شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۷/۰۵/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 5th آوریل 2016
8:00 ق.ظ

نیاز ۱۵۰میلیارد ریالی برای پاکسازی مناطق آلوده به مین در کردستان

 معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان گفت:پراکندگی و نامنظم بودن مناطق آلوده، پوشش گیاهی، بارندگی بالا، رانش زمین و آموزش ناکافی ساکنان از جمله مشکلات حوزه پاکسازی مناطق آلوده به مین در کردستان است و برای رفع این آلودگی به اعتباری افزون بر ۱۵۰میلیارد ریال نیاز است.

به گزارش ایرنا، علیرضا آشناگر شامگاه دوشنبه در همایش علمی جهانی عاری از مین که به همت مؤسسه حقوقی دانش پژوهان ماف کردستان در پردیس سینمایی بهمن سنندج برگزار شد اظهار کرد: برای پاکسازی میادین مین در پنج استان غربی کشور تاکنون ۹۱شهید و ۱۱۰ جانباز را تقدیم کرده ایم.

وی افزود: کردستان یک استان مرزی است و ۲۲۸ کیلومتر مرز مشترک به کشور عراق دارد که این میزان ۱۴درصد کل مرزهای مشترک ایران با عراق را شامل می شود.

معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان گفت: شرایط اوایل انقلاب و تردد گروه های ضدانقلاب، مرزی بودن و حضور نیرهای عراقی در دوران هشت سال دفاع مقدس در برخی مناطق مرزی استان موجب شد بخش گسترده ای از این مناطق آلوده به مین شود.

آشناگر افزود: مناطق آلوده به مین کردستان تنها محدود به شهرستان های مرزی سروآباد، مریوان، بانه و سقز نمی شود و مناطقی از شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران نیز به مین آلوده هستند.

وی اعلام کرد: از ابتدای انقلاب و در هشت سال دفاع مقدس بیش از ۱۵۰هزار هکتار از مناطق مرزی و عمقی استان آلوده به مین شدند که پس از پایان جنگ اقداماتی برای رفع این آلودگی ها آغاز شد.

معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان اظهار داشت: اگر به توزیع آلودگی چهار میلیون و ۲۰۰ هزار هکتاری پنج استان مرزی کشور با عراق توجه کنیم به این امر می رسیم که استان کردستان با ۱۵۰هزار هکتار تنها سه درصد این میزان آلودگی را به خود اختصاص داده است.

آشناگر افزود: هر چند که در کردستان کمترین میزان آلودگی به مین را نسبت به چهار استان ایلام، خوزستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی داشته ایم اما به دلیل موقعیت جغرافیایی و سخت گذر بودن مناطق مرزی استان و بارش های منطقه شاهد جابجایی مین ها و کند شدن روند پاکسازی مناطق آلوده بوده ایم.

وی خاطرنشان کرد: از سال ۶۹ و توسط لشکر ۲۸ پیاده کردستان عملیات پاکسازی میادین مین در استان آغاز شد و تا سال ۷۶ خوشبختانه ۳۶۰پایگاه آلوده پاکسازی شد که هر کدام از این پایگاه ها حدود یک تا یک و نیم هکتار وسعت داشتند.

معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان افزود: از سال ۷۷ تا ۸۸ نیز مسئولیت پاکسازی این مناطق به اداره کل امور مرزی وزارت کشور واگذار شد و در این مدت هزار و ۱۲۰ پایگاه دیگر پاکسازی شد.

آشناگر اظهار کرد: از سال ۸۸ تاکنون نیز هزار و ۵۵۸ پایگاه دیگر پاکسازی شده است و این روند با جدیت و تلاش حداکثری همچنان ادامه دارد.

وی افزود: هزینه پاکسازی مناطق آلوده در ایران یک دهم میانگین جهانی است و برای هر هکتار حدود ۱۰۰میلیون ریال اعتبار لازم است.

معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان اعلام کرد: ۵۰۰هکتار از اراضی آلوده کردستان نیازمند پاکسازی ویژه هستند چرا که مین های کارگذاشته شده در عمق خاک قرار گرفته اند.

وی همچنین از فقدان نقشه کامل مناطق آلوده به مین به عنوان نیازهای اساسی برای تسریع در روند پاکسازی این مناطق نام برد و افزود: خوشبختانه تدوین این نقشه مراحل پایانی خود را طی می کند.

آشناگر در ادامه سخنان خود به جایگاه و نقش ویژه تشکل های مردم نهاد و مؤسسات غیر دولتی در امر پاکسازی میادین آلوده و آگاهی بخشی به مردم در این مناطق اشاره کرد و گفت: بیش از ۱۶۴هزار نفر از دانش آموزان کردستانی در مناطق مرزی مشغول به تحصیل هستند و طی این مدت ۹۶هزار نفر از آنان توسط تشکل های مردمی آموزش دیده اند.

وی افزود: مناطق آلوده به مین در استان کردستان مشکلات متعددی زیست محیطی، مشکلات اقتصادی و فقر و بیکاری را به دنبال دارد و امیدواریم با مشارکت همه فعالان فرهنگی و اجتماعی، نخبگان علمی و دانشگاهی، فعالیت تشکل های مردمی شاهد ارتقای سطح آگاهی مردم و مقابله منسجم تر با این مشکل باشیم.

آشناگر خاطرنشان کرد: جهانی عاری از مین آرزوی همه ماست اما متاسفانه با اتفاقاتی که در منطقه در حال وقوع است این آرزو کمی سخت است.

وی ابراز امیدواری کرد که روزی برسد که به جای میادین مین در مرزهای کردستان شاهد مناطق مشترک اقتصادی و تجاری بر اساس اشتراکات فرهنگی، تاریخی و تمدنی باشیم و توسعه مشترک و ایجاد مناطق مشترک اقتصادی جایگزین میادین مین در مرزها شود.

کد خبر: 18675