شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۳/۰۷/۱۴۰۱
Saturday، 9th April 2016
7:10 am
به بهانه برگزاری همایش 'بایسته ها و راهبردهای مقابله با آسیب های ناشی از مین' در سقز

مین همچنان در کمین

انفجار مین ها و گلوله های عمل نکرده در مناطق جنگی، همچنان قربانی می گیرد و این شی در کمین مردم است.

مین در مناطقی از کردستان، آذربایجان غربی، کرمانشاه، ایلام و خوزستان که در دوران دفاع مقدس درگیر عملیات جنگی بوده اند افراد زیادی را کشته و جمع زیادی را دچار معلولیت کرده است.

گستردگی این عامل مخرب به گفته معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان به حدی است که پاکسازی مناطق آلوده به مین در استان نیاز به ۱۵۰میلیارد ریال اعتبار دارد.

علیرضا آشناگر با عنوان این مطلب در همایش جهانی عاری از مین که در سنندج برگزار شد تصریح کرده بود که این هزینه زیاد به دلیل پراکندگی و نامنظم بودن مناطق آلوده به مین در کردستان است.

مین همچنان در کردستان و استان هایی که در گیر جنگ بوده اند به عنوان عاملی مشکل ساز نام برده می شود و حقوق دانان و جامعه شناسان پیرامون محورهای آموزش مخاطرات مین، ابعاد اجتماعی و روان شناختی قربانیان مین، ضرورت های علمی و عملی مسائل مربوط به مین و ظرفیت سنجی مقررات داخلی و بین المللی برای مقابله با آثار نامطلوب ناشی از مین موشکافی و تلاش می کنند.

بر اساس اطلاعات به دست آمده ۱۵۰ هزار هکتار از زمین های استان در سقز، بانه، دیواندره، مریوان، کامیاران ، سروآباد و سنندج آلوده به مین است که ۵۰۰ هکتار آن نیازمند پاکسازی است و گرچه همچنان پایگاه های آلوده به مین پاکسازی می شود و سالانه افراد زیادی در جریان پاکسازی کشته و مجروح می شوند ولی بر اساس اطلاعات موجود، چهار میلیون هکتار زمین در کشور آلوده به مین است و که سه درصد آن در استان کردستان است.

تلاش و اقدام مین روبان اگرچه همچنان ادامه دارد ولی به دلیل وضع جغرافیایی استان و بارش های فصلی باران ، مین ها و مواد جنگی جابجا می شوند و گاهی چوپانان و کودکان و رهگذران در دام آن می افتند و این واقعیتی است که بخشی از سرزمین ایران اسلامی تحت تاثیر آن است و باید با این قاتل خُفته در خاک مبارزه کرد؛ قاتلی که به صورت خزنده در رگ خاک می رود .

تاثیر صدمات ناشی از انفجار مین و مهمات عمل نکرده بر کیفیت زندگی قربانیان ، آموزش ساکنان مناطق آلوده به مین درباره خطرات ناشی از انفجار مین ها و گلوله های عمل نکرده، همچنان نهادهای مردم نهاد و سازمان هایی چون بهزیستی و هلال احمر را در تکاپو قرار داده است تا به مردم بگویند که مین های ضد نفر و ضد تانک در بخشی از سنگرها، پناگاه های زیر زمین،خاکریزها، پل ها و تمام مناطقی که صحنه نبرد بوده اند باقی مانده و احتمال دارد بخشی از بدن و یا جان ما را بستانند.

شهرستان سقز نیز که بخشی از زمین های آن آلوده به مین است به گفته فرماندار ویژه در همایش ‘بایسته ها و راهبردهای مقابله با آسیب های ناشی از مین’ از سال ۱۳۶۹ تعداد ۳۶۰ پایگاه آلوده به مین پاکسازی شده است و این و آن نیازمند توجه بیشتر است.

در راستای بررسی زوایای پنهان مین در خاک، اقدامی که توسط دانشگاه پیام نور سقز در ۱۹ فروردین ماه همزمان با روز بین المللی آگاهی از مین و کمک به اقدام علیه مین با حضور آسیب دیده ها ، وکیل قربانیان و افراد متخصص برگزار شد و دبیرخانه کمیته ملی حقوق بشردوستانه(جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران) و انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد شعبه غرب کشور در برگزاری آن همکاری داشتند جای تقدیر دارد و ادامه برگزاری این برنامه های علمی برای بررسی ابعاد پنهان “این در خاک خفته” در هفت شهر استان و شهرهای چهار استان درگیر کشور با این موضوع ضروری است.

بحثی که هنوز قربانیان آن درخواست دادرسی عادلانه و حمایت قضایی دارند و دولت برای پاکسازی و کاهش آسیب ها نیازمند مشارکت مردمی است.

کد خبر: 18697


نظر دهي بسته شده است.