شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۷/۰۵/۱۴۰۱
شنبه، 26th مارس 2016
7:18 ب.ظ

تجربه کاندیداتوری مجلس

نوشتار دکتر محمد رضائی -  کاندیدای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه سقز و بانه

«إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَومٍ حَتّى یُغَیِّروا ما بِأَنفُسِهِم»: خداوند سرنوشت هیچ قوم (و ملّتی) را تغییر نمی‌دهد مگر آنکه آنان آنچه را در خودشان است تغییر دهند (رعد، ۱۱).

انتخابات تجلیگاه اراده ی جمعی و نمایانگر درک سیاسی- اجتماعی هر جامعه است به طوری که می­تواند شاخصی برای سنجش بینش عمومی مردمان آن جامعه drrezaeenorozباشد. در حوزه سقز و بانه، انتخابات مجلس شورای اسلامی حاوی شگفتی های بسیاری بود که می تواند بیانگر دردهای جامعه ی ما باشد. بنده به عنوان یکی از ۱۰ کاندیدای مجلس شورای اسلامی در این حوزه به تجارب ارزشمند و گاهاً ناخوشایندی دست یافتم که اهم موارد آن به شرح ذیل می­باشد:

۱)مقایسه ی انتخابات در سقز و بانه با تهران تفاوت­های بسیاری را آشکار می سازد که بایستی به تفصیل مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد. متأسفانه در حوزه ی سقز و بانه بیش از ۵۰ درصد آرای ریخته شده به صندوق­ها به صورت سرگردان بوده و در روز انتخابات (در حوزه­های رأی گیری) تحت تأثیر عوامل محیطی از جمله اسمی که بیشتر تکرار شود (بدون هیچ ملاک علمی، سیاسی، اجتماعی و حتی شخصی)، تبلیغات­های غیرقانونی و … قرار می­گیرد. این در حالی است که در تهران، مردم از ساعت­ها قبل انتخاب خود را کرده و قاطعانه به پای صندوق­های رأی می­روند و هیچ عاملی اعم از تطمیع به هر شیوه ای و عوامل داخل و بیرون از حوزه ی رأی گیری نمی تواند تصمیم آنان را عوض کند.

۲)توجه به مسائل روانشناختی مردم منطقه بسیار قابل تأمل است به نحوی که متأسفانه حرف و عمل و ظاهر و باطن با هم هیچگونه همخوانی ندارد. اینجانب از اکثر روستاها، مساجد و محلات شهر بازدید نموده و از نزدیک با عامه ی مردم دیدار داشته­ ام. در تمامی دیدارها و سخنرانی ها سعی بر آن داشتیم که رعایت اخلاق انتخاباتی و پرهیز از وعده های دروغین و خارج از چهارچوب وظایف نمایندگی سرلوحه ی کار قرار گیرد که خوشبختانه این رویه از جانب اکثریت مردم مورد قبول واقع گشت. اما نکته مهم ابراز نارضایتی علنی و عمومی از نماینده ی محترم فعلی در اکثر مناطق و در بین خاص و عام بود. با این حال، در روز رأی­گیری نتایج دیگری رقم خورد به نحوی که در تمامی مناطقی که ابراز نارضایتی بیشتری از نماینده وجود داشت برخلاف تصور، ایشان با اختلافی فاحش نفر اول اعلام شدند. لذا می توان نتیجه گرفت که اکثریت جامعه ی ما نسبت به مسائلی همچون توسعه ی پایدار، اشتغالزایی و … که نتایج آن در دراز مدت مشخص شده و آینده شهر و فرزندان آنها را تضمین خواهد کرد بی توجه بوده و نقد ناچیز را بیشتر ترجیح می دهند. اگر از منظر دیگری به آن پرداخته شود بهتر است بگوییم که هم اعتماد به ارائه و اجرای این چنین عناوینی را از دست داده اند و هم توقعاتشان از نماینده مجلس تغییر یافته است. برای مقابله با این موضوع که متاسفانه در انتخابات حوزه سقز و بانه نمود پیدا کرده و بر تمامی ملاک ها و شاخص ها برای انتخاب اصلح سایه انداخته است بایستی به صورت بنیادی به دنبال راهکاری عملی جهت ترمیم ساختار فکری و نگرش جامعه نسبت به جایگاه نماینده ی مجلس بود.

۳)اساساً تعریف نماینده موفق، حوزه اختیارات و وظایف وی در قانون اساسی با تفسیر آن در حوزه سقز و بانه تناقضات بسیار زیادی دارد، به نحوی که در حوزه سقز و بانه نماینده ای موفق است که بیشتر وقت خود را به جای حضور در مجلس در حوزه انتخابیه سپری نماید. در اینجا وظیفه نماینده جواب دهی به تلفن ۴۰۰ هزار نفر جمعیت، حضور مستمر در مراسمات ختم، شرکت مداوم در افتتاحات، عزل و نصب مقامات مسئول در حوزه انتخابیه، مهره چینی به منظور سازماندهی برای حضور در مجلس بعدی و … می باشد. این درحالی است که هیچ کدام از موارد فوق نه وظیفه یک نماینده است و نه اساساً سودی برای عامه مردم دارد.

۴)موضوع دیگری که در انتخابات سقز و بانه به جد قابل نقد و بحث­ می باشد نحوه حضور نخبگان جامعه است به طوریکه اولاً بخش بزرگی از نخبگان جامعه ما در انتخابات شرکت نمی کنند، در حالیکه به عنوان یک وظیفه اجتماعی نه تنها بایستی در انتخابات شرکت کنند بلکه باید در روشنگری مردم و کمک به انتخاب اصلح هم نقشی اساسی ایفا کنند. ثانیاً بخش دیگری از نخبگان که در انتخابات نقشی فعال داشتند متأسفانه رسالت خویش را به درستی ادا ننمودند. چراکه به عقیده ی بنده، وظیفه ی نخبگان انتخاب اصلح است به طوری که تمام جوانب در نظر گرفته شود نه اینکه صرفاً گرایش اصلاح طلبی، اصول گرایی و یا داشتن شانس رأی آوری برای مقابله با نماینده فعلی ملاک اصلی انتخاب اصلح قرار داده شود. نخبگان بایستی بدون ترس از میزان رأی آوری کاندیدا، در بین کاندیداها با قاطعیت کامل انتخاب خود را انجام داده و علناً حمایت خود را اعلام نمایند. دیگر انتقاد وارده به این بخش از نخبگان و گروه­های مرجع در انتخابشان (با احترام به شخصیت کاندیدای مورد حمایت آنان) این است که هم پارامترهای مورد نظرشان برای انتخاب ناقص بوده و هم ارزیابی انجام شده بر اساس آن پارامترهای ناقص جای نقد دارد. با این حال ضمن احترام به نخبگان عزیز و دیدگاه های آنها در مورد انتخابات و انتخاب اصلح، بایستی عرض کنم که از نظر اینجانب در بعضی از تصمیم گیری­ها، جبهه گیری ها و رفتارهای برخی از این بزرگواران منافع شخصی بر منافع عمومی ارجحیت داشت که امیدوارم در دوره های بعدی فارغ از نتیجه ی انتخابات و گرایشات موجود، بر روی گزینه ی اصلح اجماع کامل صورت گرفته و همگی برای پیروزی آن فرد در انتخابات و اجرای برنامه­های مورد نظر با محوریت منفعت عام تلاش کنند.

نکته ی برجسته ی دیگری که در اکثر مذاکرات اینجانب با نخبگان وجود داشت تأکید بیش از حد بر لزوم سیاسی بودن کاندیدا جهت حضور در مجلس، از سوی آنان بود. متأسفانه بسیاری از این عزیزان اصل کلی و اساسی خود برای انتخاب اصلح را داشتن سابقه ی سیاسی مستند می دانند درصورتیکه خلاف این امر به کرّات و در دوره های متعدد واقع و تجربه ثابت نموده است که بسیاری از نمایندگان موفق مجلس قبلاً هیچگونه سابقه سیاسی نداشته اند اما دارای مدارک تخصصی معتبر، هوش و ذکاوت بالا بوده که زمینه ساز موفقیت آنها گردیده است. از نظر اینجانب نماینده ای در مجلس موفق خواهد بود که با داشتن مدرک معتبر و تخصص مربوط به یکی از کمسیون های مهم مجلس بتواند در کمسیون مربوطه نقش اصلی را ایفا کند. ضمناً در صورتی که تخصص مربوطه مرتبط با ظرفیت­های منطقه باشد بسیار کارآمدتر هم خواهد بود. داشتن ویژگی های مذکور در کنار بهره گیری از مشاورین نخبه در سایر زمینه ها می­ تواند نوید بخش حضور یک نماینده موفق در مجلس باشد. بنابراین، هرچند صرفاً یک نماینده با سابقه سیاسی نمی تواند موفق باشد بلکه باید در نظر داشت در مواردی عکس آن نیز می تواند صادق باشد اما در کل تجربه و تاریخ مجلس شورای اسلامی ثابت کرده است که در بیشتر موارد نماینده ای با هوش و ذکاوت بالا و دارای تخصص در زمینه ای خاص (مرتبط با یکی از کمسیون­های مهم مجلس و ظرفیت­های حوزه انتخابیه خود) و معتقد و ملتزم به استفاده از خرد جمعی و نظرات نخبگان می تواند موفق باشد به طوریکه هم اثراتی ماندگار در حوزه انتخابیه خود به نفع عموم مردم به جای گذارد و هم خود جاودانه گردد.

با تمام این تفاسیر، مهم آن است که نتیجه انتخابات در حوزه سقز و بانه به نفع نماینده فعلی رقم خورد و ایشان برای چهار سال دیگر سکاندار نمایندگی مردم در این حوزه شدند. هرچند در روند انتخابات در حوزه سقز و بانه و به ویژه در روزهای آخر تخلفات عمده ای در راستای پیروزی ایشان صورت گرفت ولی خود را موظف به احترام به رأی مردم می دانم. لذا ضمن تبریک به آقای مهندس بیگلری بخاطر انتخاب مجددشان، آمادگی خود را برای همفکری و کمک به ایشان در راستای برآورده کردن منافع عمومی مردم اعلام می دارم و برخود لازم می دانم که بیشتر از گذشته عملکرد ایشان را واکاوی نمایم و در صورت قصور، از منتقدین همیشگی ایشان در راستای بازدهی بیشتر و برآورده کردن منافع عمومی خواهم بود.

در پایان، پیشاپیش نوروز باستانی و آغاز سال ۱۳۹۵ شمسی را خدمت مردم فهیم و شریف شهرستان­ های سقز و بانه تبریک عرض نموده و آرزوی سالی پر از موفقیت همراه با شادکامی و سلامتی را برای همگان آرزومندم. امید است که در سال جدید مشکلات اقتصادی مردم منطقه کاهش پیدا کرده و مسئولین محترم در راستای رفع مشکلات منطقه گام های اساسی بردارند.

کد خبر: 18519


۵ دیدگاه

 • محمد
  محمد: 3-28-2016 . 8:53 ق.ظ :

  با سلام
  جناب آقای دکتر رضایی گرامی مطالبی که جنابعالی می فرمائید بعضا بدون اطلاعات میدانی و نظر سنجی (بند اول) و تنها بر اساس حدس و گمان و مشاهده های شخصی یا گروهی در برخی از مراکز رای گیری است که نمی توان آن را تعمیم داد.
  ضمنا تعریف شما از نخبگان نیز دارای مشکل است زیرا حضور مدیران ادارات و سازمانها، ورزشکاران، اساتید و مدیران دانشگاهها با تحصیلات کارشناسی ارشد و دکترا، شهردار قبلی و برخی اعضای شورای شهر قبلی و جدید، چهره های مختلف مذهبی و اجتماعی، پزشکان و وکلا و بسیاری دیگر از چهره های مختلف در ستاد کاندیداها بالاخص ستاد نماینده محترم که نهایتا منجر به کسب رای حدود ۶۰ هزار نفری ایشان شد کافی است تا حکایت عدم ورود نخبگان جنابعالی خدشه دار گردد.
  ضمنا دوکلامی بودن مردم، حمایت در ظاهر و انتخاب فرد دیگر پدیده ای عادی در فرهنگ اجتماعی ما بوده و متاسفانه ناشی از نجابت و تاحدی ترس مردم در نتیجه تجربیات پیشین دارد که در مکالمات روزمره ما هم می توان آن را به کرات مشاهده نمود. در حقیقت عموم مردم از پیش انتخاب خود را نموده و از چندماه پیش از انتخابات پیروزی نماینده فعلی با آرای حدود ۵۰ هزار نفر پیش بینی می گردید که تلاشها و تبلیغات گسترده ستاد ایشان این رقم را تا ۲۰ درصد افزایش داد.
  مشکل اصلی از دید بنده عدم وجود درک صحیح از حوزه های انتخابیه از سوی جنابعالی و احساس نیاز به حضور براساس مولفه های اشتباه از ابتدا بوده، که این حضور با چند عامل مهم و اصلی مانند توان مالی بالا، دارا بودن سوابق اجرایی و مدیریتی مشهود و حمایت نخبگان علمی، اجتماعی و مذهبی عجین نبوده و لذا جنابعالی فاقد شانس انتخابی خاص بوده لذا مشخص است که بسیاری چهره ها به بهانه های مختلف حاضر به حمایت از شما نشده و ترجیح داده اند در خفا یا بطور علنی از شخص نماینده یا نفرات دوم، سوم یا حتی چهارم که به مراتب و بوضوح از شما شانس بیشتری داشتند حمایت نمایند.
  موضوع انتخاب جنابعالی به عنوان فردی شایسته تر نسبت به نماینده فعلی از نظر بنده کاملا مردود بوده لذا نسبت به ایشان شما دارای سن پایینتر، تجربیات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کمتر، تجربیات مدیریتی و سازمانی کمتر و فاقد پشتوانه های مردمی و مالی کافی بوده و لذا بهتر است با کسب تجربیات ارزشمند منتظر و مترصد فرصت های آتی باشید، ضمنا پیش از شروع انتخابات بایستی با مهارت و آینده نگری از یکسال قبل چهره های شاخص شهرمان را جذب نموده و آنگاه قدم به این عرصه بگذارید. انشا … حضور افراد با اخلاق و تحصیلکرده ای چون شما بتواند عرصه انتخابات های آینده را به نفع مردم گشایش داده و سبب انتخاب اصلح شود.

  پاسخ دهید

  • علی
   علی: 3-29-2016 . 12:44 ق.ظ :

   سخنانتان بدون اینکه که خود متوجه شوید تاییدی بر حرف های دکتر است . شما می گوید این افراد از دکتر حمایت نکردند چون دکتر توان مالی نداشت و شانس برنده شدن نداشت . و این دقیقا یعنی تایید حرف دکتر که همان منفعت شخصی و در نظر نگرفتن شخص شایسته است. راجب اینکه شما نماینده فعلی را شایسته تر می دانید لازم است ذکر کنم ایشان در حد نماینده مجلس هم نیست چه برسد به شایسته بودن. و تایید حرف بنده سخنرانی ها و مصاحبه های ایشان است که در حد یک فرد عادی و سطح پایین است . دکتر رضایی یک شانس برای اینده سقز و بانه بود که مردم ارزش ان را متوجه نشدند در صورت رای اوردن دکتر ایشان تبدیل به نماید و پشتوانه ای برای سقز و بانه می شدند( با توجه به توانایی و سخنرانی های توانمد ایشان , ….) . بنده به دکتر رضایی پیشنهاد می کنم که دیگر در فضایی سیاسی سقز و بانه نباشد چون این دو شهر نماینده خود را نه بر اساس ملاک های شایسته سالاری بلکه بر اساس میزان هزینه انتخاباتی ، انتخاب می کنند. شخصیت بزرگی چون شما به نظر بنده بسیار حیف است که در فضای فساد سیاسیی این دو شهر وارد شود با تشکر

   پاسخ دهید

  • حمه سعی
   حمه سعی: 4-2-2016 . 1:29 ب.ظ :

   علی جان
   متاسفم علیرغم میل باطنی . هتاکی و توهین آشکار جنابعالی را به شعور عمومی و مردم شهر های بانه و سقز پاسخگوباشم . عزیزم بهتر است یکبار دیگر به محتوی کلام آقای دکتر رضائی و خانمشان و نوشته های خودتان برگردید و اینبار بدون عصبانیت ناشی از شکست داوری کنید .
   مردم نماینده میخواهند . سالهاست حرف و سخن و حدیث و نطق آتشین شنیده اند و حاصلی ندیده اند . تقریباً از آغاز اولین دوره مجلس شورای ملی تااین تاریخ هیچگاه هیچ نماینده سخنگو وناطقی نتوانسته دردی از آلام ملت منطقه دوا کند . ( به عمل کار برآید به سخندانی نیست ) . ضمن اینکه هیچگونه تائید یا نظری نسبت به جناب مهندس بیگلری و یا هیچکدام از کاندیدهای محترم دیگر ندارم . متاسفم افراد فرهیخته و دانشمندان جوانی مانند آقا و خانم دکتر جنبه و ظرفیت شکست را نداشته و بجای مرور علت شکست خود مردم را مورد هجمه و هتاکی قرار میدهند .
   عزیزان . شما میخواستید نماینده همین مردمی شوید که ظاهراً هیچگونه شناختی از آنها ندارید . چگونه میخواهید آنها در مدت کمی و فقط با چند نطق از شما شناخت پیدا کنند و به شما اعتماد کنند . ؟ .
   بیشتر بیاندیشید و بیشتر تجربه بیاندوزید و سنگر را خالی نکنید . مسلماً یکروز مردم شایستگی شما را برای اعتماد کردن خواهند پذیرفت . به امید آنروز

   پاسخ دهید

   • هیوا رحمانی
    هیوا رحمانی: 4-3-2016 . 11:53 ب.ظ :

    با سلام
    به نظر من ما تا زمانی که مشکل خود را قبول نکنیم نمی توانیم اون رو اصلاح کنیم. دردی که دکتر رضایی گفتند مشکل اصلی سقز و بانه می باشد اینکه ملاک انتخاب در این دو شهر تخصص و توانایی نیست بلکه تکرار اسم افراد و مشاهده آنها در رسانه های عمو می است. این درد را نباید یک توهین یا دشنام در نظر گرفت بلکه باید نخبگان و روشنفکران این دو شهر اون رو به حداقل برسانند. به راحتی می توان تبعات این مشکل را در معضلات اجتماعی شدید این دو شهر مشاهده کرد. خیلی راحت در شیوه تبلیغات کاندیداهای انتخاب شده در این حوزه در سنوات گذشته می توان به استفاده ابزاری آنها از این مشکل پی برد، که البته قشر روشنفکر متوجه این زیرپاگذاری اخلاق می شوند. دوستانی که در نظرات خود از اصلاحات عامه پسند و پپولیستی استفاده می کنند اگر واقعا دوستدار مردم خود باشند نباید با آمدن تفکرات جدید و سخنان تازه ابایی داشته باشند و مدام افراد را به بی تجربه بودن متهم کنند وگرنه فریب دادن مردم با سخنان عامه پسند را که نمایندگان انتخاب شده سالیان سال است که انجام داده اند و هیچ سودی هم برای سقز و بانه نداشته است و این دو شهر از هر جهت در حال در جا زدن هستند.
    تشکر از شما
    هیوا رحمانی

    پاسخ دهید

    • علی
     علی: 4-4-2016 . 6:12 ب.ظ :

     شلوغش نکن . من اصلا رای ندادم که بگم شکست خوردم . داری از اب گلالود به نفع اون بالا دستیت ماهی می گیری. من می گم حیف یه فرده نخبه بیاد و تو فضای سیاسی سقز و بانه وارد بشه. الانم می گم این فضا فاسده . چون همین مهندس شما ۶۰ درصد از اراشو با پول خریده دوست من . انتخابات تو این جا معنی نداره و دموکراسی بی معنیه . حیف یه ادم نخبه بیاد و دنبال رای افرادی بره که رای شونو با پول می فروشن

     پاسخ دهید