شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۷/۰۵/۱۴۰۱
دوشنبه، 25th آوریل 2016
9:10 ب.ظ
به مناسبت هفته سلامت

اطلاع رسانی پر مانع در حوزه درمان

نویسنده ی مقاله
ابراهیم زبیحی

اصولا” وزارتخانه ها و دستگاههای دولتی اخبار و گزارشهای مربوط به حوزه خود رادر سایتهای مربوط به خود درج خواهند کرد . این سایتها و منابع اطلاع رسانی به دلیل نظارت مدیران سازمانی فاقد گزارشات تحلیلی و انتقادی است . وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی از جمله دستگاههای دولتی است که اطلاعات درون سازمانی آن با حساسیت ویژه ای  پیگیری و منتشر می شود . اطلاع از برخی آمارها نیازمند پروسه ای اداری و حراستی بوده و گزارشات مربوط به مصوبات و اتفاقات روزانه بایستی از مسیر نظارتی خاصی عبور نماید . دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور از جمله دستگاههای زیر مجموعه  وزارت بهداشت و درمان هستند که اطلاعات و اخبار خود را در سایتهای اطلاع رسان استانی منتشر می کنند . دانشگاه علوم پزشکی کردستان از این امر مستثنی نبوده و با شدت بیشتری ناظر بر خروجی اطلاعات خود بوده است  . درج خبر و تهیه گزارش در زیر مجموعه های این دانشگاه کاملا” حراستی بوده و در صورت درج نوشتاری  , مجوز مقامات مسئول , لازمه انتشار آن بوده و در غیر اینصورت فرد خاطی مورد بازخواست قرار خواهد گرفت .

در یکسال گذشته تهیه خبر وگزارش از وضعیت بهداشتی درمانی سقز , از پرچالش ترین اتفاقات حوزه خبرنگاری بود . انتشارنازل ترین خبر , نیازمند تایید ناظران استانی و شهرستانی بود. به همین دلیل بیشتر اوقات , شارنیوز به دلیل موانع و ساختارهای نظارتی , گزارشات خود را بدون درج مشخصات راوی و بصورت منبع آگاه منتشر می کرد .اتفاقات مربوط به بیمارستان امام خمینی – استخر کاوه – سفر وزیر بهداشت – و اخبار مربوط به آنفولانزا از برجسته ترین گزارشات شارنیوز بود که ضمن درج خبر و گزارش از پیرامون آنها , درصدد تحلیل و رویکرد انتقادی از موضوعات بود که به دلایل مختلف این رویکرد نمود کم رنگی پیدا کرد. نگاه حراستی به موضوعات و نبود اطلاعات دقیق آماری و تفصیلی , از جمله موانع اتخاذ چنین رویکردی بود. چگونگی اجرای طرح تحول سلامت در سقز- چگونگی برخورد بیمار با قصور و خطای پزشکی – عدم ماندگاری پزشکان بومی در سقز – عدم ورود بخش خصوصی به حوزه درمان و نگاه توریست  درمانی به این موضوع , از جمله پرسشهای اخیر شارنیوز از مسئولان و پزشکان سقزی بود که در نهایت قرارشد بصورت میزگردی این موضوعات مورد بحث قرار بگیرد که متاسفانه به دلایل مختلف به سرانجام نرسید.

اجرای طرح تحول سلامت در سقز و کاهش هزینه های درمانی , به دلیل کمبود و فراهم نبودن امکانات بیمارستانی پاسخگوی مناسبی برای شهروندان سقزی نبوده است . تاخیر در راه اندازی MRI , کمبود سرانه فضای درمانی , نبود جراح مغز و اعصاب , فضای نامناسب بخش کودکان بیمارستان امام خمینی و … از جمله موارد قابل اشاره است . فضای نامناسب درمانگاه تخصصی بیمارستان امام خمینی و تراکم بیماران مراجعه کننده و کمبود متخصص در این درمانگاه انتقادات زیادی از جانب شهروندان به همراه داشته است . تاخیر در شروع پروژه ساختمان پزشکان از جانب شهرداری و شورای شهر از جمله نکات مبهم مدیریتی است که هنوز پاسخ قانع کننده ای از جانب مسئولان مربوطه دریافت نشده و تقریبا”درسکوت خبری بسر می برد .

یکی از موارد قابل توجه مدیریت درمانی رضایت مندی بیماران بوده که یکی از مشخصه های اثر بخشی خدمات بیمارستانی محسوب می شود . لازمه دستیابی به رضایت مندی بیماران , رعایت حقوق آنهاست که بیماران نسبت به حقوق خود آگاهی نداشته و نیازمند آموزش می باشند . با اینکه آگاهی پزشکان از حقوق بیمار در سطح خیلی بالایی است ولی متاسفانه حقوق بیماران در سطح ضعیفی رعایت می شود. که این مهم مختص به سقز نبوده و در کل کشور ساری و جاری است .  اطلاع رسانی به بیمار به نحو مطلوب و به میزان کافی – رعایت حق انتخاب و تصمیم گیری آزادانه بیمار در دریافت خدمات سلامت – ارائه خدمات سلامت با رعایت احترام به حریم خصوصی بیمار (حق خلوت) و رعایت اصل رازداری و دسترسی به نظام کارآمد رسیدگی به شکایت های بیماران , از جمله حقوق بیمار نسبت به کادر درمانی است . نظام پزشکی – معاونت درمان و کمیته حاکمیت بالینی و اعتبار بخشی بیمارستانها , از جمله مراجعی هستند که وظیفه رسیدگی به اعتراضات و شکایت بیماران را بر عهده دارند که متاسفانه این موضوع در سقز در سطح بسیار پایینی قرار دارد . لذا ضرورت آشنایی بیمار با حقوق خود و اصلاح و ارتقای شرایط رعایت حقوق بیمار در مراکز درمانی از جمله وظایف مدیریت مراکز درمانی و سازمان نظام پزشکی است.

عدم ماندگاری پزشکان بومی در سقز و سرمایه گذاری در بخش خصوصی دو موضوع مرتبط به هم هستند که نیازمند مباحث عمیق تری در این زمینه خواهند بود . شورای شهر و فرمانداری پاشنه آشیل این مبحث خواهند بود که در صورت تصویب منطقه آزاد بانه – مریوان , سقز بعنوان یکی از پتانسیلهای نزدیکی به این مناطق , می تواند با جذب سرمایه گذار در بخش درمان به یکی از مراکز توریست درمانی در آینده تبدیل شود که این امر تاثیر بسزایی در رونق دیگر بنگاههای اقتصادی خواهد داشت .

موضوعات مورد اشاره چشم اندازکوتاهی از دریچه سوژه محوری یک سایت مستقل خبری است که نیازمند واکاوی و پاسخگویی مسئولان مربوطه بوده که امیدواریم در آینده با دید وسیعتری به این موضوعات پرداخته شود.

کد خبر: 18862


۴ دیدگاه

 • سیروان
  سیروان: 4-26-2016 . 9:33 ق.ظ :

  باعرض سلام لطفا مسئولیت بهداشت ونظام پزشکی کنترل کنند که چرا دکتر قلب سقز دکتر … ویزیتش ۱۴۰ هزارتومان است شاید کسی مشکل معده داشته باشد اشتباهی فکر کند قلب است واحتیاج به اکو ونوار قلب نداشته باشد بذار اول ویزیت کند اگر قلبش بود یا مشکوک بود بعد اکو وپول اکو رابگیر ،مطمئن باش این پولها حلال نیست ومسئولین بهداشت و نظام پزشکی درکنار این پزشک هم مواخذه مردم هستند

  پاسخ دهید

  • شهروند
   شهروند: 4-26-2016 . 9:41 ق.ظ :

   بعدازظهر روز جمعه ۳//۰۲/۹۵ دختر ۱۵ ماهه ام راکه ازناحیه پا دچار سوختگی شده بود به اورژانس بیمارستان امام سقز بردم دراورژانش پنج نفر پرسنل درایستگاه پرستاری بیکارنشسته بودند ومریضی نداشتند گریه شدیددخترم بی اندازه بود انتظارداشتم عکس العملی نشان دهند هیچی یکی ازاین خانمها که بعدا اسمش راهم منتشرمیکنم اول گفت ساکتش کنید دارم باتلفن حرف میزنم بعد گفت به ما ربطی ندارد ببریدتزریقات وپانسمان داخل حیاط ، ماهم رفتیم ولی انها کمی به هم نگاه کردند گفتند مانمی توانیم کاری بکنیم ببرید اورژانس، دوباره برگشتیم متاسفانه دوباره بابی تفاوتی انها مواجه شدیم همان خانم به تزریقاتی زنگ زد وبما گفت دوباره برگردید پیش تزریقاتی هماهنگ کرده ام من ومادرش که رنگمان پریده بود گریه دخترمان که جگرسوز بود دیگربچه امان راهم درخودرو بیرون تنها جاگذاشته بوذیم ودرروز تعطیل امیدمان به این بیمارستان بوده ،چه حالی بایدپیدا میکردیم فقط یاد خمینی شهر افتادم وفهمیدم امثال انها هم هنوز وجود دارند ایا بچه ۱۵ ماهه چه گناهی کرده است ،سرگردان وقربانی تشریفات اداری پرسنل بیمارستان شود ناچار خودمان به داروخانه رفتیم کمی باند وپماد خریدیم وبردیم خانه تاپانسمان کنیم البته مسئول داروخانه بما گفت به سوپروایزر اطلاع دهید اما فکرکردم نهایتش همکارانهاست امیدی ندارم فقط امیداروم این مطلب را مسئولین بهداشت بخواننداگرچه امیدی به انها هم ندارم که این رویه فاسد درمان رااصلاح کنند ( اگرچه با مراجعه به شیفت کاری انروز بیمارستان این افراد قابل شناسایی وتعقیب هستند)

   پاسخ دهید

   • اردشیر
    اردشیر: 4-27-2016 . 7:55 ب.ظ :

    به منسبت روز پیشگیری از دیابت در مراسمی نمادین باحضور رییس شبکه بهداشت ودرمان در هنرستان عصمت مراسمی بنمادین بر پاشد ودر پایان چهت اندازه گیری وکنترل قند خون بین دانش آموزان هنرستان نخ دندان از طرف رییس شبکه وهمراهان توزیع گردید. لابد در هفته مبارزه با ام اس همکرم نیوآ پخش مبشه

    پاسخ دهید

    • محمد
     محمد: 5-3-2016 . 7:06 ب.ظ :

     بنده بعنوان یک شهرو ند از زحمات اقای دکتر غوثی بسیار تشکر وقدردانی میکنم اززمان ریاست ایشان شبکه بهداشت ودرمان سقز دگرگون شده خداوند اجرشان بدهد

     پاسخ دهید