شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۶/۰۲/۱۴۰۱
یکشنبه، 15th می 2016
7:30 ق.ظ

آغاز مرمت مسجد شیخ مظهر و مساجد روستاهای ‘تُرجان’ و’ تمبربیگ’

 مرمت و بازسازی سه بنای تاریخی مربوط به دوره های افشاریه و زندیه در سقز به زودی توسط یداله بی نیاز از مرمت گران نامی سنندج آغاز خواهد شد.

به گزارش ایرنا، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سقز روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران با اعلام این مطلب گفت: مسجد روستاهای ‘تُرجان’ در بخش مرکزی،’ تمبربیگ’ در بخش امام و ‘شیخ مظهر’ در داخل شهر سه بنای تاریخی هستند که کار بازسازی آنها در سال جاری انجام خواهد شد.

حمید گلالی پور افزود: برای بازسازی این سه اثر که همراه ۱۴۷ اثر دیگر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند یک میلیارد و ۱۳۷ میلیون ریال اعتبار از محل تملک دارایی های سرمایه ای در نظر گرفته شده است.

وی اضافه کرد: اعتبار سال گذشته این اداره از محل تملک دارایی سه میلیارد و ۳۷۰ میلیون ریال بود که دو میلیارد ریال آن برای تپه باستانی ‘زیویه ‘در نظر گرفته شده است.

او با عنوان اینکه زمان در نظر گرفته شده برای بازسازی این سه اثر حدود سه ماه است از در نظر گرفتن اعتبار برای این سه اثر و تپه باستانی زیویه توسط فرماندار سقز تشکر کرد.

گلالی پور با یادآوری اینکه، سقز دارای ۳۵۰ اثر تاریخی، طبیعی و معنوی است اظهار کرد: آثار شهرستان سقز هر ساله میزبان گردشگران زیادی از خارج و داخل کشور است و نقش بازسازی آثار تاریخی در جذب گردشگر بسیار با اهمیت است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سقز همچنین با بیان اینکه توسعه و ساخت هتل و مهمانپذیر در سقز توسط بخش خصوصی در حال انجام است بیان کرد: ظرفیت پذیرش اسکان مسافر در این شهرستان چهار هزار نفر در شبانه روز است .

کد خبر: 19093