شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 17th می 2016
1:24 ق.ظ

کولبری شغل نیست

نویسنده ی مقاله
دکتر پیمان عزتی
 

در طول چندماه گذشته شاهد بوده ایم در ثنای باز شدن مرزها و آغاز به کار کولبران شریف و زحمت کش اکثر مسئولین نکته ها و ظرافت ها گفته اند. از ایجاد درآمد برای آن قشر زحمت کش تا افزایش درآمدهای دولت در مزایای کولبری نکات فراوانی ذکر نمودند.

بنا به گفته یکی از پژوهشگران جامعه شناسی ریشه و عامل اصلی کولبری به نارسایی های اقتصادی و دشواری های امر اشتغال باز می گردد و به تعبیری می توان گفت هر آنچه توسعه نیافتگی و فقدان امکانات و ضعف های زیرساختی تشدید شود به همان میزان گرایش به مشاغل غیر قانونی و کاذب همچون کولبری افزایش می یابد. موضوع این بحث خود کولبری است نه رونق اقتصادی بازارچه های مرزی و به اصطلاح توسعه تجارت چمدانی.

کولبری شغل نیست و درآمد آن هم نه برای شخص و نه برای دولت درآمد پایدار نیست. پس نمی توان با بازگشایی معابر کولبری آمار اشتغال را بهبود دهیم و چشم بر روی حقیقت عقب ماندگی و توسعه معیشت شهرهای مرزی با استفاده از معابر کولبری ببندیم و منتظر توسعه پایدار استان های مرزی باشیم.

کما اینکه قشر کولبران با کار بسیار سخت و دچار شدن به ضایعات و آسیب های بدنی که کمترین آن دیسک کمر و گردن و آرتروز می باشد و از آنجاکه قطع به یقین اکثراً بیمه هم ندارند در آینده ای نچندان دور هزینه های سلامت را در همان منطقه افزایش داده و آن درآمد اندک حاصل شده برای دولت را با هزینه گزاف درمان از بین می برند. کما اینکه کولبری می تواند ریسک ورود عنصر متخاصم و بیگانه را از این راه به داخل کشور افزایش دهد و امنیت پایدار استان های مرزی را به خطر اندازد.

از یک زاویه دگیر هم بخواهیم به قضیه نگاه بکنیم کولبری شغل نیست، در دوره ای که تکنولوژی به کمک انسان آمده است و کارهای عجیب و خارق العاده را امروزه ماشین انجام می دهد. دیدن صحنه حمل و نقل بار از کشور مصیبت زده عراق به داخل کشور بوسیله ها صدها انسان باربر زیبنده کشوری که در تمامی زمینه ها در حال رشد و بالندگی و شکوفایی است نمی باشد.

اما شاید در حال حاضر چاره ای نیست، وقتی بنا به آمار حدود ۱۱ هزار خانوار از طریق کولبری ارتزاق می کنند و سرمایه گذاری ها برای ایجاد اشتغال و رونق سرمایه گذاری به کندی صورت می گیرد. وقتی اکثر مردم ایران برای خرید اجناس ارزانتر با به خطر انداختن جان و مال و سفر در جاده های بی کیفیت کردستان به بازارهای مرزی هجوم می آورند. ظاهر امر خرید مناسب، توسعه گردشگری و گردش مالی است اما هم به عقب افتاده شدن سرمایه گذاری طرح های صنعتی، معدن،کشاورزی و اشتغال زا کمک شده است و هم به تولیدکنندگان داخلی کالا آسیب وارد می شود و هم با جامعه آماری افرادی به نام کولبر مواجه می شویم که سریعاً فرسوده شده و هزینه های تامین اجتماعی گزافی بر دوش دولت تحمیل می کنند.

برای توسعه پایدار و درآمد امن طبق گفته های تکراری بهتر است اشتغال از طریق سرمایه گذاری های با مطالعه انجام گیرد. صنعت و معدن پا بگیرد و کشاورزی علمی-صنعتی در منطقه رونق یابد. مرز نشینان غیور برای محافظت از مرزها باید تکریم شوند و دغدغه های معیشتی آنها به طریق صحیح و همیشگی درمان شود.

کد خبر: 19154