شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۰/۰۵/۱۴۰۱
یکشنبه، 10th آوریل 2016
7:46 ق.ظ

کودک فراموش شده ی سقز

نویسنده ی مقاله
سعدی رستمی

با توسعه شهرها و افزایش جمعیت ، احداث ، توسعه و حفظ و نگهداری فضاهای سبز همواره در اولویت برنامه‌ریزان شهری قرار دارد . بگونه‌ای که یکی از شاخص های توسعه یافتگی جوامع می باشد و عاملی برای تبدیل محیط شهری به محیطی قابل زیست برای شهروندان است . پارک کودک همچون نگینی در قلب شهر سقز قرار دارد و می تواند به یکی از جاذبه های شهری تبدیل شود . اما تصویر زیبای روزهای پر از هیاهو و ازدحام بچه ها در پارک کودک در حال کم رنگ شدن و فراموشی است . دیگر مسافران اتوبوس شهری در لحظات انتظار برای حرکت اتوبوس رغبتی به نگاه کردن به پارک را ندارند . دریغ از چند قطره آب در آب نمای وسط پارک ، سیاه شدن دیوارهای گوشه های پارک و مناسب نبودن شهر بازی باعث شده این پارک کاربری اصلی خود را از دست داده و در اذهان عمومی به مکانی برای تجمع معتادان و خرید و فروش و تزریق مواد تبدیل شده و کمتر کسی حاضر می شود فرزند خود را به این پارک ببرد. حضور دست فروشان در این محل این تصور را ایجاد می کند که در آینده نزدیک در آنجا مجتمع تجاری چاقو و تسبیح راه اندازی می شود. زمانی که یک فضای شهری نتواند پاسخگوی نیازهای شهروندان باشد ، مردم از آن فضا دلزده می شوند و از کنار آن بی تفاوت عبور کرده و گاه حتی از آن فرار می کنند و در نهایت دیگر آن محیط تبدیل به یک فضای مرده شهری می گردد. اتفاقی که الان برای پارک کودک شهرمان افتاده است .

p4

p1

یکی از اصولی که مهندسین شهری در ساخت و سازهای شهری به آن توجه می کنند ، زنده کردن فضاهای مرده شهری است . آیا مسئولین شهری برای نجات این پارک و آسایش شهروندان، برنامه‌ ای خاص دارند یا این فضا نیز برای آنان مرده قلمداد می گردد ؟ آیا حضور گاه بگاه ماموران نیروی انتظامی جهت فراری دادن معتادان عاملی دایمی برای پاک سازی این پارک است؟ آیا نشانه ای از تحرک و سرزندگی در این پارک وجود دارد؟ آیا شهرداری سرگرم اجرای پروژه های میلیاردی است و به این نقطه شهر بی تفاوت است ؟

پیشنهادات زیر می تواند چهره زیبایی از این پارک را حتی در سطح کشوری ارائه دهد و نشان دهیم که سقز برای نشاط و شادی کودکان احترام قایل است و آنرا از حقوق اصلی آنان می داند.

با نگاهی اجمالی به این پارک نکاتی جلب توجه می کند که می تواند راه نجاتی برای احیای این عرصه عمومی باشد. قسمت جنوبی پارک از در ورودی تا انتها ( محل سرویس بهداشتی ) فضای کاملا مفیدی برای احداث ساختمانی با کاربری های متفاوت است . نظیر باشگاه ورزشی برای رشته های شطرنج ، تنیس روی میز ، اسکواش  یا مجتمع فرهنگی آموزشی برای کودکان نظیر کانون پرورش فکری کودکان یا نمایشگاه دایمی کتاب یا احداث آکواریوم و انواع پیشنهادهای دیگر که مناسب مساحت آن باشد .

با تجهیز و مناسب سازی شهربازی برای گروههای مختلف و توجه ویژه به افراد معلول می توان آنرا تبدیل به نمونه شهری موفق در کشور کرد که به نیازهای تمامی شهروندان توجه می کند و با این کار خدمت به معلولین را از شعار به عمل تبدیل کنیم .

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

photo_

یکی دیگر از مواردی که در پارکهای سقز مورد غفلت قرار گرفته ، وسایل ورزشی مخصوص کودکان و معلولین است که با قرار دادن وسایل ورزشی مناسب سنین پایین در پارک کودک فرهنگ ورزش کردن را به سنین پایین منتقل کنیم.

w

با ایجاد این تغییرات می توان به اهداف زیبایی در ارائه خدمت به کودکان دست یافت .احداث فضاهای ذکر شده در مکانی که در مرکز شهر و در دسترس عموم قرار دارد بدون صرف هزینه های میلیاردی سبب تحرک و پویایی رده های مختلف سنی می گردد و دیگر بار شور و نشاط به آن برمی گردد . همین پویایی و جلب نظر شهروندان عاملی می شود برای دوری معتادان و مواد فروشان از این محل.

در پایان این را در نظر بگیریم که مردم ما شایسته بهترینها هستند و این بهترینها قرار نیست همیشه با هزینه های میلیاردی ایجاد شود . کودکان ما به اینگونه فضا ها نیازمند هستند. سعی کنیم عامل نشاط و پویایی را که حق آنان است همواره در بین آنان زنده نگه داریم و به آن پایبند باشیم .

به این امید که با کمپینی از مردم و متخصصان پارک کودک را شایسته‌ی کودکان کنیم.

کد خبر: 18706


۶ دیدگاه

 • فاتح غفاری
  فاتح غفاری: 4-10-2016 . 8:52 ب.ظ :

  با سپاس از حسن توجه کاک سعدی رستمی امید است مسئولین شهری با لحاظ کردن پیشنهادات کاک سعدی نگاهی تازه و مسئولانه نسبت به اسایش کودکان و افراد معلول داشته باشند

  پاسخ دهید

  • سامان
   سامان: 4-10-2016 . 9:02 ب.ظ :

   به راستی وایه به حای اینکه یک پروژه چند میلیاردی رو شروع کنند و نصفه راها کنند به علت کمبود بودجه چندین پروژه کوچک رو شروع کنند وتمام کنند مثل چنین جاهایی ، ولی افسوس اشتباه پشت اشتباه

   پاسخ دهید

   • حمید
    حمید: 4-11-2016 . 1:01 ب.ظ :

    باتشکر از متن زیبا و همچنین درد دل منصفانه شما . امیدوارم که برای یک بار هم شده برود میخ آهنین بر سنگ

    پاسخ دهید

    • سقزی
     سقزی: 4-11-2016 . 6:56 ب.ظ :

     درود بر مدیر موفق و شهردار نمونه عثمان رحیمی ای کاش دوباره برمی گشت واقعا شهر به ایشون نیاز داره… سقز چهره ش کامل پژمرده شده دل همه گرفته که چرا ازون زیبایی ها دیگه خبری نیست…. فقط پاساژ فقط شعار فقط آسفالت داغونو کوچه های ویران فقط فروش تراکم فقط نمایش فقط لاف گزافه فقط حراج شهر و تحویل یک مشت لمپن تازه به دوران رسیده… این بود وعده ی آقای نعماتی یه فکری بکنین همشهریان…

     پاسخ دهید

     • محمد: 4-13-2016 . 11:51 ق.ظ :

      بله به نظر من شهرداری برای احداث فضاهای سبز در محلات تازه تاسیس وحاشیه ای بسیار کم کار بوده و حتی در برخی موارد اصلا به ان توجه نکرده است اما در حالی که فضا های سبز مناسب یکی از ملزومات مدیریت و احداث شهری می باشد

      پاسخ دهید

      • کمال
       کمال: 4-18-2016 . 12:55 ب.ظ :

       یاد شهردار قبلی بخیر لااقل به همت ایشان کوچه پس کوچه ها اسفالت شد و شهر چهره خوبی پیدا کرده بود ولی ظاهرا شهردار عزیزمون بیشتر در فکر ساخت و سازهای عجیب و غریب هستن با سود اوری بالا و البته سودش کجا میره الله اعلم

       پاسخ دهید