شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۹/۰۵/۱۴۰۱
شنبه، 28th می 2016
7:04 ق.ظ
همایش ملی کرفتو

همایش ملی غار کرفتو به کار خود پایان داد

نخستین همایش ملی غار کرفتو روز جمعه با آیین اختتامیه در حاشیه این غار باستانی در شهرستان دیواندره به کار خود پایان داد

به گزارش خبرنگار ایرنا، در روز پایانی این همایش ملی که در حاشیه این غار باستانی برگزار شد جمعی از محققان و صاحب نظران برجسته حوزه غارشناسی کشور و اقشار مختلف مردم و مسوولان این استان حضور داشتند.

آیین اختتامیه این همایش ملی دارای چندین بخش متنوع بود و بخش نخست آن بازدید میدانی از قسمت های بیرونی و داخلی این غار بود که در آن کارشناسان و محققان از بخش های مختلف غار بازدید کردند و توضیحاتی از تغییر و تحولات این غار در طول تاریخ را بیان کردند.

در بخش دوم آیین اختتامیه نیز چند قطعه موسیقی محلی کُردی، اجرای نمایش کُردی با موضوع غار کرفتو و هه لپرکی (رقص کردی) توسط هنرمندان این استان برگزار شد که این بخش با استقبال گرم شرکت کنندگان و بازدید کنندگان غار روبرو بود.

در این بخش فرماندار شهرستان دیواندره از حضور گرم و استقبال خوب محققان و شهروندان این شهرستان برای برگزاری این همایش قدردانی کرد.

بهرام فاتحی ابراز امیدواری کرد یافته ها و نتایج این همایش علمی بتواند به ثبت جهانی این اثر تاریخی کمک کند و این اثر که یکی از آثار منحصر به فرد در بخش غارهای دست کن کشور است در یونسکو ثبت شود.

وی اضافه کرد: ثبت شدن این اثر باستانی در یونسکو می تواند در بخش گردشگری این استان تاثیر بسیار خوبی داشته باشند و مانند ایجاد کردن بیش از پنج هزار فرصت شغلی برای جوانان این شهرستان است.

در حاشیه آیین اختتامیه نخستین همایش ملی غار کرفتو و در قسمتی از فضای اقامتی غار نمایشگاه صنایع دستی شامل ۲۰ غرفه، ارغوان بافی، معرق کاری، گلیم بافی و ساخت غذاهای محلی استان کردستان توسط هنرمندان این استان برپا شده بود.

این همایش با حضور مهمانان ویژه و برجسته کشوری از جمله رضا شعبانی، چنگیز شیخلی، قطب الدین صادقی و اسماعیل شمس برگزار است.

اولین همایش ملی کرفتو روز پنجشنبه با حضور جمعی از مسوولان، صاحبنظران، اساتید دانشگاه، استاندار کردستان و اقشار مختلف مردم در تالار دیار شهرستان دیواندره آغاز به کار کرد و تا امروز جمعه هفتم خرداد ادامه داشت.

بیش از ۸۰ مقاله علمی به دبیرخانه این همایش ارسال شده است که از این تعداد ۲۹ مقاله توسط هیات داوران به عنوان مقاله برتر انتخاب شده است.

غار کرفتو یک غار آهکی است که در دوران سوم زمین‌ شناسی شکل گرفته‌ و بخش‌هایی از این غار دست‌کن است.

غار کرفتو کتیبه‌هایی از دوران پیش از تاریخ دارد. این غار در بخش کرفتو از توابع دیواندره واقع شده و به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

غار کرفتو حدود ۷۵۰ متر طول دارد و کشف تراشه‌های سنگی در طبقهٔ چهارم و محوطهٔ بیرون غار می ‌تواند نشانه ‌ای از استفاده انسان در دوران پیش از تاریخ از این غار بوده و نمونه سفال‌ها و اشیای به دست آمده، ادامه سکونت انسان را در طول دوران تاریخی اشکانی و ساسانی و سده‌های ششم تا هشتم هجری را مسجل می‌ سازد.

کد خبر: 19277


۵ دیدگاه

 • ...
  …: 5-28-2016 . 2:48 ب.ظ :

  غار کرفتو از توابع دیواندره؟!!!!!!!
  غار باستانی در شهرستان دیواندرررره ه ه؟!!!!!!!!!!!!!!!!

  پاسخ دهید

  • فره ویژ
   فره ویژ: 5-31-2016 . 10:19 ب.ظ :

   به نظر بنده باید گفت: به زور از سقز گرفتند و مسئولی میخاد که تمام روستاهایی که از سقز گرفتند و به دیواندره چسپاندند، باز ستاند.

   پاسخ دهید

  • fouad
   fouad: 5-30-2016 . 5:35 ب.ظ :

   با سلام
   اخرش غار کرفتو هم به نام دیواندره درامد. غاری که واقعا متعلق به شهرستان سقز هست واصلا زمانی متعلق به سقز بوده دیواندره ای وجود نداشت بعد از ان چی رو میخواهید از این شهر بی صاحب(سقز) بگیرد سنندجی ها .تنها سدمون (سد شهید کاظمی )که ۹۸ درصد در خاک سقز واقع شده رو به اسم شهری دیگر مینامن. این کجای دلمون بزاریم رو هیچی مالکیت نداریم واقعا باید مردم ومسولان به خواب غفلت رفته سقز بیار شوند…..

   پاسخ دهید

   • fouad
    fouad: 5-30-2016 . 5:50 ب.ظ :

    شهر ی با اون قدمت تاریخی هیچ حرفی واسه گفتن نداره حتی در مقابل شهرهای کوچک اطرافش که الان واقعا حرفهای برای گفتن دارن مثل بوکان.
    چکار کردن باسقز که هر لحاظ دچار عقب ماندگی شده ودر قعر جدول قراردارد.
    اون از بیکاریش که دامان جوان این شهر رو گرفته یامشکلات اجتماعی که هر روز شاهد ان هستم از طلاق وخودکشی و….گرفته الا اخر….
    تا کی باید مسولان ومردم فکری به حال این شهر نمی اندیشن؟

    پاسخ دهید

    • fouad
     fouad: 5-30-2016 . 5:54 ب.ظ :

     اخه دیواندره که خودش تابع جای دیگر هست توابعش کجا بود . این از بی برنامه گی مسولان این شهر (سقز)حکایت دارد داداش.

     پاسخ دهید