شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 10th می 2016
11:13 ب.ظ

به بهانه خرید تخم بلدرچین در یکی از فروشگاههای مواد غذای سقز

نویسنده ی مقاله
بهنام نیک سرشت

همانطور که مستحضر هستید مواد خوراکی موجود در فروشگاهها باید از نظر بهداشتی کاملا کنترل گردند و اداره بهداشت و درمان شهرستان از این لحاظ تعهد عدم بیماریزایی کلیه مواد خوراکی را تضمین نمایند هر شهروند ارگانهای بهداشتی را چون پایگاهی همیشه مسلح و آگاه به هر نوع قوانین بهداشتی و بشر دوستی میدانند، در واقع بهداشت پادزهر یا نوشدارویی جهت دفع و درمان و‌ پیشگیری هر نوع عوامل بیماریزایی میحط زیست بشر باید دانست، بهداشت و تندرستی به مثابه مغز انسان عمل میکند مغز که فرمانده فرمانهای حساس بدن است و پایگاهی عملیاتی علیه میکروبهای بیماریزایی را تشکیل داده است در صورت هر نوع اختلال دستوری، عملکرد سیستماتیک بدن به هم میخورد و سلامتی انسان در خطر و تهدید بیماری و حتی مرگ قرار میگیرد پایگاه امنیتی امور بهداشت و درمان هر شهر هم در صورت ناکارآمدی و اختلال و سهل انگاری در عملیات خود میتوانند سلامت یک شهر را در تهدید خطر جدی انواع‌ بیماریها قرار دهند، متأسفانه شایان ذکر است که اداره بهداشت و درمان شهرستان سقز و ناظرین و تعزیرات و‌ اداره اصناف ذی ربط در این امر حیاتی ضعیف و بی ملاحظه عمل میکنند، از اهم وظایف بهداشت ،کنترل سالم بودن کلیه مواد خوراکی موجود در فروشگاهها و مغازه های داخل شهر می باشد و در صورت تخطی هر نوع فروشنده برابر قوانین بهداشتی برخورد جدی و عاجلی را به عمل آورد چرا که سلامت یک شهر با نظارت اداره بهداشت تأمین میگردد.belderchin

مواد غذایی چون مواد لبنی و پروتئینی (‌شیر، ماست، کره، کشک، گوشت قرمز و سفید، تخم مرغ که تاریخ انقضای آنها به اتمام میرسد) فروشندگان با نظارت بهداشت باید ملزم به معدوم کردن آنها باشند ‌ خطرناک ترین بیماریها از طریق حیوانات و پرندگان قابل انتقال به انسان هستند، بیماریهای خطرناک مشترک بین انسان و حیوان بارها از طریق رسانه ها و گاها“ مستقیما از طریق اداره بهداشت به اطلاع شهروندان می رسد، عرضه گوشت قرمز دامها معمولا با نظارت بهداشت در کشتارگاهها با نظارت و مهر و تایید دامپزشکان به قصابیها توزیع میگردد که اگر نظارت جدی به عمل آید بدون شک گوشت مصرفی مبری از هر نوع بیماری باید ملحوظ باشد، واین در حالی است گاها“ در جمعه بازار سقز مشاهده شده است، دامهایی جهت ذبح و بدون هیچ نوع نظارت و مجوز بهداشتی به این محل آورده میشود و مسلما“ این نوع دامها نمیتوانند از نظر بیماری سالم باشند در غیر اینصورت هیچ چوبدار و دامداری حاضر نیست دام سالم خود را به این صورت ذبحی با قیمت زیر بازار به فروش برساند، انواع بیماریهای مزمن و‌حتی سرطان‌ از این نوع دامهای آلوده و بیمار به انسان منتقل میشود، این وظیفه حیاتی پرسنل بهداشت و درمان است که ضمن آگاهسازی مردم به خطر شیوع‌ هر نوع بیماری قابل انتقال به انسان، با همکاری نیروهای انتظامی به‌ چنین ذبحی شدیدا برخورد نمایند.

مواد غذایی فروشگاهها هم در صورت عدم نظارت بهداشت خطرآفرینند، اقلام غذایی چون تخم مرغ از نظر غنی بودن آمینو اسیدها و ویتامینها ارزش غذایی بالایی دارند که اگر تاریخ تولید و انقضای آنها بر اساس نظارت بهداشتی باشد ساده ترین و در عین حال سرشار از مواد غذایی است. چند روز پیش به بهانه خرید تخم بلدرچین به یکی از مغازهای سطح مرکزی شهر مراجعه کردم و با اعتماد کامل بدون‌ اینکه تخم مرغها را نگاه کنم نایلکس را برداشتم و داخل ماشینم شدم، بوی پرتعفنی را احساس میکردم تمام فضای ماشین بوی نامطبوعی را فرا گرفته بود، اصلا فکر نمیکردم چنین بویی ناشی از محتوی نایلکس باشد وقتی به منزل رسیدم اعضای خانواده هم‌ بو‌ی تعفن را احساس کردند، نایلکس را که باز کردم و چند شانه تخم بلدرچین را که درآوردم تعفن چند برابر شد، تک تک‌ تخم را بررسی کردم همزمان با بررسی تعفن و بوی گندیده( مانند بوی سولفید هیدروژن) در مشام سر میکشید همه آنها از نظر شکستگی سالم بودند محض کنجکاوی چند عدد از آنها را شکستم‌ به محض شکستن کرمهای لارو مانندی از دیواره پوسته به بالا هجوم آوردند و تقریبا به جای تخم ، تخم کرمهای سفید رنگ بالا میامد تعدادشان آنقدر زیاد شد که مجال شمارش نبود انگار به شدت تکثیر میکردند تنها کاری که برای اثبات چنین وضعی‌‌ انجام دادم گرفتن چند عکس از نمونه بود.

باز هم‌ باید اذعان نمود که بازدید و کنترل و عملکرد اداره بهداشت و درمام شهرستان سقز به صورت نمادی و سهل انگاری صورت میگیرد، با تأمل بر موضوع تخم بلدرچین گندیده و فاسد و کرم آلود جهت تغذیه یک کودک ۱ ساله زمینه ابتلا به انواع بیماریهای عفونی و باکتریایی فراهم میگردد آنهم در شهری که صرفا تصور میشود که نظارت بهداشتی حاکم است، حال سؤال اینجاست تکلیف تخم بلدرچینهای فاسد فروخته شده چیست؟! محصولی که خریدار با اعتماد کامل(بهداشتی) خریداری نموده بدون‌هیچ تأملی به صورت آب پز یا صورتهای دیگر پخت مورد استفاده قرار میگیرد، بیمار شدن کودک بی چاره را چه کسی به عهده میگیرد؟! شکی نیست زمینه انواع بیماریهای خطرناک و ناعلاج ناشی از همین خوراکیهای فاسد و بدون نظارت است!!

مطلبی که حائز اهمیت است تاریخ تولید (۹۵/۲/۴) و انقضای تخم بلدرچین( ۴۵ روز پس از تولید)  قید شده بود، فاسد شدن آن میتواند دلایل زیر باشد: به احتمال زیاد تاریخ تولید و انقضای چنین اقلامی را دستکاری مینمایند تا اجناس کهنه و‌ مانده به فروش برسد، یا در نحوه نگهداری آنها کوتاهی شده و‌ در معرض گرما یا هر عامل دیگری فاسد و گندیده شده است.

در فروشگاهها معمولا تخم هایی را خریداری میکنند  که در یخچال نگهداری شده اند، پوسته تخم مرغ یا تخم بلدرچین برای تبادل گازها متخلخل است این موضوع نشان میدهد که باید تخم ها را به گونه ای نگهداری کرد که از تجمع رطوبت روی سطح پوسته جلوگیری شود تا از باکتریهای بیماریزا از این طریق به درون تخم ها راه پیدا نکنند، تنها از تخمهای سالم، نشکسته و تمیز( عاری از مواد مدفوعی) استفاده شود.

نکاتی بسیار ضروری در مورد تخم مرغها و تخم بلدرچین:

۱. در هنگام نگهداری چه در فروشگاه و چه در منزل تخمها باید قسمت پهن آن (قسمت هواکش) رو به بالا باشد تا زرده و سفیده مخلوط نشوند.

۲. داشتن فضای خالی بیشتر قسمت پهن تخمها نشانه که کهنه بودن یا فاسد شدن تخم ها ست( در حالت آب پز قابل مشهود است)

۳. برای نگهداری تخمها در یخچال باید از ظروف سربسته استفاده شود در صورت روباز بودن باعث آلودگی دیگر مواد غذایی میشوند.

۴. به هیچ عنوان تخمها را با آب نشویید چرا که منافذ روی تخمها باز شده و کوتیکول که محافظ تخمهاست از بین می رود و امکان نفوذ میکرو ارگانیسمها فراهم میشود. ۵.به محض گرم شدن هوا حتما باید تخمها را در یخچال نگهداری کرد.

۶. از شکستن، سالم و تمیز بودن تخمها و عاری از فضولات اطمینان حاصل نمایید.

چنین به نظر می رسد که نوع عملکرد بیشتر ادارات درسطح شهر همچون شهرداری کنونی و اصناف و شبکه بهداشت و درمان و‌ حتی ناظرین و‌ تعزیرات به نوعی بیماری اپیدمیک یا همه گیر مبدل شده است و تنها راه چاره مطالعه یک منبع جامع اپیدمیولوژی و به دنبال آن چاره اندیشی و یا تودیع برخی نیروهای دستگاههای مختلف با نیروهای کارآمد و دلسوز و مردمی از سوی مسئولین مافوق می باشد.

در پایان به عنوان یک شهروند بر خود لازم دانستم که شهروندان گرامی موارد مذکور فوق را جدی گرفته و در هنگام خرید به ویژه مواد خوراکی تأمل و صبر و حوصله بیشتری را به کار ببرند تا از سلامت جسمی و روحی بهتری برخوردار باشند،بار دیگر متذکر میگردم که قوانین حاکم بر امور شهری در بیشتر جوانب باز هم بیش از پیش ضعیف و روال رو به افولی را سیر میکند تا جاییکه حتی نمیتوانیم به مسئولین ذیربط بهداشت‌ و ناظرین و تعزیرات که مسئولیت حساس سلامت شهروندان را بر دوش دارند باور کرد، به راستی که خود ما هستیم با رخنه و نقد بر تمام‌ دستگاهها نفوذ کرده تا مسئولین ادارات را بر وضع موجود آگاه و بیدار ساخته و‌ نسبت به وظایف خویش انسان دوستانه و متعهد و منسجم عمل کنند.

زگفتن تا عمل کردن راهی دراز است عمل کردن زگفتن بی نیاز است

کد خبر: 19033


۴ دیدگاه

 • کمال
  کمال: 5-13-2016 . 12:59 ب.ظ :

  عالی بود اما برای اولین باره می شنوم سرطان مسری هم می تواند باشد و البته در تایید نوشته جنابعالی بنده یک بسته قارچ در تاریخ ۳۱فروردین از یکی از فروشگاهای بزرگ سطح شهر که معروف هم هست خریدم و تاریخ تولید ان در کمال ناباوری سوم اردیبهشت خورده بود!!!!!!!!!!!!به فروشنده نشان دادم البته ایشان هم تعجب کردند اما فرمودند تاریخ اشتباه خورده واقعا جای بسی تاسف است که ماموران محترم بهداشت با این گونه موارد برخورد نمی کنند یا شاید هم می بینند و…..

  پاسخ دهید

  • تاهیر
   تاهیر: 5-14-2016 . 6:55 ب.ظ :

   سپاس بۆ تۆ کاک بێهنام لەبەر هەست بە بەرپرسایەتی کردن و بەشوێندا چوونی شێلگیرانەت. بەڕاستی بەرپرسانی شار ئەبێ بڕێک بە خۆیاندا بچنەوە و ئاگاداری ئەرکی سەرشانی خۆیان بن. ئەم بابەتە وا ئێوە باستان کرد ئەگەر وڵاتانێکی تر بیبینن و بیخوێننەو ئابڕووی هەموو ئیددعاکانمان ئەچێت. یانی خواردەمەنی خەڵکی شارێکی کۆنەکاتی وەکوو سەقز ئاوەهایە؟ چاوەدێری بەرپرسانی شار ئالەم ئاستەدا کەم تەرخەمانە و لەهەمووشتێک گەڕێیە؟

   دیسان سپاس

   پاسخ دهید

   • پژمان
    پژمان: 5-16-2016 . 8:00 ب.ظ :

    واقعا عالی بود.. ولی جای بسی تاسف است که ماموران محترم بهداشت هیچ توجهی به نکاتی که فرمودید ندارن و ساده ازش میگذرن یا شاید هم همه جوره میبینندو…..

    پاسخ دهید

    • وريا
     وريا: 5-17-2016 . 12:35 ب.ظ :

     بسیار عالی بود
     از حسن نظر شما و احساس مسئولیت تان نسبت به جامعه سپاسگزارم
     ای کاش مسئولین نهادهای ذی ربط نیز کمی احساس مسئولیت داشته باشند

     پاسخ دهید