شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۰/۰۵/۱۴۰۱
پنج‌شنبه، 24th مارس 2016
4:26 ب.ظ

سونامی که مرغداران گوشتی سقز را زمین گیر کرد

اقبال جوان میری - عثمان کریمی

بر اساس آمار رسمی سایت وزارت جهاد کشاورزی در سال ۱۳۹۳ در کشور ۲۰۰۷۸ واحد مرغداری گوشتی با ظرفیت تولید ۳۷۰ میلیون و هفتصد و یازده هزار قطعه مرغ در هر دوره جوجه ریزی وجود داشته است . مرغداریهای گوشتی کشور در یک سال،  ۱ میلیارد و ۴۸۲ میلیون و ۸۴۴ هزار    قطعه ظرفیت جوجه ریزی داشته اند و چنانچه میانگین هر قطعه مرغ زنده را  ۲ و نیم  کیلوگرم محاسبه کنیم و میانگین تلفات مرغداریها را در سطح کشور ۱۰% منظور نماییم ، در سال ۱۳۹۳ بیش از ۳ میلیارد و ۳۳۶ میلیون  کیلوگرم مرغ زنده در کشور تولید گردیده و با احتساب ۸۰ میلیون نفر جمعیت کشور ، تولید سرانه هر نفر ۴۱ کیلوگرم بوده است. به استناد سایت رسمی وزارت جهاد کشاورزی در سال ۱۳۹۳ مصرف سرانه کشور ۲۵ کیلوگرم بوده است بنابراین سرانه تولید مرغ زنده در کشور ۱۶ کیلوگرم مازاد تولید داشته است و بدلیل عدم امکان صادرات به خارج کشور قیمت مرغ در سال ۱۳۹۳ افزایش نیافته و مرغداران گوشتی در زیان دهی بوده اند .

شهرستان سقز تا سال ۱۳۸۶ دارای ۳۱ واحد مرغداری با ظرفیت جوجه ریزی ۶۲۰  هزار قطعه مرغ در هر دوره بوده است.با احتساب ۱۰% تلفات طی هر دوره پرورش و میانگین وزن ۲ و نیم کیلوگرم ، ظرفیت تولید مرغ زنده مرغداریهای گوشتی ۵ میلیون و ۵۸۰ هزار کیلوگرم در سال بوده است.

تاپایان سال ۱۳۹۴ شهرستان سقز دارای ۱۰۸ واحد مرغداری گوشتی به ظرفیت  ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار  قطعه مرغ در هر دوره جوجه ریزی بوده و با لحاظ ۴ دوره جوجه ریزی در سال و ۱۰% تلفات در هر دوره  و میانگین وزن ۲ و نیم  کیلوگرم برای هر قطعه مرغ زنده ظرفیت تولید مرغداریهای گوشتی در شهرستان سقز بالغ بر ۲۱ میلیون کیلوگرم در سال می باشد و به نسبت حدودا ۲۳۰ هزار  نفر جمعیت شهرستان سقز سرانه تولید بیش از ۹۰ کیلوگرم در سال می باشد. در شهرستان سقز در مدت ۸ سال میزان تولید مرغ زنده حدود ۴ برابر افزایش یافته است.

صدور بی رویه احداث مرغداریها نه تنها در شهرستان سقز بلکه در سطح استان کردستان مشهود است و در استان های همجوار نیز تعدادمرغداریهای گوشتی به شیوه نا متعارف و غیر کارشناسی افزایش یافته و به حق باید اذعان نمود این رویه نادرست  ناشی از ورود افراد غیر کارشناس به این صنعت و سیاست ها و برنامه های غیر کارشناسی دولت هشتم و نهم برای توسعه صنعت مرغداری در سطح کشور و بویژه استان کردستان بوده است . پیامد  آن در شهرستان سقز افزایش سرانه تولید به ۲ و نیم برابر میانگین سرانه کشور است و ثمره آن زیان دهی مستمر مرغداران در طول دو سال گذشته و بیشتر از سایر مرغداران در سطح کشور بوده است. با عنایت به اینکه میزان بیکاری در استان کردستان و خصوصا شهرستان سقز افزایش چشمگیری داشته و قدرت خرید مردم نیزکاهش  بی سابقه ای یافته است ؛ به فرض مصرف سرانه ۲۵ کیلوگرم مرغ کشور برای شهرستان سقز نیز متاسفانه مشکل مازاد تولید ۶۵ کیلوگرم مرغ زنده در این شهرستان وجود دارد و نبود سیاست های حمایتی دولت  و عدم امکان صادرات مرغ علیرغم ضرر و زیان مالی مرغداران در ۲ سال گذشته تا پایان سال ۱۳۹۴ مرغدارن گوشتی این شهرستان مطالباتی به شرح زیر از کشتارگاهها دارند که با عدم وصل مواجه گردیده است:

۱-         کشتارگاه کیمیا مرغ میاندوآب از سال ۱۳۹۳ مبلغ ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان

۲-         کشتارگاه کابان مرغ بوکان مبلغ بیش از ۳ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان

۳-         کشتارگاه مهاباد بیش از  ۸۵۰ میلیون تومان

۴-         کشتارگاه قزوین (تاکستان) ۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان

در وضعیت کنونی بیش از ۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان سرمایه مرغدارن شهرستان سقز با عدم وصول مواجه گردیده و علاوه بر ضرر و زیان ناشی از فروش مرغ زنده به نرخ کمتر از قیمت تمام شده آن وضعیتی را برای مرغداران فراهم نموده که توانایی باز پرداخت اقساط تسهیلات بانکی را نداشته ودر معرض ورشکستگی قرار گرفته اند.

آیا مسولان کشوری و استانی برای رفع بحران از صنعت مرغداری تدابیر عملی را اتخاذ و برنامه مدونی را دارند؟!!

انتظارمی رود فعالان صنعت مرغداری و کارشناسان توانمند این صنعت برای برون رفت از این بحران طرح ها ، برنامه ها وراهکارههای عملی ارایه نمایند.

کد خبر: 18489
    مطالب مرتبط:


یک دیدگاه

  • محمد
    محمد: 3-24-2016 . 7:37 ب.ظ :

    متاسفانه همانگونه که اشاره شده عدم بررسی دقیق کارشناسانه .وجود ر وابط های حاکم در اخذ مجوزها و هم چنین حل مشکل بیکاری به صورت مقطعی و عدم امکان سنجی دقیق مشکلاتی را به این منوال بوجود اورده که در صورت عدم کنترل مشکل از این هم بالاتر می رود و ورشکستگی عظیمی را در این صنعت شاهد خواهیم بود .

    پاسخ دهید