مواردی است که همیشه مورد انتقاد همکارانتان بوده است و در مواردی معتقدند هزینه های آب و برق و گاز را هم پوشش نمی دهد. آیا برنامه ای برای افزایش اعتبارات اختصاصی دارید؟ 

در مورد سرانه ی دانش آموزان باید عرض کنم که سرانه ی دانش آموزی به ازای هر نفر تقریباً دو هزار تومان اختصاص یافته است که حتی نمی تواند مخارج مدارس را برای مدت کوتاهی نیز تأمین نماید. از این رو مجبور به جمع آوری کمک های اختیاری از اولیایی که توان مالی مناسبی دارند؛ شده ایم و از آنجا که بعضی از اولیا در مورد مقدار اختصاص یافته ی سرانه ی مدارس اطلاع کافی ندارند، هنگام در خواست کمک، نارضایتی هایی را ابراز کرده اند. البته اعتراض اولیا از نظر قانونی به جا ولی از نظر واقعیت موجود، باید در نارضایتی ها بازنگری شود. برای درآمدزایی مدارس هم دست به دامان فضاهای مرده ی مدارس شدیم اما با توجه به قانون نوسازی مدارس، نمی توان از چنین فضاهایی برای تجاری سازی و درآمدزایی استفاده نمود و از سوی دیگر تولیدات هنرستان های ما نیز به دلایل عدیده ای تابه حال موفق نبوده است. با این اوصاف برای درآمد زایی عملاً کار خاصی نمی توان انجام داد.

کاهش آمار قبولی در دانشگاه، در سال گذشته نگرانیهای فراوانی را به دنبال داشته است چرا این گونه شد (مختصر توضیح دهید) و شما برای جبران آن چه می توانید بکنید؟ 

برای جواب سؤال نیاز به پژوهش و تحقیق میدانی با در دست داشتن آمار و ارقام و رعایت انحراف معیار در مقایسه با سایر نقاط کشور است. لازم است از بدنه ی خود آموزش و پرورش دوستان آستین همت بالا زده و دلایل بومی ای که صرفاً به عملکرد آموزش و پرورش استان کردستان و شهرستان سقز وابسته است، شناسایی شده و راه حل ارائه دهند. با این وصف به این موارد می توان اشاره کرد: عدم توازن رشته ای درشهرستان سقز که با پافشاری اولیا برای ثبت نام فرزندان در رشته ی تجربی، باعث شد بیش از ۶۷درصد دانش آموزان مقطع متوسطه ی دوره ی دوم در این رشته ثبت نام کنند. بیشتر این عزیزان به علت کثرت شرکت کنندگان نمی توانند در این آزمونها بدرخشند . در سال تحصیلی گذشته شهرهای برخوردار همجوار از منطقه ی ۲ به منطقه ی ۳ تغییر پیدا کردند. این امر بدون شک میزان رقابت را افزایش و آمار قبولی را به همان اندازه کاهش داد. از موارد دیگر افت تحصیلی می توان به عدم علاقه ی دانش آموزان اشاره کرد که این مهم در شهرهای دیگر نیز از شاخصه های افت تحصیلی بوده است. رفع  این مشکل، موضوعی غیر قابل حل نیست و همه ی همکاران در فکر رفع این معضل هستند. اما حل آن یکباره  و آنی نیست و نیازمند ارائه برنامه های دراز مدت و زیر بنایی است که امیدواریم به کمک و از خودگذشتگی همکاران آموزشی و اجرایی مدارس این مهم را به انجام برسانیم. البته در این راستا باید همکاری اولیای دانش آموزان با مدارس و نیز در بین دانش آموزان انگیزه درس خواندن تقویت گردد و از سویی دیگر بتوانیم شیوه ی تدریس و مدیریت را به روز کنیم و در حد توان همکاران را تشویق و ترغیب نماییم و ساعات تدریس را به نسبتی تقریبا مساوی در کلیه ی مدارس اعم از خاص و عادی تقسیم کنیم.

مشهور است که درآموزش و پرورش دسته های مختلفی حول اشخاصی چون رئیس، نماینده و … شکل می گیرد و این افراد به واسطه ی عضویت در این دسته ها منافعی برای خود ایجاد می کنند. تا چه میزان سعی کرده اید خود را دور از این تقسیم بندی ها نگه داشته و از گسترش آن جلوگیری کنید؟ 

باید به عرض برسانم؛ آموزش و پرورش منفعت مالی برای هیچ شخصی حتی رئیس اداره ندارد با این وجود آموزش و پرورش ۲۵۰۰ نفر پرسنل آموزشی، اداری، اجرایی و  ۳۲۰۰۰ دانش آموز دارد و یکی از ادارات تأثیرگذار در جریانات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و … می باشد و افرادی با سلایق و دیدگاههای مختلف در این مجموعه خدمت می کنند. بنده به عنوان مدیر آموزش و پرورش ضمن احترام به همه ی سلایق و دیدگاهها، برای همه ی افراد با هر دیدگاه جامعه پسندی؛ مستقل از هر دیدگاه و جریان فکری و سیاسی؛ هم و غمّ خویش را در جهت ارتقای فرهنگ و دانش جامعه به کار گرفته و ضمن احترام به تمام اقشار و آحاد جامعه، خود را از هر جریان سیاسی، مذهبی و … مبرا می دانم. زیرا هر زمان آموزش و پرورش دستخوش تفکرات خاصِ گروهی، برای منافع خاصی قرار گرفته، دانش آموزان آن مجموعه متضرر گردیده اند، همچنین آموزش و پرورش نهادی مردمی و فرا جناحی است که امروزه بر آنیم تا با توجه به تنگنای مالی، بیشتر کارهای مدارس را مردم انجام دهند. اگر بعضاً تصوراتی مبنی بر درون گروهی بودن آموزش و پرورش ایجاد می گردد نادرست است و آموزش و پرورش بر له یا علیه هیچ گروه و دسته ی خاصی کار نخواهد کرد و مستقل عمل خواهد نمود. با این حال، پذیرای تمام اندیشه همکارانی است  که در راستای اهداف آموزش و پرورش برای ترقی جامعه گام بر می دارند و گذشته از این، معتقدیم که معلم در ساعات آموزشی و کاری فقط معلم و بقیه ی وقت غیر اداری، یک شهروند است.

برای تحقیق و پژوهش چه میزان ارزش قائل هستید و این خلأ بزرگ را در سیستم آموزش و پرورش سقز چگونه می خواهید جبران کنید؟ 

با توجه به این که آموزش و پرورش در اصل به معنی فرهیختگی است و انسان های فرهیخته، بنیان گذاران  فرهنگ جامعه اند؛ از این رو تحقیق و پژوهش از همه ی معلمان و فرهیختگان آموزش و پرورش مورد انتظار است و این موضوع از برنامه های طرح تعالی مدیریت سند تحول نیز هست اما مشکل اساسی در این مورد، اول کمبود منابع مالی برای محققین آموزش و پرورش است و دوم این که مجلات علمی پژوهشی، ترویجی، ادواری و … برای آموزش و پرورش فراهم نشده است تا بتوانیم آن مطالب را در اختیار همگان قرار دهیم اما سعی شده گروههای آموزشی فعال تر شوند و پژوهش سرا با تمام ظرفیت در اختیار دانش آموزان و معلمان قرار گیرد، همچنین سعی شد متدولوژی پژوهشی متناسب با مشخصات بومی و مسائل فرهنگی و مقتضیات زمانی و مکانی انتخاب گردد. به عنوان نمونه در سوم اردیبهشت نود و پنج همایشی در خصوص بهبود کیفیت مدیریت آموزشی برگزار می گردد که امید است راهگشایی برای حل مشکل آموزش و مدیریت شهرستان باشد.

ممکن است درباره ی عکسی که در هفته های گذشته در شبکه های اجتماعی منتشر شد که حکایت از تنبیه بدنی شدید داشت توضیح دهید؟ اساساً نسبت به این روش تنبیهی که ممکن است هنوز برخی معلمان به آن متوسل شوند چه موضعی دارید؟ 

قبل از هر چیز باید به عرض برسانم که آموزش و پرورش با هر نوع تنبیه بدنی مخالف است. بر این باوریم که مدرسه خانه ی دوم نه، که خانه ی اول فرزندانمان است و معلمان دلسوز تر از آنی هستند که بعضی از دوستان درکامنت های رسانه ای اظهار کردند اما باید انتظار داشت در یک مجموعه ی بزرگ چون آموزش و پروش با این وسعت، گاهی سهوی از کسی سر می زند و این سهو را نباید عمومیت بخشید. در مورد عکس و مطالب انتشار یافته در رسانه ها، باید به عرض برسانم که عکس و مطالب، با واقعیّت موضوع فاصله زیادی داشته است؛ طوری که در یکی از مدارس سطح شهر، دانش آموزی سر کلاس با یک اسباب بازی مشغول بازیگوشی بوده و پس از آن که معلم چندین بار به دانش آموز تذکر می دهد، باز تکرار نموده، معلم نیز برای لحظه ای مرتکب اشتباه شده و وی را تنبیه می نماید؛ سپس والدین دانش آموز برای پیگیری موضوع به اداره می آیند. مسئولین امر نیز جهت پیگیری، موضوع را دنبال می کنند. در این اثنا دوستان رسانه ای که اتفاقی در اداره بودند، خود را به والدین دانش آموز معرفی می کنند و می گویند که ما هم آموزش و پرورشی هستیم سپس به منزل دانش آموز می روند و از منزل و وسایل منزل وی عکس می گیرند و مطلب را بزرگ نمایی می کنند. والدین دانش آموز پس از روشن شدن موضوع، متوجه می شوند که این افراد، آموزش و پرورشی نیستند. در نتیجه برای شکایت از آنها به اداره مراجعه می کنند. اداره ی آموزش و پرورش نیز علاوه بر شکایت اولیای دانش آموز، شکایت خود را مبنی بر عدم رعایت اخلاق رسانه ای تحویل مقامات ذیربط خواهد داد. اما گلایه ای که به عنوان یک شهروند از شهروندان عزیز دارم این است که شأن و مقام معلمان از این بالاتر است که همه را به سبب یک اشتباه ناخواسته ی کوچک زیر سؤال ببریم. دوستان، بدانید که معلم جایگاه اولیای دانش آموز را در مدرسه دارد.

bromand

برای سال جدید چه خبر یا وعده ی خوبی برای همکارانتان دارید؟

باید بگویم که بیشتر وعده هایی را که شنیده ایم، بازگو کنم از جمله اجرای مرحله ی دوم رتبه بندی، اختصاص وام کم بهره به همکاران، پرداخت پاداش همکاران بازنشسته ی ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ به طور کامل و خبر خوش بنده به همکاران، همدلی و همزبانی و صفا و صمیمیت بین همکاران و اداره خواهد بود که همه گیر خواهد شد.

در پایان اگر مورد دیگری هست که مایل به مطرح کردن آن باشید، بفرمایید؟

ای کاش از همدلی می پرسیدید که چگونه می شد همه ی ما همدل و همزبان شویم تا برای پیشرفت اجتماع بیندیشیم. و این من و مایی از میان برخیزد و تنهاییمان را بین یکدیگر تقسیم کنیم.

می دانیم که شما دختری کلاس سوم ابتدایی دارید. آیا پیش آمده معلمان او رفتاری کرده باشند که شما را آزرده خاطر کند و اکنون که رئیس هستید با این موارد در آینده چگونه بر خورد خواهید کرد؟ 

مدرسه ای که فرزندم در آن درس می خواند، قدیمی و عادی(دبستان مرحوم شادروان دکتر صمد نیلوفری)  است و همچون مدارس دیگر دارای کادر بسیار توانا و کم توقع است و همانطوری که در اول عرایضم گفتم مدرسه خانه ی دوم نه، که خانه ی اول فرزندانمان است و معلمین حق پدر و مادری بر گردن فرزندانمان دارند و مطمئن هستم که هیچ معلمی نسبت به هیچ دانش آموزی عملی مغرضانه انجام نخواهد داد. پس اگر موضوعی نیز پیش بیاید – که پیش نیامده است – خیلی عادی است و جای بحث ندارد. در مورد آینده نیز باید بگویم که هر آمدنی، رفتنی دارد؛ شاید آینده ای در کار نباشد و چه بسا اگر باشد خیلی عادی خواهد بود و بنده در مدرسه فرزندم یک ولی دانش آموز هستم مانند همه ی اولیای دیگر.

 آیا فرزند شما به واسطه ی پدرش بیشتر مورد توجه قرار می گیرد؟ 

بنده نسبت به مدرسه ی فرزندم یک ولی هستم و فرزندم نیز یک دانش آموز و نباید بین دانش آموزان و اولیا در هیچ مدرسه ای فرق باشد. من به این اصل معتقدم.

در زمانی که خودتان دانش آموز یا بعد از آن که دبیر بودید، موردی بوده که آرزو کرده باشید ای کاش قدرتی برای تغییر آن می داشتید؟ 

ما به حکم انسان بودن و خردگرایی هر لحظه منتظر تغییر و تحول هستیم چون هیچ قانون علمی از نظر فلسفی قطعیت ثبوت ندارد از این رو آرزوی تغییر در ذات انسان است و فقط به یک شخص اختصاص ندارد. همیشه آرزویم این بوده است که وضعیت آموزش و پرورش ما، همانند کشورهای پیشرفته ازحالت تئوری و حفظیات به عملی و کاربردی تغییر کند، معلمان از شغلشان راضی باشند، دانش آموزان از حضور در مدرسه لذت ببرند و حرمت هردوی آنها در جامعه حفظ شود.

دوست دارید همکارانتان چه توصیفاتی در مورد شما به کار ببرند؟ 

اگر عمل شخصی برای رضای خدا و پیشرفت اجتماع باشد به نظر می رسد نیاز به توصیف و تعریف نباشد اما صداقت و بی ریایی را دوست دارم.

کد خبر: 18450


۶ دیدگاه

 • شهروز
  شهروز: 3-25-2016 . 1:10 ق.ظ :

  حاج آقا از وضع مدارس خبر دارید؟ به کیفیت آموزش در مدارس آگاهید؟ به همان مدرسه کنار دستتان چند بار سر زدید؟

  پاسخ دهید

  • شهروز
   شهروز: 3-25-2016 . 1:12 ق.ظ :

   براستی از جلو در اتاقتان هم خبر ندارید چه برسد به آموزش و پرورش سقز؟ شانس دارید جماعت شارنیوز باهاتون همفکرند.

   پاسخ دهید

   • فرهنگي
    فرهنگي: 3-25-2016 . 8:56 ق.ظ :

    ای کاش ریس بجای این حرفها کار عملی می کرد تنها سالی که ازبازنشستگان کوچکترین خبری یانشستی یاتقدیری نداشته همین امسال بوده دریغ ازپارسال

    پاسخ دهید

    • محسن
     محسن: 3-27-2016 . 10:03 ب.ظ :

     ای کاش از آقای برومند این سوال را هم
     می پرسیدید که نظارت بر مدارس روستایی امسال چگونه بود حتی یک مورد هم….

     پاسخ دهید

     • انور
      انور: 3-27-2016 . 10:32 ب.ظ :

      جناب آقای برومند ضمن خسته نباشید و تقدیر از زحمات شما دو ویژگی بارز شما بی ریا و بی تکبر بودن که انصافا خودتان هم به درستی اشاره کرده اید شما را از دیگران واقعا متمایز کرده است اما پیشنهادی برای جنابعالی دارم ترا خدا به داد اوضاع نابسامان متوسطه اول و دوم برسید آیا بدست آوردن رتبه چهارده درمیان شانزده منطقه برازنده شهرستان سقز است…

      پاسخ دهید

      • A
       A: 3-28-2016 . 9:51 ب.ظ :

       آقای شهروزاگه این حرف شما ازروی کینه نباشد مطمنن عدم آگاهی شمارانشان میدهد کافیست از دبیران وهمکاران اداری یک نظرسنجی کنید تامطمن شوید تا چه اندازه آقای برومند در میان همکاران محبوبیت دارندواتفاقا به اکثر امورات آموزشی واداری واقف هستند.

       پاسخ دهید