شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۳/۰۷/۱۴۰۱
Friday، 29th April 2016
8:54 am

از “زیلانه” رونمایی شد

 انجمن مولوی کرد سقز روز سه شنبه۷ اردیبهشت در مراسمی از مجموعه شعر “زیلانه” به قلم “ئه وین میکائیلی” در سالن کتابخانه عمومی شماره ۱ رونمایی کرد؛ این مراسم با استقبال خوب شاعران و نویسندگان و همشهریان همراه شد و چند تن از نویسندگان و شاعرانی که در حوزه ی ادبیات کودک قلم می زنند در مورد این مجموعه شعر و همچنین در مورد ادبیات کودکان صحبتهایی را ایراد داشتند

رحمان فهیمی ملقب به ده رویش که از باسابقه های ادبیات کودکان است و مجموعه آثاری را به صورت تالیف و ترجمه دارد به عنوان اولین سخنران پشت تریبون رفت. فهیمی بزرگسالانی را که برای کودکان قلم می زنند مخاطب قرار داد و گفت: ادبیات کودکان و نوشتن برای کودکان ساده و آسان نیست و شاعران این حوزه باید به فن و فنون شاعری آگاه باشند. وی همچنین اثر زیلانه را باتوجه به اینکه خود شاعر خردسال است را اثر خوبی قلمداد کرد. این نویسنده ی حوزه ی کودکان در پایان صحبتهایش از نوه ی خود برای دکلمه ی یکی از شعرهایش که برای کودکان سروده است دعوت کرد.

دومین فعال حوزه ی ادبیات کودکان که به عنوان سخنران حاضر شد فاطمه حجازی بود. حجازی صحبتهایش را با این جمله آغاز کرد: ادبیات کودکان معیاری برای سنجش ادبیات یک ملت است.

وی در ادامه گفت: اثر زیلانه گرچه در بعضی از جاها با مشکل وزن همراه است اما پر است از احساسات کودکانه و اشعار هم دلنشین هستند هم خوش آهنگ

سومین سخنران این محفل ابراهیم اسماعیل پور ملقب به “شه مال” بود. شه مال هم برای بزرگسالان شعر می نویسد هم مترجم است. وی ابتدا به مجموعه شعری که به تازگی سروده است، تحت عنوان “بووکه به فرینه” اشاره کرد و همچنین به تاریخ ادبیات کردی در حوزه ی کودکان و کتابها و مجلات منتشر شده گریزی زد و از شاعرانی همچون قانع و گوران و دلدار و پیره میرد یاد کرد و سپس به ادبیات حوزه ی کودکان در اروپا اشاره نمود و به آثار نویسندگانی همچون تولستوی و چخوف و ویکتور هوگو اشاره کرد.

در پایان این مراسم رضا شجیعی مسئول انتشارات گوتار که زیلانه را به چاپ رساند پشت تریبون رفت.وی از آماده کردن ۱۴ عنوان کتاب برای شرکت در جشنواره بلین المللی کتاب در تهران توسط انتشاراتی گوتار خبر داد. شجیعی به کتابهای تازه چاپ شده ی این انتشارتی نیز اینگونه اشاره کرد: سه اثر از ابراهیم اسماعیل پور، یک اثر خالد علیزاده( کومه لناسی ئایین) و کتاب وانه ی کوردی را به تازگی به چاپ رساندیم.

در پایان مراسم “انجمن مولوی کرد”با اهدای کادو به ئه وین میکائیلی از وی تقدیر کرد

با توجه به اهمیت ادبیات کودکان و تاثیر فراوان این حوزه بر ادبیات؛ یکی از عواملی که می توان آن را در رونق گرفتن ادبیات کردی مطرح کرد همین حوزه ی ادبیات کودکان است، اگرچه فعالیت در این زمینه انجام می گیرد و کتابهایی هم به چاپ می رسند اما به واقع از نظر ادبی و ارزش محتوایی در مقابل با ادبیات حال حاضر کودکان در دنیا فرسخها فاصله وجود دارد

کد خبر: 18894


نظر:

  1. باعرض سلام از طرف خودم و خانواده میکائیلی کمال تشکر را از شارنیوز دارم که مراسم رونمایی کتاب زیلانه را پوشش خبری دادند همچنین از تمامی کسانی که در مراسم رونمایی حضور یافتند نهایت تشکر را دارم . همچنین از انجمن ادبی مولوی و استاد فهیمی واستاد شه مال و بانوی فرهیخته بانو فاطمه حجازی و نشر گوتار و اداره ارشاد و تمامی عزیزان شورای شهرسقز و شرکت مژده و کرد مدیا و کرد پرس وساکا پرس وچراوان وسقز آوا مجله کانی و… نهایت تشکر وقدردانی را دارم .