شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۹/۰۵/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 24th می 2016
10:27 ب.ظ

کرفتو و زیویه در وضعیت نامناسب به لحاظ ثبت جهانی

همایش ملی کرفتو که در پایان این هفته برگزار می شود و نشست زیویه شناسی که در دانشگاه پیام نور برگزار شد، باعث مطرح شدن مجدد نام این دو اثر تاریخی سقز  شد و این سوال را دوباره مطرح کرد که برای این میراث های ارزشمند چه اقدامات جدیدی انجام شده است. آثاری که اگر در هر جای دیگری از جهان بود، به مقصد گردشگران و پژوهشگران از سراسر جهان تبدیل می شد. علی هژبری سرپرست پایگاه های زیویه و کرفتو در گفتگویی مکتوب با شارنیوز از آخرین مباحث پیرامون این اماکن سخن گفت:

از آخرین وضعیت ثبت جهانی زیویه  و کرفتو چه اطلاعاعی دارید؟ و روند طی شده برای این امر مهم را چگونه ارزیابی می کنید؟

پرونده ثبت جهانی تپه زیویه هنوز تهیه نشده است. شاید در سالهای پیش حرفهایی زده شده ولی گامی برنداشته اند. ابتدایی ترین روند در ثبت جهانی یک اثر تهیه پرونده توسط کارشناسان زبده است که بتوانند در سطح بین المللی اثر را به دیگران معرفی کنند.با این وصف بنگرید که کارشناسان بومی در طی هفتاد سال شناخت زیویه در سطح محلی هم موفق نبوده اند چه رسد به سطح ملی! بنابراین ابتدا باید با تیم کارشناسی بسیار قوی روی پرونده کار کرد.

(عکس های شارنیوز از کرفتو در اینجا ببینید)

مدتی است که بحث دخل و تصرف غیر اصولی در کرفتو مطرح شده که ممکن است ثبت جهانی آن را به خطر بیندازد. این ایرادها دقیقا چیست؟

در کرفتو به منظور ایجاد زیرساختهای گردشگری، برای ثبت جهانی آن آینده نگری نشد و دخل و تصرفات بسیار زیادی در آن کرده اند ولی فراموش نکنیم که اقتضائ زمانه چنین بوده و اگر همین زیرساختها نبود اکنون کرفتو جایی در کردشگری ما نداشت. حال سوال این است که به چه قیمتی باید محوطه هایمان را تبدیل به سایت گردشگری کنیم؟ به بهای نابودی زیست بوم و از بین بردن بسیاری دیگر از جنبه هایی که در محیط فرهنگی؛ تاریخی و طبیعی نادیده می گیریم؟با همه این حرفها بنده طرحی برای ایجاد سازه ها در محیط کرفتو دارم. این طرح با ایجاد سازه های قابل حمل و نقل که با پیچ و مهره نصب می گردد به ما این فرصت را خواهد داد که اگر روزی مجبور به جابجایی سازه شدیم بودجه زیادی صرف نکنیم و با باز کردن پیچ و مهره ها سازه را به جای دیگری منتقل کنیم و به این ترتیب استانداردهای لازم برای ثبت جهانی یک اثر را هم رعایت کرده باشیم.

ظاهرا وضعیت زیویه برای ثبت جهانی نامناسب تر از کرفتو است. چرا زیویه در این وضعیت قرار گرفته است؟

برای ثبت زیویه ما مشکلات زیاد و راه طولانی تر است. خوشبختانه تاکنون زیرساختهای جدی در زیویه برای جذب گردشگر ایجاد نشده است .از اینرو می گویم خوشبختانه که می توان با مطالعه و دقت بیشتری برای این مهم امروز گام برداشت  فراموش نکنیم که گردشگران برای بازدید از محوطه بر روی اصل آثار سه هزار ساله قدم می زنند و این بدترین کاری است که امروز زیویه را با مخاطراتی مواجه ساخته است.

کاوش کانی زرین مدتی است که به پایان رسیده است. نتیجه این کاوش ها چه بود چرا اینقدر سربسته در مورد آن اطلاع رسانی می شود؟ در کانی زرین دقیقا چه اشیائی پیدا کردید؟ عدم اطلاع رسانی در این باره تبدیل به سوء تفاهیم شده است؟

در مورد کانی زیرین خوشبختانه هیچ موضوع سربسته ای وجود ندارد و با کمک و حضور مسئولین استانی و شهرستانی به پایان رسید. متاسفم صریح بگویم که با کم کاری و اهمال یکی از مسئولین شهرستان یک فرصت بسیار ارزشمند را از دست دادیم. قرار بر این بود که هفته میراث فرهنگی نمایشگاهی از تمام اشیائ موزه ای در شهر سقز صورت گیرد. نامه نگاری آنرا با مهندس علوی؛ مدیر کل استان انجام دادم؛ شورای شهر سقز مقدماتی را پیش بینی کرد و ریاست محترم ارشاد سقز نیز قولهای مساعدی برلی برپایی نمایشگاه دادند. متاسفانه به دلایلی این کار به دلیل نداشتن همت کافی رها شد و پیگیری های لازم صورت نگرفت.

 دومین نشست زیویه شناسی چندی قبل برگزار شد. برگزاری این قبیل نشست ها چه دست آوردی دارد؟ و چرا حاصل این نشست ها مدون و منتشر نشده است؟

در مورد نشست های علمی زیویه شناسی که ۲۷ اردیبهشت دومین آن در دانشگاه پیام نور برگزار گردید همانگونه که می دانید کنون ۷۰ سال از شناخت این اثر بی بدیل مانایی در جهان می گذرد. و ما بغیر از اینکه نتوانسته این آنچه مستحق این اثر ارزشمند تاریخی است را تا امروز به آن دهیم که بسیاری از قابلیت هایش را به شدت از بین برده و نابود کرده ایم. بعنوان مثال سالها در این اثر کاوش های تجاری پیش از انقلاب صورت دادیم. کاوش هایی که نه به هدف شناخت علمی که به هدف یافتن اشیاء انجام شده است. سپس فکرش را کنید که آمدیم و حفاری های علمی را در آن آغاز کردیم آن هم دوازده فصل باستان شناسی ولی دریغ از یک صفحه انتشارات…

با این اوصاف هم و غم بنده بعنوان سرپرست پایگاه، تولید اطلاعات علمی است که پیش زمینه ثبت جهانی زیویه است. بنابراین یکی از اقداماتم در این راستا پیشنهاد سلسله نشست های تخصصی زیویه شناسی است که خوشبختانه مسئولان فهیم دانشگاه پیام نور واحد سقز استقبال نمودند و در هر نشست دو_سه متخصص در زمینه های مختلف به ایراد سخنرانی پرداخته و پس از شش نشست مجموعه مقالات آنرا منتشر خواهیم کرد. تمامی مسئولان شهرستان سقز تا کنون هر چه در توان داشته اند برای پیشبرد اهداف عالی پایگاه بکار بستند.

امیدوار شرمسار مردم عزیز کردستان نشوم و البته با همکاری مدیران ارشد استانی و ملی بتوانیم این مهم را به سرانجام رسانیم.

اگر توضیح دیگری درباره این موضوعات دارید لطفا اشاره کنید:

 در آخر باید اشاره کنم که کرفتو و زیویه ارزنده ترین آثار شناخته شده استان کردستان را تشکیل می دهند. هر کدام از این آثار ویژگی هایی دارند که می توانند در لیست موقت برای ثبت جهانی کاندیدشان نمود. کرفتو شاید در نگاه اول از منظر طبیعی زیبا جلوه کند ولی متاسفانه دخل و تصرفات غیر اصولی در آن بیش از آنکه آنرا برای ثبت جهانی آماده کند این شانس را از آن گرفته است. کرفتو چیزی دارد که اگر بتوانم آنرا ثابت کنم با تمام مشکلاتش قابلیت بالایی برای ثبت جهانی دارد.

به نظر می رسد بخشی از کرفتو معبد مهر است. تا کنون چیزی شبیه به میترایئوم های رومی در ایران ناشناخته است. حال تصور کنید کرفتو حدود ۲۰۰ سال قدیمتر از معابد مهر رومی بعنوان نیای معتبد مهری می تواند معرفی گردد.

زیویه مهمترین اثر از عصر آهن ۳ در شمال غرب ایران و متعلق به دوره مانایی است.

کد خبر: 19213


۳ دیدگاه

 • jamal sharifazar
  jamal sharifazar: 5-25-2016 . 7:15 ق.ظ :

  با سلام زیبا ترین جمله ای که چند سال لست دنبالش می گردم را شما بیان کردید (مطرح شدن مجدد نام این دو اثر تاریخی سقز شد ) ممنون از واقع بینی شما ای کاش صاحبان قدرت سقز هم به فکر بودند این تذکر را باید صاحبش ببیند

  پاسخ دهید

  • امید
   امید: 5-25-2016 . 11:29 ق.ظ :

   ا سلام کرفتو متعلق به دیواندره هستش نه سقز

   پاسخ دهید

   • کامیار
    کامیار: 5-25-2016 . 10:41 ب.ظ :

    آی هوار کانی زیرین رو شهریورامسال باخاک یکسان کردن وتمام محوطەروباخاک پرکردن

    پاسخ دهید