شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۹/۰۵/۱۴۰۱
یکشنبه، 29th می 2016
8:06 ق.ظ

بهره برداری یکی از بزرگترین ذخایر معدنی غرب کشور در سقز آغاز شد

 بهره برداری از معدن موقوفه ‘خدیجه خاتون و سلطان’ به عنوان یکی از بزرگترین ذخایر معدنی غرب کشور روز شنبه در سقز با حضور مسوولان کشوری و شهرستانی آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، در آیین بهره برداری از این معدن، رییس بنیاد توسعه و عمران موقوفات کشور با بیان اینکه موقوفات نقش مهمی در اشتغالزایی کشور دارد گفت: این معدن یکی از بزرگترین ذخایر معدنی غرب کشور است که محدوده آن ۴۰۰ هکتار و دارای سه میلیون تُن ذخیره قطعی است.

عبدالرضا عابد افزود: این معدن از موقوفه هایی است که بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد که محدوده آن پس از ۲۰ سال سابقه قضایی در سال ۹۴ با همت رییس ادره اوقاف سقز و حکم قطعی مراجع قضایی دارای سند ثبتی شد.

وی اظهار کرد: در حال حاضر، تفاهم نامه ای بین سازمان صنعت معدن و تجارت به نمایندگی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی و سازمان اوقاف به نمایندگی بنیاد توسعه و عمران موقوفات کشور و ‘شرکت تعاونی ۳۹۸۴ آرین نورد’ کردستان برای بهره برداری از این معدن منعقد شده است.

او پیرامون بحث اشتغال زایی این معدن هم اظهار کرد: در شروع فعالیت ۵۰ نفر به طور مستقیم به کارگیری می شوند و در فرایندی دو ساله این تعداد به ۳۰۰ نفر افزایش می یابد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه سقز هم بیان کرد: ماده معدنی کشف شده در این موقوفه، سنگ آهن از نوع ‘مگنتیت’ است که بر اساس پروانه بهره برداری استخراج سالیانه ۱۷۰ هزار تُن سنگ آهن با عیار فعلی ۴۲ درصد به مدت ۱۵ سال می باشد که هدف نهایی تولید سنگ آهن با عیار حداقل ۵۲ است.

ادریس هنرور در خصوص روش استخراج معدن هم اظهار کرد: استخراج به روش روباز و پلکانی خواهد بود که طبق برنامه ریزی تولید مقرر شده حداکثر تا سه ماه آینده نسبت به آماده سازی استخراج اقدام شده و تجهیزات اجرایی خط فرآوری سنگ آهن نیز حداکثر سه ماه بعد از شروع استخراج آغاز به کار نماید.

در آیین آغاز به کار این معدن که در ۱۸ کیلومتری شهر صاحب بین روستاهای ‘علی آباد’ و ‘چی چی خوار’ سقز واقع شده است، عباسعلی جعفری معاون بهره وری سازمان اوقاف، اسماعیل رستم پور معاون سیاسی و انتظامی فرماندار سقز و جمعی از اعضای شورای اداری شهرستان سقز حضور داشتند.

کد خبر: 19303