شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۹/۰۵/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 12th آوریل 2016
7:29 ق.ظ

آغاز بارش های سیل آسا از عصر دوشنبه

جلوگیری از ساخت و ساز در حریم رودخانه ها، همکاری بیشتر شهروندان ، درخواست اعتبار از طریق ستاد بحران استان برای رفع نقاط آسیب زا، آمادگی مسجدهای بین راهی برای اسکان مسافران و استفاده از امکانات بخش خصوصی در حین بحران از مواردی بود که در ستاد بحران سقز مطرح شد.

به گزارش ایرنا، بعد از اخطار هواشناسی مبنی بر آغاز بارش های سیل آسا از روز دوشنبه، ستاد بحران سقز روز یکشنبه در فرمانداری این شهرستان جلسه تشکیل داد.

در این جلسه، فرماندار ویژه شهرستان سقز بر آمادگی ادارات عضو ستاد بحران برای پیشگیری از بحران های احتمالی ناشی از باران های سیل آسا و خدمات رسانی در حین بحران تاکید کرد.

علی اکبر ورمقانی با بیان اینکه بر اساس پیش بینی های هواشناسی، موج بارش باران شهرستان سقز را از دوشنبه شب فراخواهد گرفت اضافه کرد: ۹۵ تا ۱۰۰ درصد این پیش بینی ها درست است.

وی بر صبر و تدبیر در هنگام بحران، تخلیه روان آب ها ، پاکسازی جداول توسط شهرداری، اطلاع رسانی در روستاها توسط دهیاران و آمادگی برای تشکیل ستاد در مراکز بخش ها، آمادگی ترمیم قطعی های برق، اسکان اضطراری مسافران، هشدار به خانه های ساخته شده در حریم رودخانه ها و آمادگی فوریت های پزشکی و بیمارستان ها تاکید کرد.

معاون فنی و عمرانی فرماندار ویژه سقز نیز با بیان اینکه رفتارهای اقلیمی متفاوت شده است گفت: باید در برنامه ریزی و اجرای طرح های عمرانی به ویژه تاسیسات زیر بنایی و حیاتی شهرستان که جزو ثروت های ملی هستند موارد ضروری رعایت شود.

صابر زارعی افزود: برای اینکه تاسیسات صدمه نبینند باید دوره های بازگشت سیلاب در طراحی ها بیش تر از روند معمول در نظر گرفته شود.

وی عنوان کرد: ادارات شهرستان در جریان بارش های سیل آسای دهه اول فروردین بر اساس امکانات موجود عملکرد موفق و قابل قبولی داشتند.

وی با عنوان اینکه بعد از اخطاریه هواشناسی، ستاد بحران تشکیل خواهد شد،اعضا را به دوری کردن از نگرش بخشی در حین انجام وظایف حین مسایل بحران زا و اظهار نظر غیر کارشناسی در آن موارد فراخواند.

او پیرامون نحوه اعلام خسارت هم بیان کرد: رئیس کارگروه در حوزه بحران شهری، شهرداری است و کارشناسان هر اداره باید خسارت در آن حوزه را بررسی و به آن نهاد اعلام کنند و در حوزه روستایی هم باید کارشناسان مرتبط هر اداره میزان خسارت مربوط به حوزه خود را بررسی و آن را به ستاد بحران شهرستان اعلام کنند.

رئیس اداره هواشناسی سقز هم اعلام کرد: بارش ها از یکشنبه آغاز می شود که اوج آن از شب دوشنبه تا روز سه شنبه خواهد بود.

خالد علایی با اظهار اینکه بارش در شهرستان سقز همراه با رعد و برق و وزش باد خواهد بود و احتمال قطعی برق نیز قابل پیش بینی است، ادامه داد: بارش به صورت پراکنده تا دوشنبه هفته آینده ادامه خواهد داشت که پیش بینی می شود میزان بارش در این مدت به ۵۰ تا ۱۰۰ میلی متر برسد.

کد خبر: 18720