شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۸/۰۵/۱۴۰۱
جمعه، 29th آوریل 2016
10:25 ق.ظ

برگزاری مراسم روز تاسیس شوراهای شهر و روستا

فرماندار سقز با اشاره به جایگاه شورای عالی استان ها گفت: شورای عالی استان ها برای ارائه طرح به مجلس دارای اختیارات قانونی است و باید از این ظرفیت جهت توسعه استان استفاده کند.

به گزارش ایرنا، علی اکبر ورمقانی روز پنجشنبه در سالن آموزشکده فنی و حرفه ای سقز در مراسم سالروز تاسیس شوراهای اسلامی شهر و روستا افزود: مجلس نیز باید طرح های ارائه شده از سوی این شورا را بررسی کند.

او تصریح کرد:غیر از قانون اساسی که به صورت جامع و کامل به اهمیت شوراها اشاره کرده سایر قانون های مربوط به شورا کامل نیستند و نیاز به اصلاح دارد.

وی با بیان اینکه شوراهای اسلامی شهر و روستا در طول ۱۸ سال از تاسیس، منشا خیر و برکت بوده اند، اضافه کرد: بسترهای لازم برای شکوفایی این نهاد مدنی در کشور فراهم نشده است.

امام جمعه سقز هم با عنوان اینکه آبادانی در شهر و روستا نیازمند همدلی و هماهنگی، تحمل یکدیگر اعضای شورا و همکاری مردم است به کمبود اعتبارات اشاره کرد و خواستار همکاری مردم در پرداخت عوارض شهری به شهرداری ها شد.

ماموستاعبدالرحمان حسین زاده با اشاره به سابقه تاسیس شوراها در ایران اضافه کرد: قانون شوراها در کشور بر اساس مصلحت اسلامی تدوین شده است و شورا، مسائله ای قرآنی و همیشگی است.

وی افزود:عمل گرایی بر اساس تصمیات و مشورت صحیح شورایی باعث پیشرفت امور خواهد شد.

رئیس شورای سقز هم با بیان اینکه، شورای اسلامی شهر فقط شورای شهرداری نیست به اقدامات این شورا در سال ۹۴ از جمله خرید ۱۰ هزار کتاب، حمایت از موسسه های خیریه، کمپ های ترک اعتیاد، حمایت از برگزاری تئاتر کردی، دعوت از سرمایه گذار عراقی برای ساخت ساختمان پزشکان در ۹ طبقه و ساختمان ۱۰ طبقه مسکونی تجاری، ساخت زیرگذر، میدان تجاری با مشارکت سرمایه گذار داخلی، شروع به کار هتل ۱۲ طبقه، طرح های استخر، شهربازی سرپوشیده، ایجاد چمن مصنوعی، مجتمع فرهنگی و هنری و پل دوطبقه فرهنگی تجاری با مشارکت سرمایه گذار بخش خصوصی اشاره کرد.

وی کمک مالی به بازسازی مسجد، الحاق تازه آباد به شهر به عنوان ناحیه منفصل شهری، ایجاد پارک های محله ای، مشارکت در احیای بازار تاریخی سقز و واگذاری طرح سند چشم انداز به مشاور را از دیگر اقدامات شورای اسلامی شهر برشمرد.

اسعد شاهی رئیس شورای اسلامی شهرستان سقز نیز از تعامل فرمانداری با شوراهای شهر و روستا تشکر کرد و با بیان اینکه این نهاد مردمی مظلوم واقع شده است خواستار توجه بیشتر به جایگاه شورا شد.

ابراهیم آذری، رئیس شورای بخش مرکزی سقز نیز با بیان اینکه وجود شوراها باعث تسریع در پیشرفت شده است، خواستار توجه بیشتر مسئولان به جایگاه شوراهای روستا، بازنگری در تعدادی از قانون های مرتبط با شورا و آسفالت جاده های روستایی شد.

احمد لگزی رئیس شورای اسلامی بخش زیویه هم با اشاره به اهمیت مشارکت مردمی در اجرای طرح های عمرانی و عنوان اینکه در بخش زیویه ۹۱ طرح با اعتبار شش میلیارد و ۵۰۰ میلون ریال با مشارکت مردم اجرا شده است خواستار واگذاری طرح های عمرانی به صورت امانی به دهیاری ها و مردم در روستاها شد.

ملا محمد حسن پور رئیس شورای بخش سرشیو نیز با بیان اینکه شوراهای اسلامی در روستاها به دنبال منافع شخصی نیستند اظهار کرد: تقویت جایگاه این نهاد مردمی بسیار ضروری است.

عبدالله نیکبخت رئیس شورای اسلامی بخش امام هم از فرماندار سقز به دلیل برگزاری جلسات هم اندیشی با شوراهای بخش و برگزاری جسلت شورای اداری در مراکز بخش تشکر کرد.

کد خبر: 18883