شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 19th آوریل 2016
10:53 ق.ظ

معابر کولبری محل ارتزاق مرزنشینان

 معابر کولبری مرزی که از چند سال پیش با هدف تامین معیشت مرزنشینان در شهرهای مریوان، بانه و سرواباد استان کردستان باز شده بود از حدود ۹ ماه پیش با اجرای یکی از مصوبات دولت دهم، بسته شده است.

به گزارش ایرنا اکنون با بسته شدن این معابر ورود اجناس خارجی به استان کردستان به ویژه شهرهای بانه و مریوان به شدت کاهش یافته است و منجر به کسادی بازار و تعطیلی خیلی از پاساژها شده است.

شهرستان بانه در سال های گذشته یکی از مقاصد تجاری مردم سراسر کشور بود که اکنون با بسته شدن مرزها در حال از رونق افتادن است.

پیشتر تجار بانه ای اجناس خود را با قیمت مناسبی از کشور چین خریداری می کردند و از طریق شمال عراق و از مبادی معابر کولبری وارد شهرستان بانه می کردند که علاوه بر رونق اقتصادی منطقه و افزایش سود خود، برای مسافرانی هم که از این شهرستان جنس خریداری می کردند به صرفه بود.

اما اکنون با برچیده شدن این معابر، علاوه بر روستائیان و ساکنان روستاهای مجاور مرز که یکی از بزرگترین راه های تامین معیشت خود را از دست داده اند بسیاری از سرمایه گذاران و تجاری هم که در سال های گذشته از طریق احداث پاساژ و مجتمع های بزرگ تجاری اقدام به سرمایه گذاری کرده اند در خطر رکود اقتصادی قرار گرفته اند.

مسئولان استان به ریاست استاندار کردستان تاکنون چندین جلسه به منظور یافتن راهکاری برای بازگشایی معابر کولبری با مسئولان کشور برگزار کرده و در حال پیگیری این مساله است.

** معابر کولبری با مصوبه دولت قبل بسته شد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان در ارتباط با تعطیلی معابر کولبری در استان کردستان گفت: به اعتقاد ما تا توسعه اقتصادی از جمله ایجاد مناطق آزاد تجاری – صنعتی بانه و مریوان و به دنبال آن رونق اقتصادی در استان کردستان اتفاق نیافتد فعالیت معابر کولبری با هدف تامین معیشت مرزنشینان و کمک به اقتصاد استان باید وجود داشته باشند.

علیرضا آشناگر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: معابر کولبری در مدت فعالیت خود در استان خوب عمل کرده اند و بخشی از رونق اقتصادی شهرستان های مریوان و بانه مرهون این معابر است و نمی شود آنها را تعطیل کرد.

به گفته وی مجموعه دولت، وزیر کشور و استاندار کردستان به دنبال ساماندهی و بازگشایی مجدد معابر کولبری هستند.

او با اشاره به اینکه تعطیلی این معابر پیامد یکی از مصوبه های دولت قبلی است، گفت: دولت دهم با صدور مصوبه شماره ۱۱۶۶۷۶ به تاریخ ۸/۶/۱۳۹۰ دستور بستن بازارچه های موقت مرزی(معابر کولبری) را صادر کرده بود که دولت یازدهم تا ۶ ماه قبل مقاومت کرد و مصوبه را اجرا نکرد اما اختلاف هایی در مورد اداره معابر کولبری، میان دستگاه های ناظر و کنترل کننده ایجاد و سرانجام منجر به تعطیلی معابر کولبری شد.

به گفته وی در راستای استفاده روستائیان از این معابر، برای پنج هزار و ۸۰۰ خانوار روستاهای مرزی، دفترچه کولبری صادر شده است و این افراد از این طریق اقدام به تامین معیشت خود و همچنین وارد کردن کالاهای خارجی می کردند.

وی با بیان اینکه کالاهای ممنوعه، موادر مخدر، مشروبات الکلی و ضد فرهنگی از این معابر وارد کشور نمی شوند، گفت: لوازم صوتی، تصویری و برقی از جمله کالاهایی هستند که از این معابر وارد می شود.

اما دولت برای تامین امرار معاش مردم واقع در نوار مرزی تنها به اجرای این طرح اکتفا نکرده است و علاوه بر معابر کولبری، چندین طرح دیگر را اجرا کرده یا در دست اقدام دارد.

** سه طرح دولت برای امرار معیشت مرزنشینان

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان در ادامه به دیگر طرح های دولت برای تامین معیشت مرزنشینان اشاره کرد و گفت: راه اندازی تعاونی مرزنشینان با ۱۸۹ هزار عضو در قالب ۱۹تعاونی مرزنشینی از جمله این طرح ها است.

آشناگر با اشاره به اجرای چندین ساله این طرح افزود: بر اساس این طرح، کارت مرزنشینی برای افرادی که در عمق ۲۰ کیلومتری مرزها سکونت دارند، صادر شده است و مرزنشینان می توانند در قالب این تعاونی به داد و ستد مرزی بپردازند.

او سهیمه ارزی به ازای هر عضو تعاونی مرزنشینان که دارای کارت الکترونیکی مرزنشینی است را سالانه ۱۶۰ دلار ذکر کرد و افزود: مرزنشینان می توانند در قالب این طرح با وارد کردن کالا از معابر رسمی از ۴۰ درصد تخفیف عوارض برخوردار باشند.

او گفت: متاسفانه تعاونی های مرزنشین در این زمینه عملکرد خوبی در استان کردستان نداشتند و گرنه مرزنشینان باید از مزایای آن تاکنون منتفع می شدند.

او به کنترل و بازرسی از فعالیت تعاونی های مرزنشینان کردستان اشاره کرد و گفت: به دنبال ساماندهی این تعاونی ها هستیم و آن دسته از تعاونی هایی که خوب عمل نکرده و از این طرح سوء استفاده کرده اند به مراجع قضایی معرفی می شود.

وی در ادامه سخنان خود به ۲ طرح جدید دیگر در ارتباط با معیشت مرزنشینان در استان کردستان اشاره کرد و گفت: فروش سوخت توسط مرزنشینان و امکان واردات کالا از طریق بازارچه های مرزی ۲ طرحی دیگری هستند که در استان در حال پیگیری است.

آشناگر به طرح فروش سوخت اشاره کرد و گفت: بر اساس این طرح، تا عمق ۲۰ کیلومتری مرز به مرزنشینان اجازه داده شده است با انتخاب نماینده های خود اقدام به صادرات سوخت به کشور عراق کنند.

وی گفت: در این طرح مرزنشینان سوخت را به قیمت شناور در داخل کشور خریداری می کنند و به قیمت خوبی به متقاضیان در کشور عراق می فروشند.

وی با اشاره به اینکه این طرح در چهار شهرستان مرزی سقز، بانه، سروآباد و مریوان در حال اجرا است اظهار کرد: با احتساب کرایه حمل و کسر مالیات، سود خوبی از محل فروش سوخت عاید مرزنشینان می شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان در مورد طرح دوم برای ارتقای معیشت مرزنشینان استان نیز گفت: در بازارچه های دائم مرزی استان شامل باشماق مریوان، سیرانبند بانه و سیف سقز در حال پیگیری هستیم که از این نقاط نیز مرزنشینان بتوانند کالا وارد کنند.

به گفته آشناگر مرزنشینان می توانند بر اساس این طرح حدود ۶۹ قلم کالا را تا سقف مشخصی در طول سال وارد کنند و از این طریق به امرار معاش بپردازند.

او کمک به ارتقای سطح معیشت و درآمد مرزنشینان، ایجاد اشتغال و رفع بیکاری و رونق مناطق مرزی را از جمله برنامه های دولت دانست.

مرزها در کنار تمامی امتیازاتی که برای مرزنشینان از جمله واردات کالا و کسب درامد دارد به صورت قطع تهدیدهایی نیز دارند که این گزارش مجالی برای پرداختن به آن نیست اما به هر حال جدا از مساله امنیت و ورود قاچاق از طریق مرزها، موقتی بودن طرح های اجرا شده در مرزها یکی از این آسیب های جدی است.

به طوری که اکنون رونق اقتصادی شهرستان بانه که محصول معابر کولبری، مرزی بودن شهرستان و سرمایه گذاری های تجاری منبعث از ورود کالای خارجی است با توقف اجرای طرح بازارچه های موقت مرزی یا همان به اصطلاح محلی ‘معابر کولبری’ یکباره به خطر افتاده است.

برخی از افراد ساکن در شهرستان های مریوان، بانه، سقز و سروآباد در سال های اخیر به پشتوانه معابر کول بری و داد و ستدهای تجاری در این مناطق، اقدام به سرمایه گذاری در زمینه احداث مراکز تجاری و دیگر بخش های مرتبط با حوزه تجارت و بازرگانی کرده اند و اکنون با توقف این طرح، با مشکل اقتصادی مواجه شده اند.

شهرستان مرزی بانه در ۲۴۰ کیلومتری شمال غربی سنندج، مرکز استان کردستان یکی از شهرهایی است که در چند سال گذشته به واسطه معابر کولبری، رونق اقتصادی زیادی پیدا کرده بود و به یکی از مراکز بزرگ خرید غرب کشور تبدیل شده بود اما اکنون به اعتقاد مرزنشینان و همچنین مسئولان محلی، توقف طرح ورود کالا از طریق معابر کولبری، زیان های زیادی به رونق اقتصادی این شهر وارد کرده است.

** بسته شدن معابر کولبری، معیشت مردم را با مشکل مواجه کرده است

فرماندار بانه در این ارتباط به ایرنا گفت: بسته شدن معابر مرزی استان، معیشت مردم را با مشکل مواجه کرده است به همنین دلیل فرمانداری، استانداری و تمام نهادهای مربوطه تلاش و پیگیری خود را برای بازگشایی سریع تر معابر کولبری به کار گرفته اند.

راشد عذیری به خبرنگار ایرنا افزود: یکی از راه های معیشت مردم کردستان به ویژه مردم بانه، داد و ستد مرزی است که تاریخ طولانی دارد.

وی با اشاره به تلاش استاندار کردستان و همچنین معاون سیاسی امنیتی وی برای پیگیری بازگشایی معابر مرزی خاطرنشان کرد: از زمان بسته شدن معابر در استان این موضوع از سوی تمام نهادهای مربوطه، معتمدین و متنفذین شهرستان بانه پیگیری شده است.

عذیری اظهار کرد: همه معابر استان های غربی با توجه به سیاست های جدید و بنابر مصلحت اندیشی بسته شده و این موضوع در همه استان های مرزی در حال پیگیری است.

او گفت: معابر و شریان های ورودی و خروجی کشور در آینده با ساز و کار جدید و قانونی باز خواهد شد و امیدواریم مردم با صبر و بردباری ما را تا آن زمان یاری کنند.

طرح معابر کول بری در سال های گذشته علاوه بر تامین معیشت مرزنشینان با هدف مبارزه جدی با مقوله قاچاق کالا صورت گرفت که اکنون با بسته شدن این معابر قاچاق نیز افزایش خواهد یافت.

کارشناسان اقتصادی معتقدند باز شدن معابر کولبری می تواند علاوه بر ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای مرزنشینان، به کاهش قاچاق کالا و داد و ستد قانونی و تعریف شده نیز کمک کند.

** کولبران چه می گویند

اما کولبران معتقدند که با تعطیلی معابر کولبری، معیشت انها نیز به شدت به خطر افتاده است و از مسئولان درخواست بازگشایی این معابر را دارند.

آنها معتقدند که هنوز مسئولان به عمق مشکلات ناشی از تعطیلی این طرح پی نبرده اند چون تمام زندگی آنها به یکباره به خطر افتاده است.

عبدالله، از جمله این کولبران است که پیشتر در مناطق مرزی کولبری می کرد وی می گوید در زمانی که کولبری می کرد از این محل معاش خود و خانواده اش را تامین می کرد اما اکنون بعد از ۶ ماه بیکاری به فروش گیاهان خوراکی روی آورده است و از این طریق امرار معاش می کند.

او می گوید: با تعطیلی این معابر نه تنها وی بلکه بخش عمده ای از مردم مناطق مرزی بانه به صورت مستقیم و غیر مستقیم با مشکل مواجه شده اند.

به گفته این کولبر با توجه به اینکه در مناطق مرزی توسعه اقتصادی پایدار شکل نگرفته است و مردم راهی مطمئن برای تولید ثروت سراغ ندارند معابر مرزی تا حدی می تواند مشکلات این بخش را حل کند.

با توجه به اینکه اقتصاد مناطق مرزی به خود مرز متکی است هر گونه تعطیلی معابر مرزی، معیشت و امنیت مردم را به خطر می اندازد از طرف دیگر به دلیل عدم توسعه اقتصادی منطقه، به نظر می رسد معابر مرزی راهکاری موقتی برای گذران زندگی مردم دستکم چهار شهرستان سقز، بانه، مریوان و سرواباد در استان کردستان است.

در استان کردستان در کنار فعالیت های اقتصادی در قالب کول بری، صادرات، واردات و ترانزیت کالا نیز از طریق سه بازارچه مرزی و سه گمرک رسمی انجام می شود.

با این حال برخی اخبار غیر رسمی از بازگشایی معابر کولبری در استان کردستان در آینده نزدیک با ساز و کار جدید خبر می دهند.

کد خبر: 18784