شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۷/۰۵/۱۴۰۱
یکشنبه، 29th می 2016
12:03 ب.ظ
در نشست جامعه شناسان و روانشناسان با فرماندار سقز مطرح شد

ضرورت آشنا ساختن جامعه با نشانه های خودکشی و تحقیق پیرامون آن

ضرورت آشنا ساختن جامعه با نشانه های خودکشی در افراد ، تحقیق پیرامون آن و راه اندازی خط تلفن خودکشی از جمله مواردی بود که روز یکشنبه  در نشست تخصصی فرماندار ویژه سقز با جامعه شناسان و روانشناسان مطرح شد.

 در این نشست،شرکت کنندگان بر  ضرورت ترویج نشاط و شادابی در جامعه ، تشکیل  مرکز مطالعات اجتماعی، فقدان نظارت اجتماعی، نبود همبستگی اجتماعی و نهادهای مردمی و شبکه های اجتماعی قدرتمند و دارای نفوذ جهت کاهش آسیب  تاکید کردند

در این نشست، فرماندار سقز گفت: زمینه های لازم در این شهرستان جهت تحقیق پیرامون آسیب های اجتماعی با همکاری اداره ها و محققان و نشست با اداره های دارای اعتبارات فرهنگی و دارای مخاطب گسترده برای هم اندیشی پیرامون کاهش آسیب و برنامه ریزی جهت تحقیق در دستور کار قرار می گیرد.

IMG_3650

علی اکبر ورمقانی با بیان اینکه بحث خودکشی به عنوان یک آسیب اجتماعی، بسیار پیچیده و موضوعی است که عوامل متعدد باعث وقوع آن خواهد شد از جامعه شناسان و روانشناسان خواست تا نسبت به انجام تحقیق پیرامون علت این حادثه در سقز و تدوین راهکارهای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت اقدام کنند.

او اعتیاد، بیکاری، مسایل عاطفی، بی توجهی خانواده ها و ناکامی در تحصیل را از عوامل ظاهری بحث پدیدهایی چون خودکشی، طلاق و اعتیاد برشمرد.

****اجرای برنامه های شاد نقش مهمی در تخلیه هیجانات دارد

ورمقانی با عنوان اینکه ترویج نشاط و شادابی در جامعه از رویکردهای اصلی دولت تدبیر و امید بوده است ، موافقت با اجرای برنامه های شاد و مفرح در سقز را در این راستا یادآورشد و عنوان کرد:اجرای این برنامه ها، نقش مهمی در تخلیه هیجانات جوانان و کاهش آسیب های اجتماعی دارد.

وی با اشاره به برگزاری جلسه شورای فرهنگ عمومی با محوریت خودکشی، برپایی نشست در دانشگاه علمی کاربردی و برگزاری سمینار آسیب شناسی خودکشی در دانشگاه آزاد اسلامی در سال جاری در سقز را نشانه حساس بودن مردم و مسئولان نسبت به این پدیده برشمرد.

او تصریح کرد:استفاده از برنامه های پرمخاطب سیمای کردستان از جمله “ریگا” و “چریکه ی شه و”و مطرح کردن موارد مرتبط با کاهش آسیب های اجتماعی بسیار تاثیر گذار است.

فرماندار سقز عنوان کرد:در نشست های آینده جلسه هایی به صورت جداگانه با  اداره های مختلف جهت حمایت از تحقیق های اجتماعی و اجرای برنامه برای مخاطبان در راستای کاهش آسیب های اجتماعی طلاق، خودکشی و اعتیاد برگزار می شود.

یکی از جامعه شناسان سقز نیز عنوان کرد: یکی از دلایل اقدام به خودکشی ،  فشارهای روانی و روحی در جامعه بر اثر دیدن تعارض و ناکامی افراد است که برای ارائه راهکار باید نسبت به مساله ، شناخت دقیق داشت و این بحث فقط از طریق انجام تحقیق امکانپذیراست.

جمشید مظفری با اشاره به اینکه خودکشی یک ناهنجاری اجتماعی است عنوان کرد:بیکاری عامل مهمی برای وقوع این پدیده در سقز است.

وی عنوان کرد:ساختارهای جامعه از جمله ارزش ها و باورها و نهادهای اجتماعی نقش بسیار مهم و هم پای نقش فرد و عاملیت فردی در تبیین رخداد ها و  پدیده های اجتماعی دارند  که به دلیل  گسترش روز افزون فرد گرایی خودخواهانه و عدم کارایی نهادهای اجتماعی و فرهنگی در گسترش و مسله درست کردن پدیده اجتماعی خودکشی تاثیر چشمگیری دارند.

او تعداد شهروندان این شهرستان  که در سال جاری بر اثر تصادف فوت شده اند را بسیار بیشتر از آمار خودکشی اعلام و  تصریح کرد:مردم تصادف را امری عادی تلقی می کنند ولی نسبت به خودکشی حساس هستندو این یک نقطه قوت و فرصتی برای همراهی آنان جهت فرهنگ سازی برای پپیشگری از خودکشی است.

***مرکز مطالعات اجتماعی برای بررسی خودکشی تشکیل شود

وی بر تشکیل ” مرکز مطالعات اجتماعی ” جهت بررسی منظم و آسیب شناسی آسیب های اجتماعی از جمله خودکشی تاکید و با عنوان اینکه اقدام به خودکشی نیز پدیده شومی است تاکید کرد:آگاهی بخشی شرط اول برای گروه هایی است که در معرض آسیب قرار دارند.

او با اذعان به اینکه ساختار اجتماعی در جامعه شناسی در خصوص پدیده شناسی مسایل بسیار با اهمیت است اظهار کرد:بحث مواد مخدر، طلاق،خودکشی و خشونت از مهمترین آسیب های جامعه هستند که به دلیل تغیر ارزش ها معمولا رخ می دهند.

کارشناس ارشد جامعه شناسی گرایش جمعیت شناسی هم با بیان اینکه وقوع پدیده ها بر اساس ساختار جوامع است عنوان کرد: برخی از استان های کم برخوردار از جمله ایلام، کرمانشاه، کردستان و خوزستان بیشتر در معرض آسیب های اجتماعی قرار دارند.

**** فقدان نظارت اجتماعی از  دلایل وجود پدیده خودکشی است

لیلا عنایت زاده ،دلیل وجود پدیده خودکشی را فقدان نظارت اجتماعی، نبود همبستگی اجتماعی و نبود نهادهای مردمی و شبکه های اجتماعی قدرتمند و دارای نفوذ برشمرد.

او با اشاره به انجام فعالیت در انجمن مردمی”ژیوار” سقز اعلام کرد:از ده مورد اقدام به خودکشی با کار کارشناسی و گفتگو ومذاکره با افراد جلوگیری شده است. که باید نهادهایی چون بهزیستی با اقدام هایی از جمله مداخله در امر خودکشی فعال تر ظاهر شوند.

وی بر حمایت مالی و قانونی از نهادهای مردم نهاد و افزایش میزان دخالت آنها در عرصه جامعه تصریح کرد.

کارشناش ارشد جامعه شناسی هم باتشکر از برگزاری این نشست توسط فرماندار سقز و دعوت از افراد جامعه شناس و روانشناس عنوان کرد:”دورکیم” از محققان  غربی حوزه خودکشی بعد از ۱۱ سال تحقیق در چندین کشور نتایج تحقیق را منتشر کرد و به این نتیجه رسید که از دلایل خودکشی ، بحث همبستگی اجتماعی است .

خالد شیخی بر ضرورت آموزش فلسفه برای کودکان، ضرورت آموزش محققان برای انجام تحقیقات اجتماعی خاص از جمله در حوزه خودکشی، بررسی و شناسایی مشکل برای شناخت دقیق مساله، تاکید کرد.

**** کمبود عاطفه در خانواده ها ، آسیب های جدی به دنبال دارد

وی با بیان اینکه یک خانواده در ۲۴ ساعت شبانه روز ۱۷ دقیقه با هم صحبت می کنند یادآور شد:کمبود محبت و عاطفه در خانواده ها ، آسیب های جدی به دنبال دارد.

کارشناس ارشد روانشناسی هم با اشاره به نمونه ای از فعالیت های انجام شده در سطح شهرستان خواستار همکاری و تعامل بیشتر مسئولان ادارات وبه ویژه بانک ها پیرامون آموزش دوره های توانمندسازی شد.

ابراهیم حسینی بر انجام مطالعه های بنیادی برای شناخت دلایل پنهان وقوع جرم در جامعه، حمایت از سازمان های مردم نهاد، افزایش آگاهی عمومی و توجه اجتماع به نشانه های خودکشی در افراد تاکید کرد.

او اظهار کرد معمولا یک هفته قبل از اینکه فرد به خودکشی دست زند نشانه های آن آشکار می شود که باید همه افراد با این نشانه ها آشنا وبا بی توجهی از کنار آ ن رد نشوند.

وی بر ضرورت راه اندازی خط تلفن خودکشی با حضور کارشناسان خبره و آگاه به مسایل روانشناسی، اهمیت و توجه به کارکرد روانشناسی مدارس، تربیت نیروی انسانی برای انجام تحقیق  تاکید کرد.

از ابتدای سال جاری در سقز سه فقره خودکشی رخ داده است.

کد خبر: 19307


۶ دیدگاه

 • همشهری
  همشهری: 5-29-2016 . 2:18 ب.ظ :

  با توجه به اینکه سقز یکی از بزرگترین شهر های استان و حتی شمال غرب کشور است اما باید بگوییم که آمار بیکاران در این شهر از همه شهرهای همجوار بیشتر است و تاکنون متاسفانه کوچکترین اقدام برای بهبود و اصلاح آن و ایجاد زیر ساختهای آن انجام نشده است . عدم توجه به نیاز های اساسی در زندگی مردم ، عدم ایجاد زنجیره همبستگی اجتماعی و فرهنگی و ….
  ایجاد بروکراسی های زاید در حل مسائل و …………..

  پاسخ دهید

  • کمال
   کمال: 5-30-2016 . 12:30 ق.ظ :

   اقای فرماندار محترم با تشکر از اقدام شایسته شما و همکارانتون بیشترین علت خودکشی همتن بیکاری در بین مردم و عدم توانایی در براورده کردن نیازهای اولیه زندگیه همون چیزی که برای مسولان محترم اصلا مهم نیست و فکری به حالش نمی کنن خنده دار نیست که از هر ده ازدواج شش طلاق داریم ان هم در جامعه اسلتمی؟؟؟؟؟

   پاسخ دهید

   • وجدان بيدار
    وجدان بيدار: 5-31-2016 . 2:56 ب.ظ :

    جناب فرماندار از لزوم تخلیه هیجانات برای دوری از فکر خودکشی میگن!!شرافتا با تعطیلی بیش از یکسال و نیم استخر عجب اعتماد به نفسی نزد مسولان ما هست!!!
    این سقزی ها هم فقط خونه تشینند و مجازی حرف میزنیم چرا نمیایید راهپیمایی سکوت و مدنی در جلو استخر کاوه برگزار کنیم تا مسولان بیدار بشن؟

    پاسخ دهید

    • کارو: 6-2-2016 . 2:29 ب.ظ :

     متاسفانه سقز یک شهر تنش زا است واین تنش علاوه بربزرگسهلان نوجوانان وحتی کودکان را هم گرفتار کرده است که از عوامل ان می توان به فقر ،بیکاری،نبود فضای مناسب تفریحی وورزشی

     پاسخ دهید

     • عمر
      عمر: 6-4-2016 . 6:18 ب.ظ :

      پیشنهاد جناب فرماندار یعنی مصرف قرص مسکن برای بر هم نخوردن ظواهر .
      متاسفانه آقای ورمقانی هنوز با فرهنگی که مربوط به عامه استانهای مرکزی و ….و مرکز ایران است زندگی می کند ….. امید هر چه زودتر آن افکار را دور بریزد و همشهری ما شده به کارهای بنیانی نظر داشته باشد نه به ظواهر ……

      پاسخ دهید

      • کمال
       کمال: 6-5-2016 . 1:22 ب.ظ :

       وجدان بیدار عزیز مسولان ما با سکوت و راهپیمایی اینگونه از خواب بیدار نمی شوند خواب انها بسیار سنگین شده انقدر سنگین که شاید نیاز به شخص یا اشخاص خاصی لاشد برای بیدار کردنشان

       پاسخ دهید