شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۹/۰۷/۱۴۰۱
Friday، 27th May 2016
11:50 am

در اولین روز همایش ملی کرفتو چه گذشت؟

بخش علمی همایش ملی غار کرفتو در دیواندره پنجشنبه شب با قدردانی از صاحبان آثار برتر، هیات داوران همایش و عوامل اجرایی آن به کار خود پایان داد.

karafto (17) به گزارش ایسنا در روز نخست این همایش در مجموع ۱۵ مقاله به صورت سخنرانی و ۱۴ مقاله به صورت پوستر در سه پانل ارائه شد و در پانل نخست که با سخنرانی رضا شعبانی شروع شد پنچ مقاله با موضوع های بازتاب غارکرفتو در منابع مکتوب، پرونده علمی کرفتو برای ثبت جهانی ارائه شد.

در پانل دوم نیز که با سخنرانی حمید خطیب شهیدی شروع شد شش مقاله در مورد معماری دست کند غار کرفتو،فضای معماری غار، نقوش نمادین و نقوش صخره ای غار مورد بررسی قرار گرفت.

در پانل سوم نیز که قطب الدین صادقی در مورد واژه کرفتو مقاله علمی ارائه کرد چهار مقاله دیگر در زمینه مخاطره آلودگی غار کرفتو، بررسی روند زمین شناسی غار و تعیین سن غار کرفتو بررسی شد.

بخش دوم این همایش نیز روز جمعه با بازدید میدانی از غار کرفتو و برپایی نمایشگاه صنایع دستی و اجرای موسیقی کردی و هه لپه رکی تداوم خواهد داشت.

مسوول روابط عمومی فرمانداری دیواندره گفت: این همایش با مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی سنندج، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان و فرمانداری دیواندره به مدت دو روز برگزار می شود.

سید طاهر قضایی افزود: برای اجرای این همایش شهروندان دیواندره ای نیز مشارکت بسیار خوبی داشتند و بسیاری از شهروندان و معتمدان این شهرستان خانه های مسکونی خود را در اختیار مهمانان همایش قرار دادند.

وی اضافه کرد: ۵۰ نفر عوامل اجرایی و بیش از ۲۰ خبرنگار و عکاس پوشش خبری این همایش را بر عهده داشتند.

وی اظهار کرد: انعکاس خبری این همایش می تواند نقش مهمی در شناسایی این اثر باستانی در سطح ملی و بین المللی داشته باشد و به ثبت جهانی این اثر کمک کند.

اولین همایش ملی کرفتو امروز پنجشنبه با حضور جمعی از مسوولان، صاحبنظران، اساتید دانشگاه، استاندار کردستان و اقشار مختلف مردم در تالار دیار شهرستان دیواندره آغاز به کار کرد و تا فردا جمعه هفتم خرداد ادامه دارد.

بیش از ۸۰ مقاله علمی به دبیرخانه این همایش ارسال شده است که از این تعداد ۲۹ مقاله توسط هیات داوران به عنوان مقاله برتر انتخاب شده است.

غار کرفتو یک غار آهکی است که در دوران سوم زمین‌ شناسی شکل گرفته‌ و بخش‌هایی از این غار دست‌کند است.

این غار در بخش کرفتو از توابع دیواندره واقع شده و به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

غار کرفتو حدود ۷۵۰ متر طول دارد و کشف تراشه‌های سنگی در طبقهٔ چهارم و محوطهٔ بیرون غار می ‌تواند نشانه ‌ای از استفاده انسان در دوران پیش از تاریخ از این غار بوده و نمونه سفال‌ها و اشیای به دست آمده، ادامه سکونت انسان را در طول دوران تاریخی اشکانی و ساسانی و سده‌های ششم تا هشتم هجری را مسجل می‌ سازد.

کد خبر: 19250


نظر:

  1. با سلام وادب.
    باز هم تأکید می کنم که کرفتو را از سقز گرفتند و به زور به دیواندره چسباندند و بخشی از تاریخ سقز و ارتباط آن با زیویه را قطع کردند. هیچ می دانید که وجود این آثار در هر جایی جذب بودجه را به همراه دارد.لابد بعضیها می گویند چه فرقی می کنه در سقز باشه یا دیواندره . اما نه اینجوری نیست. کوه زیبای چهل چشمه را به همراه روستاهای پیرامون آن هم به دیواندره ملحق کردند. افسوس که دلسوزی برای سقز نیست. اکنون که دیواندره با الحاق وسعت و جمعیت سقز به شهرستان نبدیل شده است، وقت آن است که طلب ما را هم پس بدهند. مگر اینگونه نبود که روستاهای اطراف حسین آباد را دوباره از دیواندره گرفتند و به خاک سنندج الحاق کردند؟