شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۹/۰۲/۱۴۰۱
جمعه، 27th می 2016
1:01 ب.ظ

کشتی صحرا در مسیر سقز بانه لنگر انداخت

سنندج-ایرنا- شتر که عرب ها به آن کشتی صحرا (سفینه الصحراء) هم می گویند برای سواری دادن به مردم و کسب درآمد برای صاحبش در مسیر سقز- بانه لنگر انداخت.

به گزارش ایرنا، دو شتر سفید و قهوه ای رنگ که سال گذشته نیز همراه سه شتربان در اوایل خرداد به مدت سه ماه مهمان مردم کردستان بودند در نزدیکی روستای’کیله شین’ لنگر انداخته اند تا به مردم سواری بدهند.

بازگشت این شترها در این مسیر پر رفت و آمد، نظر هر رهگذر سواره و پیاده ای را به خود جلب کرده است، این دو حیوان که نامشان’آیفا’ و ‘سالار’ است توسط محمد زارعی اهل شیراز آورده شده اند تا باری دیگر، مردم این حیوان ها را نگاه کنند و اگر خواستند شتر سواری را دوباره تجربه کنند و یا برای بار اول شترسواری کنند.

با محمد یکی از شتربانان هم کلام شدم و در نخستین سخن گفت:برای کسب روزی به اینجا آمده ام؛ سال گذشته استقبال مناسب بود و امسال نیز به دیار کردستان به عنوان سرزمین مهربانی و صفا آمده ایم تا هم مردم این حیوان صحرا را از نزدیک ببینند و هم با یکصد هزار ریال یک دور سوار شتر شوند.

این حیوان مفید که بدنش با محیط‌های خشک و بی‌آب و علف و صحرا سازگار شده را زیاد سرحال ندیدم حیوانی که وسیله رفت‌ وآمد ساکنان صحراست و انسان می‌تواند با تغذیه با شیر و گوشتش ، تا هفته‌ها در صحرا زنده بماند، هم چنین می‌توان از چربی کوهان به جای کره استفاده کرد و پشم شتر را در ساختن خیمه‌ها، پتو، فرش، لباس‌های پشمی، طناب و ریسمان به کار برد.

اگر چه این شترها بسیار با مردم اخت گرفته اند و به گفته شتربانان به جاهای زیادی از ایران از جمله تهران، قشم، همدان و بندرعباس رفته اند ولی کردستان منطقه سردسیری است که شاید برای اشترها خوشایند نباشد اگرچه برای ما و شما و صاحبان آن دارای نفع باشد.

آنها یونجه و کاه و گاهی کنسانتره به شترها می دهند و یک کالسکه نیز با خودشان آورده اند ۲۰ دقیقه نزدشان ماندم چندین خودرو توقف کردند و مردم با نوبت سوار می شدند.

اگر گذرتان افتاد، بانه را که به واسطه مجتمع های تجاری می شناسید اگر از سمت سنندج آمدید در ۲۴۲کیلومتری غرب آن واقع شده و اگر از سمت شهرهای آذربایجان غربی و شرقی آمدید در ۳۰۰ کیلومتری شهرتان است.

کد خبر: 19255