شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۰/۰۵/۱۴۰۱
چهارشنبه، 18th می 2016
9:11 ق.ظ
از سوی کسبه و اهل محل صورت گرفت

اعتراض به پروژه احداث روگذر بلوار کردستان

از آغاز عملیات احداث پل روگذر بلوار کردستان (مقابل ترمینال بوکان) مدتی می گذرد و شرکت پاسارگاد که پیش از این مجتمع تجاری آزادی را زیر ” به ر گاراج” ساخته بود پیمانکار این پروژه است. اما کسبه و ساکنان محل پروژه انتقاداتی به وضعیت انجام و حاصل کار دارند که مجموعه این انتقادات طی نامه در ۴ بند به شهرداری ارسال شد که ظاهرا درخواست های آنها از سوی شهرداری بی پاسخ مانده و براساس گفته یکی از ساکنان محل، رئیس شورای شهر نیز جوابی برای این انتقادات نداشته است. اما معترضان به این پروژه چه می گویند؟

نامه اعتراضی آنها به شهرداری را در ادامه بخوانید.

شهردار محترم شهرستان سقز

اینجانبان (امضا کنندگان ذیل) ساکنان بلوار کردستان، محدوده‌ی پل روگذر احداثی، مطالبی را در مورد اجرای این پل به استحضار عالی می‌رسانند:

۱ ـ ابتدا برای اجرای پروژه‌ا‌ی با این حجم، انتظار اهالی این بود که کار کارشناسی دقیقی روی این مسئله صورت بگیرد و اساساً در این مسیر نیازی به چنین پلی وجود نداشت. تنها مشکل ترافیکی این منطقه که اصلاً به چشم هم نمی‌آمد و مشکلی برای هیچ‌کس فراهم نمی‌آورد فقط سه‌راهی محل اتصال به بلوار شهید رجایی بود که آن هم با نصب یک عدد چراغ قرمز به راحتی مشکل نداشته‌ی احتمالی حل می‌شد و یا حتی در صورت نیاز به چنین طرحی، با ایجاد زیرگذری با هزینه‌ای بسیار کمتر طرح به انجام می‌رسید و با توجه به اختلاف سطح آن با بلوار شهیدرجایی نیز جهت آبرفت مشکلی به  وجود نمی‌آمد.

۲ ـ حداقل انتظار اهالی قرار گرفته در محدوده‌ی چنین طرحی که طولی بالغ بر ۴۵۰ متر از بلوار را شامل می‌شود و این محدوده از نظر شهرسازی آن شهرداری جزو مناطق با بالاترین ضرایب (یعنی گران‌قیمت‌ترین منطقه‌ی سقز) از نظر تجاری می‌باشد، این بود که مسئولین شهری ابتدا با ساکنان مطرح و از انتظارات و یا اعتراض‌های آنان خبردار می‌شدند و نهایتاً آن‌ها را در مورد اشرافیت پلی با ارتفاع ۵/۸ متر بر زندگی خصوصی و کاری‌شان آگاه و رضایت آن‌ها را جلب می‌کردند.

۳ ـ اهالی محل با توجه به بی‌اطلاعی از نحوه‌ی اجرای طرح و در ابتدا جهت همکاری با شهرداری و عدم ایجاد مانع در راه برنامه‌های شهرداری هیچ‌گونه ممانعتی به عمل نیاوردند، لیکن پس از شروع به کارِ بدون هماهنگی آن شهرداری با اهالی، ساکنان متوجه شدند که این پل به بدترین شکل ممکن در حال اجرا می‌باشد و فقط قسمت کمی از پل به صورت ستون اجرا می‌شود و بقیه با دیواری به ارتفاع ۵/۸ متر و طول زیاد انجام می‌شود که عملاً دو طرف پل در دو طرف بلوار را از رونق انداخته و این کار باعث تضییع شدید حقوق این افراد گردیده به طوری که بالکل ارزش اقتصادی، تجاری و مسکونی زمین‌ها و ساختمان‌های اطراف طرح را به دنبال داشته و ساکنان به این شیوه اجرا به شدت اعتراض داشته و حداقل، خواستار تغییر در نحوه‌ی اجرا و طراحی پل بوده و از ایجاد دیواری با این ارتفاع در جلوی منازل و مغازه‌ها و زمین خود جلوگیری خواهند نمود. لذا پیشنهاد می‌گردد که نسبت به تغییر طرح و اضافه نمودن ستون‌های دیگر با ارتفاع‌های کمتر در شیب‌بندی، از ارتفاع دیوار آن کاسته شود.

۴ ـ با توجه به قرارگیری دو مدرسه ابتدایی در جنب طرح، و  عدم گذرگاه مناسب و محل عبور جهت دانش‌آموزان مشکلات عدیده‌ای را در دسترسی به مدارس مذکور ایجاد می‌نماید و باعث ایجاد ناامنی زیادی برای بچه‌ها و خانواده‌ها می‌گردد.

در پایان امیدواریم آن شهردار محترم با تمهید جلسه‌ای فوری و بدون فوت وقت (قبل از دیوار کشی) با نمایندگان اهالی، این خواسته‌ی حداقلی را به انجام رسانده و نظر مساعد اهالی را جلب نمایند تا خدای‌نخواسته اهالی مجبور به پیگیری قضیه از طریق قضایی نشده و مطالبه‌ی تخریب پل یا پرداخت خسارات وارده‌ی شدید به این منطقه را خواستار نشوند.

با تقدیم ا حترام و آرزوی سلامتی

کد خبر: 19185


۱۰ دیدگاه

 • a.m
  a.m: 5-18-2016 . 9:35 ب.ظ :

  با سلام
  خدمت مخاطبین احتراما درخصوص موضوع ذکر شده به عرض میرساند .اینجانب را خصوص طرح قبلی شرکت پارسا گارد برای بازار زیر گذر میدان آزادی ما مغازه داران واقع در اطراف میدان به طرح قبلی اعتراض کردیم تا حدود دوسال . هیچ کسب و کار در حین اجرای آن طرح راکد شد متحمل ضرر و زبان زیادی شدیم در آن زمان اعتراض نمودیم هیچ جوابی نگرفتیم و حتی درآن زمان قول دادن که از مالیات آن سال معاف خواهیم شد . الان که برگهای مالیاتی اومده هیچ معافیتی در کار نبود و نسبت به سالهای گذشته رشد ۴۰ تا ۵۰ درصدی مواجه شدیم هیچکس جوابگو نیست .همش وعده الکی میدن به نظر من اهالی و مغازه دارن کنار اون طرح منتظر نشن بدن شکایت کنم بهتره قانون حتما کاری برای موضوع میکنه .

  پاسخ دهید

  • a.m
   a.m: 5-18-2016 . 9:45 ب.ظ :

   اصلاحیه ..( برن شکایت بکنند بهتر )

   پاسخ دهید

   • محمد
    محمد: 5-19-2016 . 10:24 ق.ظ :

    متاسفانه ، به قول معروف ،آب از سرچشمه گل آلود میشود.وقتی که منافع مردمی در هیچ جایی اولویت داده نمیشود ،،، این یکی نیز روش.
    هر بچه محصلی به راحتی درک میکند که اجرای کارها و پروژه هاو طرحهای بزرگ از سوی مسئولین همیشه بصورت آزمایش و خطا صورت پذیرفته است و دلیل آنهم به این دلیل است که سرنوشت و عواقب آن برای مسئولین هیچگونه بازخواست و پاسخ دهی بدنبال نخواهد داشت.به همین واضحی و سادگی…
    اگر بودجه و هزینه ی چنین طرحی را مصروف احداث کمربندی میکردند ، بهتر نبود ؟اگر روزی کمربندی ساخته شود و بارترافیکی بلوار کردستان تقلیل یافت به احتمال قریب به اتفاق ، مسئولی از راه خواهد رسید و کل طرح را با پل احداثی آقایون را به استهزاء پنداشته و اقدام به تخریب و یا تغییر با صرف هزینه ی سرسام آور خواهد نمود .و این جریان و تسلسل از قدیم الایام جریان داشته و همچنان ادامه خواهد یافت.

    پاسخ دهید

    • وريا
     وريا: 5-21-2016 . 1:00 ب.ظ :

     با سلام
     شاید در شهرداری سقز با این همه کارمند و کارشناس و شورای شهر خیلی محترم کسی پیدا نشود یا نتواند پاسخی درخور به افاضات فوق بدهد ولی هر کسی می تواند درک کند که خواسته اهالی خارج از عرف است.
     اینکه با کدام معیار میزان ترافیکی که به چشم هم نیامده را اندازه گرفته اند و آن را مهم ندانسته اند خود جای بحث است ولی ذکر این نکته هم ضروری است که شاید اهالی از احداث پل بر روی رودخانه سقز که در آینده به این روگذر ختم می شود خبر ندارند.
     از طرف دیگر احداث هر پروژه ای و ایجاد هر تغییراتی عده ای را منتفع و عده ای را متضرر می کند. در کدام قابوس آمده که ابتدا با اهالی محل مشورت کنند و بعد شروع به کار کنند آن هم در کشوری که خدا می داند تا چه اندازه از هر مشورتی سوء استفاده می نماییم.
     نظیر پروژه حاضر اجرای زیر گذر چهارراه آزادگان بود که در زمان احداث آن بسیاری از مغازه داران ضرر کردند ولی با شرافت کامل مصالح شهر و مردم را بر خود ترجیح دادند و دم نزدند.
     در رابطه با حریم خصوصی هم مورد را مقایسه کنید با منازلی که در اطراف پل هوایی ساخته شده است.
     در پایان تنها به عنوان یک شهروند که هیچ گونه ارتباطی با شهرداری، پیمانکار و غیره ندارم آرزومندم روزی فرا رسد که با اندیشه های پوپولیستی سعی نکنیم زمین و زمان را وام دار و بدهکار افکار همیشه حق به جانب خود نماییم و با اعتماد به خیرخواهی حداقل عده ای از مسئولین اجرای هر پروزه را تنها حرکتی در جهت آسایش مردم و همشهریان خود قلمداد کنیم.

     پاسخ دهید

     • ئەرسەلان
      ئەرسەلان: 5-24-2016 . 8:32 ب.ظ :

      دقیقا همینطور است …
      بنده هم کاملا با نظر شما موافقم …
      ضمن اینکه با توجه به عرض پیاده رو در این بخش از بلوار کردستان به هیچ وجه مشکلاتی نظیر چهارراه آزادگان ( از جمله عدم وجود فضای پارک ماشین ) برای این پروژه قابل تصور نیست .

      پاسخ دهید

     • سقز
      سقز: 5-22-2016 . 4:26 ب.ظ :

      این که دلیل نمیشه تا شهرداری از اجرای این پروژه بزرگ ، مهم و زیبا خودداری کنه. دلیلی هم نداره که شهرداری واسه هر پروژه بره با مردم اون اهالی صحبت کنه و اجازه بگیره. تو شهرهای بزرگ سالی۵ ۶ تا پل میسازن از کسی هم اجازه نمیگیرن.
      بعدشم ، این دلایل اصلا و ابدا منطقی نیست.

      پاسخ دهید

      • در جواب کاک وریا
       در جواب کاک وریا: 5-23-2016 . 4:29 ب.ظ :

       کاک وریا: اولاً حضرتعالی لطفاً منافع و ماحصل درست نمودن چنین پلی را کجا می‌دانید، بیان بفرمایید. ۲ ـ در کلان‌شهری مثل تهران برای ساخت دیواری حایل جهت کاستن سر و صدای ماشین‌ها و ایجاد مزاحمت کمتر برای اهالی، به کلیه‌ی اهالی قرار گرفته در دو طرف طرح خسارت پرداخت کرده‌اند. ۳ ـ تا حالا چون برای هیچ طرحی مردم که منتفع یا متضرر اصلی طرح می‌باشند مورد مشورت قرار نگرفته‌اند این است که به صورت نهادینه برای شما و دیگران درآمده که نباید در این گونه طرح‌ها طرف مشورت قرار بگیرید. ۴ ـ در پل هوایی، پل از قدیم‌الایام پل بوده و بعداً مردم در کنار آن به ساخت و ساز مشغول شده‌اند و ضمناً اگر آن‌جا پل نبود به نظر جنابعالی چگونه مردم را به آن طرف هدایت می‌کردید، ولی در این پل اگر وجود نداشت، هم‌چنان که تا حالا که وجود نداشت مشکلی برای هدایت و گذر مردم نبوده. ۵ ـ به نظر جنابعالی وقتی ساکنانی که بالغ بر چهل سال یا بیشتر در این منطقه ساکن بوده و از صبح تا شب در محل کسب و کار خود مشرف بر بلوار هستند تاکنون تصادفی را ناشی از سرعت یا ترافیک در این منطقه ندیده‌اند و حتی راه‌بندانی یا گرهی ترافیکی در این منطقه نبوده، دلیلی بر عدم وجود کارشناسی در این طرح می‌باشد. در ضمن اگر می‌خواهید بیشتر بدانید سری به راهنمایی و رانندگی بزنید و بپرسید تا حالا چند تصادف یا گره در این محل اتفاق افتاده و نیاز به حضور مأمورین شما داشته است.
       دوست گرامی شما که سنگ به سینه می‌زنید چرا از ایجاد خیابانی جدید در مرکز شهر یا تعریض خیابان‌های مرکز شهر که شب و روز معضل اساسی تردد است حمایت نکرده و خواستار نیستید؟
       ۶ ـ دوست گرامی شما حداقل از نظر معماری شهری مقداری مطالعه نمایید ببینید در کدام شهر پلی با این طول توسط دیوار از بالاترین نقطه‌ی پل به نقطه‌ی صفر رسیده است؟
       ۷ ـ وقتی مسئولین در مقابل این خواسته‌ی منطقی اهالی قرار گرفتند من‌باب روشنگری حضرتعالی شیب پل را از ۴% به ۸% رساندند تا طول دیوار بدریخت کمتر شود ولی جهت اضافه نمودن ستون‌های دیگر مقاومت کردند صرفاً به این دلیل که شرکت مجری حاضر به اضافه شدن هزینه‌ها ندارد.
       ۸ ـ و در آخر جالب است بدانید که بسیاری از مسئولین و از جمله تعدادی از اعضای شورای شهر و … مخالف این طرح بوده و هستند و اگر قانع نشدید می‌توانید با بنده تماس بگیرید عرض نمایم.
       در آخر به استناد ضرب المثل معروف «دار ئه‌گه‌ر پوازی له خؤی نه‌بی، ناشکی» برادر عزیز اگر مردم خود برای خود جایگاهی قایل باشند و میان خود مثل شما فکر نکنند که نباید طرف مشورت قرار گیرند مطمئن باشید که این بار مسئولین بی‌مشورت کاری نمی‌کنند.

       پاسخ دهید

       • وريا
        وريا: 5-25-2016 . 11:09 ق.ظ :

        باسلام
        در پاسخ به فرمایشات سرور گرامی‌ای که بدون معرفی نمودن خود و حتی درج نام خواستار برقراری تماس شده اند:
        ۱٫در کلان شهری مانند تهران در صورتی برای احداث پل به اهالی خسارت پرداخت می شود که به حریم عرصه املاک آنان تجاوزی صورت گرفته باشد نه اینکه پل در حریم خیابان مقابل منزل آنان ایجاد شود و الکی به ملت پول پرداخت نمایند. ضمناً مقایسه سقز با تهران خود از هر لحاظ کمی جسورانه است.
        ۲٫سرور گرامی احتمالاً شما از لحاظ اجرایی با مشغله های اجرای پروژه های عمرانی آشنایی ندارید و گرنه چگونه می توان با مثلاً ۵۰۰ نفر یا بیشتر از اهالی محل مشورت نمود و به نتیجه عقلانی هم رسید آن هم بدون تعارف در جامعه ای که همه و همه تنها مصالح و منافع خود را لحاظ می کنیم.
        ۳٫ در رابطه با پل هوایی هم اصلاً من کی اشاره به بد بودن پل نموده ام که شما فرموده اید پس باید چه کرد اتفاقاً وجود پل ضروری و غیر قابل انکار است.
        ۴٫ در رابطه با بند ۵ فرمایشات شما هم یا حضرتعالی هیچ گاه محل را ندیده اید یا ساکنان را زیارت نکرده اید یا اینکه آنان به شما دروغ گفته اند یا راستش را گفته اند و شما فراموش کرده اید و یا و یا و یا … چون بارها تصادفات شدید دقیقاً در محل تقاطع رخ داده و بنده با توجه به اینکه منزل پدرم در آن حوالی می باشد حداقل روزی ۲ بار در آن چهارراه تردد نموده ام و بهتر از شما با مشکلات مربوطه آشنایی دارم، پیشنهاد می کنم شما سری به راهنمایی و رانندگی زده و سعی کنید در آینده بدون مدرک ادعا نفرمایید.
        اینکه شما می فرمایید تصادفی رخ نداده آدم را یاد آمارهای اعلامی رئیس جمهور سابق می اندازد.
        ۵٫ شما بدون اینکه اطلاعی از سطح تحصیلات و جایگاه بنده داشته باشید از من خواسته اید که در مسائل شهرسازی و معماری مطالعه داشته باشم که این قسمت از اوامرتان را بدون پاسخ می گذارم. ولی پیشنهاد می کنم اگر در آینده گذرتان به ارومیه یا تبریز افتاد مقداری به ساختار آن همه پل موجود در آنها دقت فرمایید.
        ۶٫نمی دانم شما مشکل برداشت منفی دارید یا اینکه من خیلی تند انتقاد کرده ام که احساس کرده اید سنگ کسی را به سینه می زنم باید به عرض برسانم بر خلاف حضرتعالی جز آرزوی آسایش مردم و رشد و بهبود اوضاع شهر هیچ گونه دغدغه ی دیگری نداشته و ندارم، امیدوارم که شما نیز چنین باشید.
        ۷٫ شاید شما اطلاعی از دو دستگی موجود در میان اعضای شورای شهر نداشته باشید ولی همگان اذعان دارند که اختلاف آرا در شورا به شدت وجود دارد که البته تا حدی هم طبیعی است.
        ۸٫ در انتها هم متذکر می شوم که ما زمانی رشد خواهیم کرد که بتوانیم از یکدیگر انتقاد کنیم و از هر نقدی نباید به “پواز” تعبیر کرد چرا که عدم نقد آفت اجتماع است، فراموش نکنید که بنده در تمام نوشتار تلویحاً خود را بخشی از اجتماع حاضر قلمداد نموده ام، نه اینکه مانند شما از بالا دیگران را نقد کنم.
        در آخر نکته جالبی را از فرمایشات حضزتعالی دریافت کردم که مداقه در آن خالی از لطف نیست:
        در یک ترکیب حدود ۱۰ نفره از شورای شهر که عمدتاً با سواد، روشنفکر و تا حدودی هم متخصص هستند اتفاق نظر وجود ندارد ولی شما انتظار دارید ۵۰۰ نفر از اهالی محل اجرای طرح که از هر صنف و طبقه ای را در بر می گیرند، مورد مشورت قرار گرفته و اتفاق نظری حاصل آید.
        دست مریزاد به توقعتان

        پاسخ دهید

       • باز هم در جواب کاک وریا
        باز هم در جواب کاک وریا: 5-23-2016 . 4:40 ب.ظ :

        پلی که روی رودخانه بسته شده در آینده مشکل ترافیک این منطقه را با وجود اجرای این پل جدید نسبت به قبل چند برابر می‌کند چون اگر پل روی رودخانه درست شود و مسیر ماشین‌ها به بلوار شهیدرجایی هدایت شود در این تقاطع با وجود باریک شدن معبر بغل پل ترافیک شدید می‌شود در حالی که قبلاً این تقاطع به بلواری با باندی پهن ختم می‌شد و هم‌اکنون به معبری باریک بغل پل.
        ۲ ـ برادر عزیز شما خواسته‌ی منطقی حداقل یکصد نفر قرار گرفته در محل طرح را که بسیار مؤدبانه ابراز شده افاضات می‌نامید حال مردم حرف شما یک نفر را چه بنامند.
        بهتر است من‌بعد مقداری در کلامتان با تأنی صحبت فرمایید که این ادبیات شما در نوشتار رواج پیدا نکند.

        پاسخ دهید

        • وريا
         وريا: 5-25-2016 . 11:25 ق.ظ :

         دوست گرامی ماهیت احداث پل حذف تقاطع و کاهش وقفه است، بسیار واضح است که حتی اگر مسیر هم باریک شود به دلیل حذف تقاطع تردد راحت تر و بدون وقغه صورت خواهد گرفت شاید مقداری بد موضوع را تصور می کنید.
         در تمام نوشتار من یک واژه افاضات به حالت بی ادبانه به کار رفته که ناشی از تعجیل در نوشتن و عدم دقت کافی در انتخاب کلمات است و بدین وسیله از همگان پوزش می طلبم ولی جا دارد شما هم زین پس نوشتار دیگران را مقداری مصفانه تر نقد کنید نه اینکه بدون شناخت افراد را متهم به جانب داری و عدم مطالعه و عدم آگاهی و غیره نمایید.
         امیدوارم شما به فکر ادبیات خود باشید و بگذارید دیگران خود در مورد ادبیات بنده تصمیم بگیرند، ضمناً در مملکتی که ادبیات احمدی نژادی رایج شده دیگر دغدغه ای باقی نمی ماند.
         در انتها به عرض می رسانم که دلیل پاسخگویی من تنها دفاع از نوشتار پیشین خود بوده و اصراری بر تلافی یا “ده مکوت” کردن دیگران ندارم و از خوانندگان محترم هم بابت اطاله کلام پوزش می طلبم.
         با آرزوی عمران و آبادانی هر چه بیشتر شهر و دیارمان

         پاسخ دهید