شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۴/۰۴/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 29th مارس 2016
1:21 ق.ظ

جشنواره تئاتر کردی؛ بی فایده برای سقز پله ترقی برای دیگران

نویسنده ی مقاله
کیوان جلالی

جشنواره تئاتر کردی جشن هنر کردستان است که سقز افتخار میزبانی آن را دارد. هرساله جمعی از اهالی تئاتر  مناطق کردنشین گردهم می آیند و آخرین داشته های خود را بر صحنه نمایش عرضه می کنند. تا اینجای کار همه چیز خوب است و برگزاری دوازده دوره آن خود دست آورد کمی نیست. اما …

۱)         روزگاری همه نگران برگزاری و شاید مرگ جشنواره تئاتر کردی بودند و عده ای از دلسوزان تئاتر سقز باید به هر ابزاری متوسل می شدند تا یاران احمدی نژاد در استان کردستان را راضی به برگزاری جشنواره کنند و در نهایت هم با توقف های طولانی مدت و برگزاری بسیار نامنظم یکی دو دوره در آن زمان، چراغ جشنواره روشن ماند و اوضاع عادی شد. در این شرایط صرف برگزاری جشنواره دست آورد بزرگی بود چون اساساً کار فرهنگی به ویژه در مناطق کردنشین تقریبا تعطیل شده بود، این جشنواره کورسوی امیدی برای مخاطبان و فعالان عرصه ی هنر بود. اما آن وضعیت دیگر تمام شده است و وقتی از استاندار و فرماندار گرفته تا تمام ارکان دولت و حتی خارج از دولت حاضرند از محل حقوق ماهیانه خودشان هم که شده بودجه این جشنواره را تامین کنند دیگر نگرانی از بابت اراده معطوف به حذف هنر در کردستان بی معنی است. در ضمن بازار هنر به نسبت رونق گرفته است و این جشنواره لزوماً تنها محل گردهمایی هنرمندان و مخاطبان نیست و هر از چند گاهی اتفاقی مهم با موضوع هنر خیلی ها را زیر یک سقف جمع می کند. بنابراین دیگر زمان بسنده کردن به حداقل ها گذشته است و وقت بررسی کیفی جشنواره و لمس نتایج برگزاری آن است.

۲)         میلیاردها تومان صرف برگزاری جشنواره های مربوط به تئاتر صحنه ای در سقز شده است و حال زمان طرح این پرسش است که نتیجه صرف این حجم عظیم از سرمایه ی این شهر برای تئاتر صحنه ای سقز چه بوده است؟ بررسی نتایج چند دوره اخیر جشنواره نشان می دهد که هنرمندان نمایش سقز هیچ توفیق قابل ملاحظه ای به دست نیاورده اند و هیچ اثر به یاد ماندنی که تبدیل به شاخص شود تولید نشده است. اگر توفیقی بوده به صورت موردی و برپایه استعداد شخصی یکی دو نفر و نه از رهگذر ممارست و کسب و تجربه هنری، بوده است چند دوره هم نمایندگان حاضر در جشنواره به لابی گری و بنا به توصیه از فیلتر بازبینان گذشته اند و به جشنواره راه یافته اند. باید پذیرفت در چند سال اخیر تئاتری های سقز کارنامه ای ناموفق از خود به جای گذاشته اند و شهرهای دیگر بیشترین استفاده را از موهبت جشنواره تئاتر کردی برده اند. اما اوضاع در بخش تئاتر خیابانی سقز به کلی متفاوت است و هنرمندان این عرصه، یک تنه تمام ناکامی های تئاتر صحنه ای را جبران کرده اند، در جشنواره های معتبر- از مریوان گرفته تا فجر- خوش درخشیده اند و در هر محفلی که به این نوع تئاتر مرتبط باشد افتخاری از خود برجای گذاشته اند در حالی که هزینه هایی که برای برگزاری مراسم ها و جشنواره های مربوط به تئاتر خیابانی در سقز صرف شده به هیچ وجه قابل مقایسه با تئاتر صحنه ای نیست. اگر بخواهیم بی طرفانه و به دور از احساسات به موضوع نگاه کنیم می بینیم که سرمایه گذاری در تئاتر خیابانی نتیجه ی بهتری در بر خواهد داشت تا تئاتر صحنه ای!

۳)         با توجه به پتانسیل هنرهای دیگر به ویژه موسیقی و جذب جمع کثیری از هنرآموزان طی سال های اخیر که در جشنواره های ملی و سراسری توانسته اند کسب افتخار کنند، اختصاص بخشی از بودجه جشنواره تئاتر کردی به رشد موسیقی و دیگر هنرهای شهر نتیجه ملموس تر وعیان تری برای شهر به دنبال خواهد داشت. کل بودجه ای که از گذشته تا کنون برای موسیقی در سقز صرف شده است به اندازه بودجه آخرین دوره جشنواره تئاتر کردی نبوده است این درحالی است که تامین هزینه های جشنواره بسیار به سختی و با بسیج شبانه روزی تمام نیروهای موثر دولتی و مردمی تامین می شود. لازم است یک بار هم که شده توازنی میان بودجه های صرف شده برای همه ی هنرها  به وجود بیاید تا دیگر هنرمندان هم به اندازه ی تئاتری ها مجال برای عرض اندام داشته باشند یا به همان اندازه از سرمایه های مادی و معنوی سقز برای سایر هنرهای دیگر هم خرج شود.

۴)         اینکه سقز میزبان جمعی از هنرمندان تئاتر شهرهای مناطق کردنشین باشد امر مبارکی است اما وقتی حضور این بزرگواران منتج به دست آورد مشخصی نشده است و فقط فضای دوستانه و گپ و گفت های پیرامون جشنواره را گسترده کرده است، دیگر صرف حضور آنها مطالبات هنری شهروندان را تامین نمی کند. برای مخاطبان دسترسی به این هنرمندان بزرگ به واسطه شبکه های اجتماعی از هر زمانی راحتتر شده و دیگر حضور نمادینی که هیچ دست آوردی برای شهر ما نداشته باشد قابل قبول نیست.

اگر روزگاری تنها اتفاق هنری مهم، جشنواره تئاتر کردی بود و تلاش برای تداوم برگزاری آن مجاهدت فی سبیل الله بود، اکنون دیگر اوضاع رو به بهبود نهاده و رویدادهای فرهنگی به لحاظ کمی و کیفی به اندازه ای رسیده است که شهروندان حق انتخاب های متنوعی برای حضور در فضاهای فرهنگی داشته باشند. بنابراین جشنواره ای که سالهاست عایدی برای هنر سقز نداشته است یا بهتر است برای چند دوره معلق شود یا همپای آن برای سایر هنر ها نیز بودجه درنظر گرفته شود.

کد خبر: 18581


۲ دیدگاه

 • ئەرسەلان
  ئەرسەلان: 3-29-2016 . 9:11 ب.ظ :

  دەی تووخووا ئەوە قسەیە کاکە؟
  وەڵڵاهی زۆرم پێ سەیرە فەرمووتانە فێستیوالی شانۆی کوردی بێ سەمەر بۆوە ؟!
  کاکە تاکە دڵخۆشی ئەم شارە مان لێ مەگرن …

  پاسخ دهید

  • مسعود راشدی: 4-2-2016 . 7:03 ب.ظ :

   کاکی برا تیمی فوتباڵی برزیل حه‌وت گوڵی له‌ تیمی فوتباڵی آلمان خوارد و هیچیشیان پێنه‌وت!!!!!!!

   پاسخ دهید