شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۵/۰۷/۱۴۰۱
Thursday، 24th March 2016
6:07 pm

عبدالسلام یلذر سرمایه گذاری از کردستان تر کیه در کردستان ایران

“عبدالسلام یلدز” افتخار اولین سرمایه گذار خارجی در سقز را به نام خود ثبت کرده است. این همزبان اهل “حکاری” (جووله‌مێرگ) ترکیه، کوله باری از تجربه اش را در اداره کارخانه های متعدد، به سقز آورده است تا کارخانه سیگار سقز در آینده ای نه چندان دور بتواند ۵ برند با کیفیت تولید کند و به این ترتیب بخشی از فقدان صنعت در abdosalam1این شهر جبران شود. او در گفتگو با شارنیوز از مشکلات سرمایه گذاری در ایران گلایه کرد اما عزمش برای پایان این پروژه و آغاز طرح های دیگر جدی است. عبدالسلام می خواهد به سهم خود موجب محرومیت زدایی از مناطق کم برخورداری چون سقز شود.

عبدالسلام یلدز با ثبت شرکت فراسازان توتون آپادانا که شاخه ای از شرکت “جان هولدینگ” می باشد دست به ساخت کارخانه ی تولید سیگار زده است. این سرمایه گذار در گفتگویی با شارنیوز در ارتباط با نحوه ی سرمایه گذاری و آینده ی این پروژه و برنامه های این شرکت ترکیه ای توضیحاتی را ارائه داد. “یلدز” گفت: در سراسر ترکیه ۶ کارخانه ی تولید سیگار وجود دارد که بخش اعظمی از این سیگارها توسط “جان هولدینگ” و در شهرهای مرسین، وان و استانبول تولید می شود که به بیشتر از ۲۰ کشور دنیا مثل بالکان، اروپا و کشورهای عربی صادرات دارد و ما در سقز تحت عنوان فراسازان توتون آپادانا و با پنج برند پرزیدنت، ویگور، ویولت،هازار و بلک گاریوم قصد تولید سیگار را داریم.

یلدز همچنین گفت: از خیلی وقت پیش در نظر داشتیم در ایران سرمایه گذاری کنیم اما به دلایلی هر بار به تعویق می افتاد و نیت ما برای سرمایه گذاری انتخاب جایی بود که بتوانیم ضمن سرمایه گذاری تا حدی هم محرومیت زدایی کنیم و بهمین خاطر پس از مراجعه به وزارت صنایع و معادن، خودمان پیشنهاد سقز را دادیم که از سوی مقامات وزارتخانه هم تایید شد، بنده به همراه آقا مراد مدیر عامل شرکت جان عرق خاصی نسبت به ایران داریم و از خیلی وقت پیش خانواده ی آقا مراد با ایران تجارت می کنند. شرکت ما در ترکیه تنها روی سیگار سرمایه گذاری نمی کند در واقع تولید سیگار و توتون بخشی از کار شرکت ما می باشد و هولدینگ جان در تولید شکر، لوازم خانگی، پخش نفتی(با مارک انرژی پتروم) فعالیت دارد حتی شرکت ما در ترکیه مالکیت بیشتر ۸۰ پمپ بنزین را دارا است. عبدالسلام یلدز در ادامه ی گفتگو در مورد وضعیت سرمایه گذاری در ایران و به ویژه در سقز اینطور گفت: در ایران بروکراسی اداری کاملا احساس می شود و حتی دوستانم به شوخی این جمله را مدام تکرار می کنند که اینجا ایران است و عادت می کنی! اما فارغ از این مطالب انصافأ آقای نعمت زاده وزیر صنایع همکاری خوبی را داشتند بطوریکه به ما گفتند هر کاری داشتید در دفتر من به روی شما باز است.کارهای اداری در استان و شهر سقز هم خوب طی شد و این فردا و پس فرداها برایم عادی شده و حای دارد از طریق شارنیوز از استاندار، نماینده ی مجلس و فرماندار و رئیس اداره ی صنعت و معدن شهرستان تشکر کنم ولی اگر بخواهم اینجا گله ای داشته باشم بابت زمین واگذار شده است چون در واقع کوهی تحویل ما داده شد و ما هم مثل فرهاد مشغول به تراشیدن کوه شدیم!به هر حال همین قضیه ی خاک برداری از این کوه انرژی بسیاری را از ما گرفت و بیشتر از دو میلیارد تومان هم هزینه شد که این پول می توانست در صورت واگذاری زمین مرغوب و مسطح صرف سرمایه گذاری در بخشی دیگر باشد.

abdosalam این سرمایه گذار همچنین افزود:شش ماه دیگر استارت کار زده خواهد شد و کارخانه در ۶ لاین و با دستگاه های ساخت ایتالیا تجهیز می شود بطوریکه در ماه ۱۵۰هزار کارتن تولید داریم که از این میزان ۵۰هزار برای مصرف داخلی و ۱۰۰هزار هم برای صادرات است.برای انبار و کارخانه ۱۲هزار متر سوله را پیش بینی کرده ایم.به هر حال این پروژه بطور مستقیم برای ۱۵۰ نفر در یک شیفت کارآفرینی می کند همچنین برای تولید سیگار بخشی از فیلتر مصرفی را از اروپا و بخش دیگر را از کارخانه ی مرسین تهیه می کنیم و توتون را هم از کوبا و برزیل و آمریکای جنوبی وارد می کنیم و اگر قیمت توتون منطقه هم در حد قیمت توتون این کشورها باشد توتونهای تولیدی سقز را هم می خریم اما متاسفانه قیمت توتون منطقه ۳برابر قیمت جهانی است. یلدز در پایان از سرمایه گذاری در بخشهای دیگر اقتصادی نیز به شارنیوز خبر داد و گفت: با توجه به اینکه شرکت ما در زمینه ی لوازم خانگی هم فعالیت دارد بعد از تکمیل این پروژه، وارد ساخت کارخانه ی لوازم خانگی در سقز خواهیم شد و پس از تکمیل کارخانه سیگار در سقز در قزوین هم کارخانه ی سیگار را راه اندازی می کنیم.

کد خبر: 18476


نظرات:

 1. دستش درد نکنه ،‌ ولی باز هم توتون و سیگار یعنی واقعا چیز بهتری برای تولید پیدا نمیشه!؟

 2. بژی …
  هیوای سەرکەوتنیان بۆ ئەخوازم

 3. هەر بژی کاکە، ئێمە هەر یەکێکین و یەک ئەبین.
  سڵاو لە جۆلەمێرگ(قەڵای بەرخۆدانی باکوور)

  Her hebî keko, em yekîn û yek dibîn
  Silav ji bo Colemêrig( qelaya berxwedana Bakûr