شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۳/۰۳/۱۴۰۱
یکشنبه، 24th آوریل 2016
5:35 ب.ظ

اختراع دانش آموز سقزی در انتظار جشنواره خوارزمی

رزگار براربیگی دانش آموز کلاس نهم از مدرسه ی صلاح الدین ایوبی پس از کسب مقام اول شهرستانی جشنواره ی نوجوان خوارزمی در انتظار نتیجه ی مسابقات استانی است تا بتواند با ربات خود در جشنواره ی سراسری خوارزمی شرکت نماید.

به گزارش شارنیوز این دانش آموز سقزی ربات ماشینی متشکل از هشت محور شامل شش محور ثابت و دو محور متحرک که به وسیله یک موتور الکتریکی به حرکت در می آید را ساخته است. از جمله خصوصیات این ربات این است که موتور در قسمت میانی قرار گرفته که باعث میشود در حین واژگون شدن با مانع شدن چرخها، صدمه ای به بدنه و موتور خودرو وارد نشود.

این خودرو میتواند به راحتی از پله ها و جاهای ناهموار پایین برود و به وسیله مدار روی آن و کنترل بیسیم هدایت میگردد. این خودرو در سایز کوچک (سایز فعلی) با وزن بسیار اندک و هزینه ی ساخت پایین امکان وارد شدن به مکانهایی را که انسان توانایی ورود ندارد را دارا می باشد. از جمله کاربردهای این ربات: جستجو زیر آوار بعد از زلزله یا ساختمان های تخریب شده و نیز وارد شدن به غارهایی که دهانه کوچکی دارند. همچنین بانصب دوربین های کوچک و یا حسگرهای مختلف، این ربات قادر است اطلاعات موردنیاز را ارسال و یا جمع آوری نماید.

از ویژگی های بارز این خودرو حفظ تعادل  میباشد که توسط محور های جانبی انجام میگیرد و دیگر اینکه چون سبک است وحالت چند وجهی دارد در صورت افتادن به هر طرفی واژگون نشده و هیچگونه ضربه یا آسیبی نمی بیند. این ربات درکارهای مختلفی مانند ربات نور یاب نیز میتواند عمل کند.

کد خبر: 18847


۴ دیدگاه

 • اسعدی
  اسعدی: 4-26-2016 . 1:44 ق.ظ :

  درود بر این دانش آموز عزیز وخستگی ناپذیر ومبتکر ،
  ارزوی موفقیت وطی مراحل بالاتر…

  پاسخ دهید

  • ابراهیم کریمی: 4-26-2016 . 11:57 ب.ظ :

   تبریک اقا رزگار عزیز – امیدوارم که طرح‌تان برای مراحل بعدی انتخاب شود.

   با احترام
   ابراهیم کریمی.

   پاسخ دهید

   • رضا گیلاسی سقز
    رضا گیلاسی سقز: 4-27-2016 . 9:43 ب.ظ :

    ضمن تبریک و ارزوی موفقیت لطفا این به این ادرس مراجعه و فرم مربوطه را پر نمایید تا از طرق هدایت شده موفقیت بیشتری حاصل گردد .
    پارک علم و فناوری کردستان :
    http://www.stpok.ir/FA/jazb_Paziresh

    پاسخ دهید

    • احمد محمدی
     احمد محمدی: 4-28-2016 . 1:43 ق.ظ :

     ڕێز و ئافەرین بۆ ئەو قوتابیە گەنجە مان ، پیرۆزبایی ئەو سەرکەوتنە لە ڕزگاری خۆشەویست و سەرجەم مامۆستاکان و بنەماڵەی بەڕێزیان ئەکەم ، هیوادارم ڕزگار گیان لە قۆناخەکانی داهاتوو دا هەر وەها سەرکەوتوو بێت . . .

     پاسخ دهید