شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۷/۰۵/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 29th مارس 2016
8:21 ق.ظ

نوشتن از نوشتن

چنور فتحی – وریا غفوری

vryachnor

جای بسی خرسندی است که دست اندرکاران عزیز سایت شارنیوز امسال از ما خواسته اند مطلبی را جهت ویژه نامه ی نوروزی ای که دقیقا نمی دانیم آیا عزیزان بنا دارند چاپ نمایند یا به سان کل طول سال در سایت خود قید و درج کنند، آمادە نمائیم. آنچه بیشتر از همه ما را ترغیب به آمادە کردن این نوشتار و تقدیم آن به دوستان نمود، نحوه ی درخواست ایشان بود مبنی بر “مشترک نوشتن” این مقاله، به عنوان همسران نویسندە، یا بهتر بگوئیم زن و شوهری که کار در عرصه ی نوشتن و امور مرتبط را در رأس امورات زندگی خود قرار داده اند، بود. انتخاب دوستانمان و نحوه ی درخواستشان و دیدن دریچه ای در این وانفسای فقدان و نبود هیچ روزنه ای جمعی و غیر انتزاعی برای پرداختن به “اکت نوشتن” در شهر سقز سبب خرسندیمان گشته و به همین دلیل نیز پس از شوری کوتاە، چون معمولا رسیدن به یک نقطه نظر مشترک برایمان زمان بر و خسته کنندە نیست، به این نتیجه رسیدیم که محتوای “نوشته ی مشترک”مان را به خود نوشتن همچون کیانی قابل احترام و دفاع، اختصاص دهیم و از این رهگذر نیز، چون مهارت در بکارگیری فاکتورهای تشکیل دهنده ی سرشت نوشتن و کار کردن در اقلیم زبان و کلمات، مجالی چنان گستردە و پر پتانسیل پیش روی خالق مطلب می گشاید که او آنان را قادر خواهد ساخت تا به آسانی مرزهای مشخص و نامشخص را درنوردیدە و از هر آنچه می خواهند داد سخن برانند، بر آن شدیم همراە و هم گام با دنبال نمودن مضمون اصلی نوشتار خود، تا حدی نیز، البته به شیوه ای غیر مستقیم به پارەای از معضلات و مشکلات شهرمان در عرصه ی فرهنگی بپردازیم و از این منظر ویژە و بکر به مسائل بنگریم. حال که متأسفانه در شهرمان هیچ نشریه ای به صورت منظم چاپ و نشر نمی شود و کلا میتوان گفت در اتمسفری فشردە از لحاظ امور فرهنگی به سر می بریم، اقداماتی اینچنین، که  دوستانمان در سایت وزین شارنیوز به آن مبادرت می ورزند، امید به ادامه دادن را در دلها زندە نگه می دارد. در نوشتن فارغ از تأثیرات بیرونی و تأثیراتی که احتمالا نویسندە بر جهان پیرامون خود خواهد گذاشت، رابطه ای که عمل نوشتن با خود نویسندە ایجاد خواهد نمود، بسیار حائز اهمیت می باشد. گاهی وقتها نوشتن، مقصودمان در اینجا از نوشتن همان معنای اولیه ای است که خود واژە به ذهن متبادر می کند، نویسنده اش را آرامشی متفاوت می بخشد و گاهی نیز او را مسرور نمودە و همچون مسبب لذت و آرامشش عمل خواهد کرد.

اگر نتهای موسیقی توان خلق اثری هنری و قابل تقدیر که یارای نوازش روح و روان آدمی را داراست، دارند، کلمات نیز با در کنار هم قرار گرفتن و سحر نهفته در خود برای القای معانی، در همان حد و حتی بیشتر ایفای نقش می کنند. ارتباطی که نویسندە با کلمات دارد و رابطه ای که از طریق نوشتن در صدد خلق آن است، تأثیری به مراتب ماندگارتر و عمیق تر در جامعه بر جای می گذارد. از این رو نوشتن به همان میزان که نوازشگر روح خالق خود است، به همان اندازە نیز باید بتواند بر مخاطبش تاثیر بر جای نهد. در نوشتن و آن هم نوشتن از جزئیات و روزمرگی هاست که عوامل و تعاریف مطلق، مطلقیت خود را از دست دادە و از آن حالات از پیش تعیین و تعریف شدە به در آمدە و حائز معانی و تعاریف همسو با اقتضا و شرایط روز خواهند شد. مگر نه اینکه اگر دفتر نوشته های انبوه خواهران برونته و امثال فراوان چنین زنانی نبود، امروزە نه تنها آگاهی چندانی از وضعیت و زوایای گوناگون زندگی مردم و به ویژە زنان در آن زمان، در دسترس نبود، بلکە حتی به جرأت می توان گفت شاهد چنین پیشرفت هایی از سوی زنان نبودیم.  بنابراین لازمه ی نوشتن همیشه هم انجام تحقیقات گسترده ی تئوریک و میدانی نیست.

همین مکتوب و منکوب نمودن وقایع زندگی روزانه دریچه ای خواهد گشود به سمت تغییر. زیرا بدون تردید خود به عنوان یکی از منابع همین تحقیقات مدنظر قرار خواهد گرفت و استفادە و ثمره ی خود را عرضه خواهد کرد.  “کرمهای  مرطوب کنندە را کنار بگذارید، بنویسید” این گفته ی نوال سعداوی، نویسندی مصری و فعال و نظریه پرداز جنبش زنان، خطاب به زنان جوامع مختلف، خود میتواند شاهدی بر چنین مدعایی باشد، چون طی سالیان بسیار تحقیق و کارکردن در این زمینه، نتیجه و سخن مذکور حاصل گشته است. بر همین اساس در نوشته ها و سخنان تعداد بسیار زیادی از نویسندگان و صاحب نظران معتبر دنیا چنین توصیه و دیدگاهی به چشم می خورد، اما چون مقصود اصلی ما در اینجا به شیوه ی اخص پرداختن به جزئیات این امر نیست، از ذکر اسامی و ادامه ی بحث صرف نظر نمودە و به همین نکته بسندە می نمائیم که در علم روانشناسی ثابت گشته که حتی نوشتن اهداف انسان را به رسیدن به آنها نزدیک تر و توانمند تر خواهد ساخت. شاید با خود بگوئید که با خواندن این مطلب حس خواندن نوشته ای جانبدارانه و زن محور به خوانندە دست خواهد داد، اما مگر نه اینکه اصلاح جامعه در گرو اصلاح وضعیت زنان آن جامعە می باشد و توانمندسازی زنان دنبال کردن پروسه ای همه جانبه و دامنه دار را شامل می شود که تمامی اعضای جامعه باید در قبال این مهم احساس مسئولیت نمایند؟! ارزیابی هر از چند گاه وضعیت زنان از جانب محققان و فرهیختگان شهرمان بدون شک کمک قابل توجهی به ادامه ی فرایند مذکور خواهد نمود و تأکیدی دوبارە بر اصل پویا نگه داشتن فضای ذکر معضلات و مشکلات شهر و در کل پویایی فضای روشنفکری که آنچه توانسته تا به امروز در جوامع مختلف کاری از پیش بردە باشد، همین پویایی روشنفکران و آکتیویته ی آنان بودە است.  همانطور که ابتدای نوشته هم عرض کردیم هدف ما در این فرصتی که دوستان در اختیارمان گذاشته بودند صرفا در میان گذاشتن چند نکته با همشهریان عزیز خود بودە و آنچه را که خوانده اید تنها رویکردی دلسوزانه و خیرخواهانه بود برای تمامی همشهریان خود، باشد که ادعایی به همراە داشتە باشد مبنی بر طلب موفقیت هرچه بیشتر زنان و مردان سقزی. در پایان عید نوروز و تازە شدن سال و شروع را به همه ی عزیزان  و اعضای سایت محترم شارنیوز، تبریک و تهنیت عرض نمودە و باز هم سپاس از انگیزه ای که نصیبمان کردید برای نوشتن و نوشتن از نوشتن!.

کد خبر: 18585


۳ دیدگاه

 • نازیلا
  نازیلا: 3-29-2016 . 9:59 ب.ظ :

  فداتون بشم که همیشه به همه انرژی و انگیزه و هستی میدین
  امیدوارم شما زوج موفق و خوشبخت و دوس داشتنی با روژدای نازنینم همیشه شاد و شادتر باشین

  پاسخ دهید

  • حرف زن
   حرف زن: 3-30-2016 . 12:49 ق.ظ :

   ایا فردی که سیگار میکشد می تواند به کسی دیگر بگوید سیگار نکشد ؟ حقوق زن؟!!!

   پاسخ دهید

   • ژيان
    ژيان: 4-4-2016 . 9:19 ق.ظ :

    ضمن عرض تبریک به شما گرامیان و تشکر از زحماتی که در عرصه ترویج و تنویر افکار عمومی می کشید. در اضافه فرمایشات شما باید عرض کنم مشکل عمده اجتماعی ما در خصوص زنان ، عدم توجه دوجانبه زن و مرد در ایجاد فضایی دوستانه و همکاری و درک متقابل همراه با گذشت است به عبارت دیگر استبداد و خودکامگی یکی از این دو نفر تبعات جبران ناپذیری را در زمینه های فردی و اجتماعی به جای می گذارد . از خوانندگان انتظار داریم مطالب را با دقت بخوانند و از دریچه تفکر خویش برای یافتن راه حل های حل معضلات زنان چاره بیندیشند. پس نباید به قول “حرف زن” سیگاری باشیم و به دیگران بگوییم سیگار نکشید.!(از خودمان شروع کنیم، جامعه اصلاح خواهد شد.)

    پاسخ دهید