شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۷/۰۵/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 17th می 2016
7:14 ب.ظ

برگزاری دومین نشست زیویه شناسی در دانشگاه پیام نور سقز

دومین نشست از سلسله نشست های زیویه شناسی روز دوشنبه ٢٧ اردیبهشت با همکاری پایگاه پژوهشی زیویه و کرفتو در دانشگاه پیام نور سقز برگزار شد.

در ابتدای این نشست دکتر علیرضا شریفی رئیس دانشگاه پیام نور سقز ضمن تشکر از زحمات و تلاش های پایگاه پژوهشی زیویه و کرفتو، به ویژه مهندس هژبری مسئول این پایگاه برای حفظ و شناساندن آثار تاریخی و باستانی اظهار داشت” امیدوارم که دانشگاه بتواند در کنار رسالت اصلی اش که آموزش است در بحث پژوهشی و شناساندن فرهنگ، آداب و رسوم منطقه و حتی مشکلات و معضلات آن گام های مفیدی بردارد”.

در ادامه دکتر محمدصالح امین پور معاونت آموزشی و پژوهشی دانشگاه پیام نور سقز ضمن مهم خواندن این نشست های علمی گفت” علاقمندی به فرهنگ و تاریخ گذشته هر کشور و شهری جزو مباحث اولویت دار است و همه به گذشته خودشان افتخار می کنند و آنچه که مشخص است ما هم در مباحث  تاریخی باستانی که در حدود ٣٠٠٠ سال سابقه دارد زیویه را در نزدیکی خودمان داریم که این جای تقدیر است”.

photo_2016-05-18_00-16-04

وی افزود” اگرچه وضع موجود و حال حاضر زیویه با آن چه که مدنظر و ایده آل ماست بسیار متفاوت است، در هر حال جزو افتخارات ماست اما واقعیت این است که شناسایی این مبحث افتخارآمیز چه در گذشته و امروز به صورت کامل انجام نشده است و هدف از این نشست ها برای شناسایی کامل این وضعیت می باشد” .

در ادامه این نشست مباحث علمی و تخصصی پیرامون زیویه توسط سخنرانان دعوت شده ارائه گردید.

اولین سخنران دکتر محمدرضا قدری بود. وی دارای دکترای ژئومورفولوژی است و به مدت هشت ماه در سال ٨٧ در زیویه به صورت عملی کار کرده است. دکتر قدری همچنان مشاور غارشناسی کل کشور می باشد و موضوع سخنرانی وی حول محور “نقش کاوش های باستان شناسی در تغییر تپه زیویه” بود که مباحث علمی و پژوهشی خود را به همراه تجارب عملی کار در زیویه ارائه داد.

 دومین سخنران این نشست دکتر سالار صالحیه بود. وی دکترای باستان شناسی دارد و در مناطق مختلف کشور از جمله آذربایجان، لرستان، سرپل ذهاب، زیویه و کانی زیرین به صورت عملی کار کرده است و همچنان صاحب مقالات علمی در این زمینه می باشد و کتابی را تحت عنوان ” درک عمومی هنر” تألیف کرده است.

سخنرانی دکتر صالحیه با موضوع  ” زیویه در بافت منطقه ای آن ” ارائه گردید.

کد خبر: 19180


یک دیدگاه

  • ریبوار: 5-21-2016 . 11:21 ق.ظ :

    شهر سقز یکی از تاریخی ترین شهر های غرب کشور است که هر محو طه ای از ان می تواند یک نقطه ی باستانی به حساب اید.که اما متاسفانه به دلیل بی توجه ی های مسئولین سطح بالا وهمچنین عدم تعلق گرفتن بودجه برای حفظ وباسازیو همچنین حفاری های باستان شناسی ، اثار تاریخی سبب شده است که راه برای تعدادی افراد سود جو وبی انصاف برای حفاری های غیر مجاز باز شود که علاوه بر ضربه به به تاریخ منطقه سبب ضربه به هویت اینده گان نیز شده است.

    پاسخ دهید