شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۷/۰۵/۱۴۰۱
یکشنبه، 22nd می 2016
1:15 ب.ظ

بحران مدیریت ” خودکشی ” در شهر

ابراهیم ذبیحی

آسیبهای اجتماعی در همه جوامع بشری کمابیش یافت می شود که شدت و ضعف آن در جوامع مختلف متغیر است . آسیبهای اجتماعی در صورت عدم مدیریت و اتخاذ تدابیر مناسب , شیوع عام پیداکرده و طیف وسیعی از جامعه را در بر خواهد گرفت  و نگرانی عمومی را تشدید خواهد کرد . آسیب اجتماعی رابطه تنگاتنگی با آسیب پذیری دارد . آسیب پذیری به معنای عیب و ضعف و ناتوانی در برابر ملایمات قابل نفوذ است . هرچه آسیب پذیری بیشتر باشد آسیب اجتماعی هم بیشتر بروز پیدا خواهد کرد.

” خودکشی ” از جمله آسیبهای اجتماعی است که در همه جوامع وجود داشته و در برخی جوامع چشمگیر و در برخی جوامع هم نادر است . خودکشی یک عمل عمدی است که باعث مرگ فرد شده و به دلایل اختلال روانی – شکست عشقی – اعتیاد به الکل و سوء مصرف دارو پیش خواهد آمد .عوامل استرس زا مانند مشکلات مالی و ارتباطات بین فردی نقش بسزایی در این آسیب دارند . خودکشی دهمین علت مرگ در سراسر جهان است و در مردان سه چهار برابر زنان است . از طرفی سالانه حدود ۱۰ الی ۲۰ میلیون اقدام به “خودکشی غیر کشنده “رخ می دهد که در افراد جوان و زنان بیشتر از سایر افراد است . در جوانانی که به تازگی به فکر خودکشی افتاده اند , درمان شناختی و رفتاری باعث بهبود نتایج شده است . آمار خودکشی در ایران بین مردان مجرد بیشتر از مردان متاهل است و بر خلاف آمارهای جهانی , خودکشی در زنان متاهل بیشتر از زنان مجرد است . در صورت بروز بحران در این نوع آسیبها , نگرانی مقامات مسئول موجب اتخاذ تدابیر لازم در جهت پیشگیری از آن خواهد شد .

با توجه به افزایشی شدن میزان خودکشی درشهر” سقز ” در چند وقت اخیر , این نگرانی محسوس است و متاسفانه این مسئله هنوز بصورت جدی مورد بحث و بررسی قرار نگرفته و هنوز در دستور کار شورای اجتماعی فرمانداری قرار نگرفته است . خودکشی عوامل مختلفی دارد که شاید در سقز , با توجه به نوع افراد و خودکشی آنان و رکود حاکم بر اقتصاد شهری , یکی از پیش فرضهای محتمل شدت بروز این آسیب , عامل اقتصادی باشد . باتوجه به آمار خبرهای خودکشی در سقز , اکثر این اتفاقات در یک منطقه شهری رخ داده است . افزایش تعداد خودکشی افراد در یک منطقه شهری , دلیل بر مسری شدن این آسیب در یک محله است که میطلبد با تمرکز روی این مناطق , تدابیر و بررسیهای لازمه صورت بگیرد . چند خودکشی منجر به مرگ در یک منطقه آنچنان قابل توجه است که عدم توجه به آن منجر به احتمال آسیبهای بعدی نیز خواهد شد . هرچند که از اقدام به خودکشیهای ناموفق هم نباید غافل شد که قطعا”تعداد آنها هم قابل توجه است و آمار مربوط به آن محرمانه و غیر قابل دسترسی ذکر شده است .

معمولا” در چنین مواقعی تمامی دستگاهها , انجمنها و بالاخص شورای شهر و فرمانداری با مهم دانستن موضوع نسبت به بروز بحران واکنش نشان داده و با همکاری بین بخشی , سعی در انجام اقدامات پیشگیرانه خواهند کرد که متاسفانه تابحال واکنش در خور توجهی مشاهده نشده است . این معضل یک آسیب فردی نیست . لذا  در سطوح مدیریتی , تشکیل جلسات کارشناسی و ارائه راهکارهای مناسب پیشگیری – اقدام به آموزش عمومی افراد در شناخت افراد پر خطر در معرض این آسیب – نصب بیلبورد و بنرهای آموزشی در سطح شهر – تشدید اورژانس اجتماعی در محلات در معرض آسیب و سخنرانی کارشناسان جهت آگاهی بخشی به افراد دراماکن عمومی و آموزشی , احتمالا” بتواند جزو اقدامات اولیه پیشگیری از این آسیب در سطح شهر باشد . گرچه خودکشی وابسته به عوامل متعددی است و نیاز به بررسی و تحقیقات دامنه داری دارد اما عدم توجه به آن نشان از بی اهمیت دانستن موضوع و امکان شیوع بیشتر آن در آینده خواهد بود .

کد خبر: 19206


یک دیدگاه

  • کمال
    کمال: 5-23-2016 . 8:32 ب.ظ :

    امیدواریم که مسولان محترم فکری به حال مشکلات مردم و مهترین انها مشکلات اقتصادی بکنند انشالله که دیگر شاهد ادامه دار بودن روند خودکشی ها نه در سقز نه در هیچ کجای ایران نباشیم

    پاسخ دهید