شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
چهارشنبه، 13th آوریل 2016
8:47 ب.ظ
صدیق غلامی:

دولت عامل اصلی تعطیلی کارخانه قند کردستان

qandkordestanچند روز مانده به نوروز کارخانه قند کردستان –یکی از کارخانه های صدیق غلامی- تعطیل شد و حدود ۳۰۰ نفر پرسنل آن بیکار شدند.

 آقای غلامی در گفتگو با شارنیوز، سیاست های دولت را اصلی ترین دلیل تعطیلی این کارخانه عنوان کرد و گفت: با بسته شدن ثبت سفارش واردات شکر خام به عنوان ماده اولیه تولید قند در این کارخانه، تهیه این محصول از مواد اولیه فرعی گران تر تمام شده و عملا تولید قند در این کارخانه را تبدیل به فعالیتی زیان ده می کند.”

تولید قند از سه ماده اولیه شکر سفید، شکر خام و چغندر ممکن است که کارخانه قند کردستان از شکر خام استفاده می کند. کارخانه هایی که مواد دیگر را به کار می برند با مشکل تامین روبرو نیستند.

غلامی در ادامه گفت:” دولت –به ویژه جهاد کشاورزی- با دادن انحصار واردات شکر خام به برخی از طلبکاران خود من جمله کارخانه های چغندر، هزینه تهیه این ماده را برای تولید کنندگانی مانند ماچند برابر کرده است.”

وی در پاسخ به این پرسش که احتمال بازگشایی کارخانه وجود دارد یا خیر؟ گفت: با از سر گرفته شدن ثبت سفارش و بازگشت به فرآیندی که پیش از این وجود داشت امکان از سرگیری فعالیت دور از انتظار نیست.

وی گفت: برای چاره اندیشی و یافتن راه حلی برای این مشکل با تمام ارگان و نهاد  ها مکاتبه کرده ایم، اما تا این لحظه پاسخی دریافت نکرده ایم.

از آرشیو:

گزارش سال ۸۸ شارنیوز درباره راه اندازی کارخانه قند کردستان که آن زمان “قند مادنوش” نام داشت را در لینک زیر بخوانید:

کارخانه قند مادنوش سقز در آستانه بهره برداری

کد خبر: 18734


۸ دیدگاه

 • محمد
  محمد: 4-13-2016 . 10:37 ب.ظ :

  راه اندازی کارخانه ای که در کشوری با اقتصاد کشاورزی و تولید بالای محصولاتی چون چغندر و نیشکر از شکر وارداتی استفاده می کند حاصل تفکر اشتباه و دور از آینده نگری و با تکیه بر رانت می باشد.
  زمانی این رانت به راحتی در اختیار امثال آقای غلامی قرار گرفته و منتفع نیز شده، اما اکنون که موقع تغییر رویه و حرکت به سوی تولید متکی بر مواد داخلی و توسعه پایدار شده به بهانه کم شدن سود نیروهای خود را اخراج می کنند تا بر دولت فشار آورند.
  آیا در استخدام و به کار گیری نیروها اصول شایسته سالاری و قوانین کاری کشور را آن زمان که از رانت استفاده نموده و میلیاردها سود بردید رعایت نموده اید، ایا شما نبودید که با احتکار محصولات خود در صدد فروش آن با حداکثر سود در شرایط تحریم کشور بودید؟؟؟
  منفعت طلبی تا کجا؟؟؟؟

  پاسخ دهید

  • علی
   علی: 4-16-2016 . 12:21 ب.ظ :

   آقا محمد عزیز شما چنان استادانه و با آمار صحبت کردید که جای هیچ شبهه ای نگذاشتید. ولی استاد عزیز که از روی کینه ورزی دارین کامنت میزارید شما منظورتون کدوم کشور است که با اقتصاد کشاورزی و تولید بالای کشاورزی اداره می شود؟ ایران که همه میدونن وضعیت محصولات کشاورزی چطوره و همه چی فصلی است اگه اونم کیفیت داشته باشد و در حد خیلی کمی است که اصلا جوابگوی کشور نیست اگه زیاد بود که باید صادر می شد ولی ناچار باید این محصولات بالاخص شکر وارد شود و الان همین محصولات که بابد در اختیار کارخانجات قرار گیرد بصورت رانت در انحصار افراد دیگر است. در ضمن احتکار زمانی است که محصولی در انیار به منظور فروش با قیمت بالاتر نگهداری شود و مریوط به زمانی است که بازار کمبود محصول را احساس کند. در حالی که محصولات ایشان همیشه در دسترس و در بازار عرضه شده.
   استاد محمد شما نقد نکردید و کامنت شما نه براساس آمار بلکه مغرضانه بود. در ضمن هیچ کس نمی تواند کتمان کند که وجود ایشان چقدر به نفع این شهر است حتی اگه رانت حورده باشند.

   پاسخ دهید

   • محمد
    محمد: 4-18-2016 . 4:15 ب.ظ :

    واردات شکر از خارج یعنی ضربه به اقتصاد ملی
    چرا از ابتدا به فکر راه انداختن شرکت کشت و صنعت و بهره برداری از محصولی که می توانست کارآفرینی و شکوفایی پایدار ایجاد کند نبودند؟؟؟
    مشکل در اینجاست که متاسفانه آن چند خانواده ای را می بینید که به استضعاف کشانده شده، قراردادهای داخلی یک ماهه بدون بیمه برایشان لحاظ شده و اکنون که دیگر دنیا به کام کارفرمایشان نیست و سودهای یک شبه میلیاردی نمی برند بدون هیچ ملاحظه ای اخراجشان می کنند.
    مشکل در دلال مسلک بودن سرمایه گذاران است نه سیاست های کلان اقتصادی کشور.
    ضمنا در همان موقع که یک شبه قیمتها بالا می رفت و در بازار قند و شکر کمیاب بود انبارهای کارخانه پر بود از محصولاتی که به اذعان مدیریت آن زمان جهت افزایش حاشیه سود و گران فروشی در انبارها مانده بود.

    پاسخ دهید

    • فتحی
     فتحی: 4-21-2016 . 12:23 ق.ظ :

     آقای محمد عزیز از نوشته های شما پیداست که هم یکی از دکترین اقتصاد و همStrategy Man قهاری به نظر میرسین مملکت ما به شما با این همه کمالات در زمینه های مختلف شدیدا احتیاج داره راستی باید در زمینه امور قوانین بیمه و قراردادها هم بگم که کارگرایی که بیمه براشون لحاظ نمیشه تا جایی که خبر دارم نمیتونن بیمه بیکاری بگیرن در حالی که کارگرای کارخانه قند به اداره کار معرفی شدن پیشنهاد میکنم بجای تجویز درراه انداختن کسب و کار برای همشهریان و دامن زدن به شایعات خودتون یه کسب و کار راه اندازی کنین. با تشکر ویژه

     پاسخ دهید

  • شمس الله
   شمس الله: 4-15-2016 . 1:24 ب.ظ :

   همه میدونیم که با وجود کلیه ی مشکلات اقتصادی در حال حاضر این دولت نسبت به دولت قبلی به لحاظ قانون مدار بودن و با برنامه بودن بسیار بهتر عمل کرده است و شکوفایی و موفقیت کارخانه ی قند کردستان در زمان دولت قبلی و عدم موفقیت آن در این دولت این بدگمانی رو بیدار میکنه که سودآوری این کارخانه بدون وجود رانت و بهره گیری از آب گل آلود میسر نمی باشد, چرا که در غیر اینصورت می بایست در شرایط کنونی نیز به سودآوری خود ادامه می داد.

   پاسخ دهید

   • اقبال
    اقبال: 4-17-2016 . 12:43 ق.ظ :

    محمد بزرگوار تولید همت می خواهد و امثال شما فقط نشستید واسه دیگران دست می زنید شمایی که حتی در مختان جرات تولید ندارید و این را بدانید که شما واسه نون زن و بچه خودت هم گیرید الان نون سیصد خانواده در میان است اگر رانت بود امثال شما کجا بودی که نیامدی استفاده کنید لابد اون وقت هم نشستید نقد می کردی اگر رانت بوده واسه شهر بوده دستشان درد نکند

    پاسخ دهید

    • کمال
     کمال: 4-18-2016 . 12:48 ب.ظ :

     ولا تا اونجا که ما خبر داریم شخص اقای غلامی مرحوم و پسر ایشان بسیار بیشتر از دولت در سقز امار بیکاری رو‌کم کردن کاش امثال غلامی ها بیشتر بود

     پاسخ دهید

     • محمد باغبانی
      محمد باغبانی: 4-20-2016 . 1:38 ب.ظ :

      سلام و عرض ادب
      من دو سال در خدمت جناب غلامی بودم.
      هیچ وقت ندیده و نشنیدم ایشان احتکار کنند.
      در سال ۹۰ که به عنوان مدیر منابع انسانی در خدمت ایشان بودم بارها در هنگامی که قیمت ها نیز بسیار پایین می اومد و محصول در بازار ضرر می داد؛ ایشون می گفت باید کالای ما در بازار وجود داشته باشد و نباید صحنه را برای رقبا خالی کرد.

      پاسخ دهید